Šestnáctý ročník putovního koncertu Slet bubeníků zažije Česká republika. Šestice slavných a populárních bubeníků na své spanilé jízdě navštíví čtrnáct českých měst, tentokrát s podtitulem Dark side of the Groove. Hudebníci chtějí tímto názvem vzdát hold prvním hudebníkům, kteří začali hudební styl groove používat, a tím odstartovali novou kapitolu hudby, která stvořila nové hudební styly, jako je techno, drum´n´base, hiphop, rap, chill-outová hudba. Koncertní show bude zahájena 12. října 2017 ve Smržovce a skončí 27. října 2017 v Chomutově.

Návrat ke kořenům

Bubeníci se odvolávají až ke kořenům, kdy Pink Floyd na albu Dark side of the Moon použili sekvencer. Bubeníci do svých rytmických kompozic hodlají začlenit samply z průkopnických dob, rozvinout je s elektronikou, bubny a cimbálem coby etnickým bicím nástrojem. Pod rytmy tak budou bublat parafráze na nejstarší hudbu stylu groove.

Bicí doplní cimbál

Již pošestnácté bude republikou křižovat ojedinělý putovní koncert – festival Slet bubeníků. Jen jednou do roka se sejde parta bubeníků, aby nadchla publikum každého věku a vyznání. Kromě bicích, bubnů, perkusí, hlasů a zvuků se letos do sestavy dostal i neobvyklý hudební bicí nástroj: cimbál.

Originální festival

 V České republice stejně jako v Evropě existuje řada festivalů různého žánrového zaměření. Slet bubeníků se v celoevropském kontextu natolik vymyká konvenčním festivalům, že nemá obdoby. To ostatně potvrzují jak návštěvníci našeho festivalu, tak i odborná veřejnost a především samotní zúčastnění hudebníci. Svým pojetím, dramaturgií a především koncepcí si získal Slet bubeníků, jehož domovským přístavem se stala Praha, nenahraditelné místo na hudební mapě Evropy.

Každý rok jiné složení muzikantů

Každý rok jiné složení hudebníků a každý rok vytvoření nových kompozic. To je každoročně hlavní myšlenka Sletu bubeníků. Jen jeden umělec se opakuje každoročně, a to Pavel Fajt, který patří k zakladatelům přehlídky Slet bubeníků, a který je uměleckým vedoucím a garantem projektu. Fajt je známý svým přesahem a hudebním nadhledem, není ukotven v žádném hudebním žánru. Ke spolupráci zve své bubenické kolegy z tuzemska, výběr je vždy takový, že zahrnuje vícero hudebních žánrů a uměleckých směrů, a tak na pódiu umožňuje setkání, která by se jinak neudála. Vedle sebe stojí a spolupracují reprezentanti zcela odlišných hudebních žánrů, jako například alternativa, rock, ethno, world music, ambientní hudba, klasická hudba. Vůdčí umělecká osobnost Pavla Fajta svojí hudební vizí stmelí hudební vnímání ostatních hudebníků v jeden kompoziční celek.

Desetidenní příprava

Produkčně je Slet bubeníků zajištěn tak, že všichni zúčastnění mají zajištěn tvůrčí pobyt, který trvá deset dní. Během tohoto období vzniká hudební materiál k novému ročníku. Skladby z minulých ročníků se nikdy neopakují, každý rok vzniká nové dílo, nová hudebně rytmická kompozice. Po deseti dnech workshopu, zkoušení a umělecké přípravy je kompozice předvedena veřejnosti.

Koncertní plán Sletu bubeníků:

12. 10. 2017  Smržovka
13. 10. 2017  Dobříš
14. 10. 2017  Nový Bor
15. 10. 2017  Děčín
16. 10. 2017  Praha Bubny
17. 10. 2017  Kladno, Kino Sokol
18. 10. 2017  Litovel
19. 10. 2017  Brno, Kabinet múz
20. 10. 2017  Hodonín
21. 10. 2017  Břeclav
22. 10. 2017  Rožnov pod Radhoštěm
25. 10. 2017  Teplice, DK
26. 10. 2017  Trutnov, Uffo
27. 10. 2017  Chomutov