79 % vyrobených plastů skončilo na skládkách nebo někde v přírodě včetně našich oceánů. Pouze 9 % bylo recyklováno. (Screenshot/Youtube)
79 % vyrobených plastů skončilo na skládkách nebo někde v přírodě včetně našich oceánů. Pouze 9 % bylo recyklováno. (Screenshot/Youtube)
Co kdybychom vyráběli méně plastů? Můžeme začít potraviny balit do papíru, nakupovat s plátěnou taškou, umývat odpadkové koše místo házení směsi do igelitových nebo mikrotenových sáčků, nosit si vlastní sáčky na nákupy. Nevytvářet skládky v přírodě, abychom pak nepotkali divočáka s plechovkou zarostlou v čumáku, jak se to už někdy stalo… Igelitové sáčky spatřili i speleologové zarostlé v krápnících jeskyně.

Co byste tomu řekli? Mít méně pohodlí, ale také méně odpadů. Planetě a mořím by se ulevilo.

Nejen letní období s prázdninami jsou spojeny s cestováním. Greenpeace nabízejí pár návodů, jak omezit svou plastovou stopu při cestách. Připravili 6 tipů, jak spotřebovat co nejméně jednorázových plastů.

1. Vezměte si s sebou vlastní láhev na vodu, a to i do letadla!

Mnoho lidí neví, že je velmi praktické a ekologické si vzít vlastní láhev na pití do letadla. Při bezpečnostní kontrole ji sice nesmíte mít naplněnou vodou, jakmile se však dostanete do bezcelní zóny, můžete si ji naplnit z pítek. Není na tom nic, za co by se měl člověk stydět, dokonce i hudebník Jackson Browne to dělá.

2. Vezměte si svačinu

Vyhněte se jídlu balenému do plastu. Vezměte si své vlastní sendviče, nebo krabičku s ovocem či zeleninou. Při výběru krabičky na svačinu myslete na to, aby se dala využít vícekrát.

3. Vezměte si vlastní nádobí

Proč by to při cestování mělo být jinak, než když jsme doma? Jednorázová plastové lžičky a příbory opravdu nejsou ekologické ani trošku. Přibalte si s sebou na cesty normální příbor.

4. Vezměte si i vlastní hrnek

Téměř vždy se vám ho podaří naplnit. Ve skutečnosti některé automaty na kávu dávají na nápoj, pokud si ho necháte udělat do vlastní nádoby, slevu.

20170820-plast.jpg
Loď Rainbow Warrior upozorňuje na plastové znečištění ve Středozemním moři. Na fotce je proto obklopená gigantickými obaly. (Greenpeace)

5. Vezměte si s sebou vlastní hygienické potřeby

Malé balení s šampónem, zubní pastou či jinými hygienickými potřebami sice v hotelu dostanete „zadarmo“, to ale neznamená, že jejich výroba byla zadarmo pro životní prostředí. Namísto toho, abyste po jednom použití nádobu od šampónu vyhodili, vozte si ji s sebou z domova v nádobě, kterou použijete i příště, až někam pojedete.

6. Vyhněte se i mini barům a automatům na občerstvení

Občerstvení z minibarů a automatů je nesmírně drahé a málokdy zasytí. Navíc veškeré nápoje i potraviny z těchto zařízení jsou baleny do plastových obalů. Najděte si místo, kde se normálně najíte. Až dorazíte do cílové destinace vaší dovolené, nakupte si jídlo v potravinách. I když se vám produkci plastu nepodaří zredukovat úplně, pokuste se alespoň vyhnout malým porcím jídla a pití baleným do plastu.

Plastový audit

Průměrná 4členná česká domácnost vyprodukuje za rok asi 1,2 tuny plastu. To je skoro pětinásobek jejich průměrné váhy (244 kg). Velká část plastů, které rodina spotřebuje, jsou plasty jednorázové, které lze nahradit jinými prostředky.

Co udělat proto, aby se spotřeba plastů snížila? Prvním krokem je plastový audit. Jak získat přehled o své spotřebě plastů? Nejvíce se osvědčilo prostě plast jednoduše sbírat a schraňovat.

Na každý den si připravte nádobu, do které budete celý den dávat plasty, které byste jinak vyhodili. Buďte k sobě spravedliví a buďte na sebe přísní. Každý malý kousek plastu, který vám projde rukama, vhoďte do nádoby.

Sbírat odpadky stačí jeden týden. Až skončíte, sepište vše, co jste za celý týden vyhodili. Audit je u konce. Kolik toho bylo?

Zde si můžete udělat malý test - plastová kalkulačka: plastjepast.cz


Zdroj: web Greenpeace