Zelenina a zrniny s masem v poměru 3:1. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Zelenina a zrniny s masem v poměru 3:1. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
To, co jíme, může ovlivnit to, jak se cítíme, nejen po stránce fyzické, ale i emocionální. Strava se v tradiční čínské medicíně považuje za výživu pro tělo, dokonce za lék. Stejně tak ale může sloužit jako faktor, který naše zdraví a pohodu ničí. Je proto důležité vědět, co a jakým způsobem je vhodné konzumovat.

V dávných dobách předepisovali čínští doktoři při onemocněních nejdříve změnu jídelníčku, a až potom přecházeli k dalším metodám, jako akupunktura nebo bylinky. Dávní lékařští mudrcové ve své době věděli, jak důležité je to, co jíme, pro naše zdraví. Ostatně i dnešní vědci již objevili řadu zajímavých spojitostí.

Ti, kdo jedli ke svačině ovoce, vykazovali nižší míru úzkosti, deprese a citového rozrušení.

Když výzkumníci z Penn State University prováděli studii, v níž zkoumali, co lidé jedí a jak to ovlivní jejich náladu po dvou dnech, zjistili, že čím víc kalorií, nasycených tuků a sodíků lidé konzumovali, tím horší měli náladu. Další studie z Cardiff University zase odhalila, že dobrovolníci, kteří jedli na svačinu ovoce, vykazovali nižší míru úzkosti, deprese a citového rozrušení než ti, kdo si zvolili brambůrky a čokoládu.

U této druhé skupiny se zato objevily větší kognitivní potíže a únava. Nedávné výzkumy rovněž ukazují, že mikroflóra ve střevech může ovlivnit naše chování, a to tím, že navozuje změny v projevu některých genů, které ovládají mozek a neurologické funkce, píše The Huffington Post.

jidlo1
foto: Dostatek zeleniny a ovoce je pro správné fungování organismu nezbytný. (Maxpixel.net)

Tradiční čínská medicína (TCM) se dívá na tělo jako na celek, který je třeba neustále udržovat v rovnováze tak, aby byl v harmonii a životní energie čchi mohla volně proudit. Jedním ze způsobů, jak harmonie v TCM dosáhnout, je správné stravování. Potraviny se dělí na jinové a jangové podle toho, jak ovlivňují organismus. Stav zdraví není nic jiného než nastolení rovnováhy mezi jinem a jangem.

Jak poznamenává Anna Filimonová, která vystudovala a praktikovala TCM v Pekingu: „Češi jí příliš moc masa a málo zeleniny a ovoce. Snídaně se často přeskočí nebo se odbude jogurtem či chlebem, oběd zhltnou narychlo někde v rychlém občerstvení a večer se hoduje až do půlnoci. To všechno je špatně.“

Strava v průběhu dne

„Když si vyváženou stravu představíme jako pyramidu, na jejím vrcholu je maso. To znamená, že masa je nejméně. Mělo by se jíst tak dvakrát týdně,“ říká Filimonová. „Pod masem jsou ovoce a zelenina, zejména ta, která obsahuje hodně vlákniny.“

Člověk by měl jíst potraviny, které mu příroda v daném období nabízí.

Jak by tedy mělo stravování v průběhu dne vypadat? „Ráno by měl člověk jíst teplé jídlo. Proč? Protože podle čínské medicíny je noc spojována s chladnou energií jin. Naproti tomu den je spojován s teplou energií jang. Když se vzbudíte a musíte pracovat, potřebujete podpořit energii jang, tedy teplo.

Pijte horký čaj, jezte teplé jídlo, například kaši, omeletu nebo vývary. Ráno není vhodné jíst například jogurty a ovocné saláty. Káva je silný, ale dočasný stimulant a neměla by se pít nalačno,“ radí doktorka Filimonová.

Obědvat by se mělo mezi jedenáctou a jednou hodinou, a to zelenina a zrniny s masem v poměru 3:1. Po obědě si můžeme dopřát ovocný dezert a čaj. Večeřet by se mělo maximálně do šesti hodin. Po šesté hodině sníst například nějaký banán nebo jablko. Ovoce by mělo mít pokojovou teplotu.

20170726-jidlo2
Snídaňová omeleta s brokolicí a žampiony. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

TCM hovoří o tzv. orgánových hodinách, kdy je biologický systém člověka rozdělen do dvouhodinových intervalů, v nichž ten který orgán vykazuje maximální či minimální činnost. Například žaludek pracuje nejlépe v období od 7 do 9 hodin, proto je nejlépe se dobře najíst právě v tomto čase. 

Tradiční čínská medicína hovoří o pěti chutích – kyselá, hořká, sladká, pálivá a slaná. I těchto pět chutí by mělo být vyvážených. Každá chuť patří k jinému orgánu a podporuje tudíž jeho funkci. Ovšem i zde platí střídmost, protože nadměrné preferování určité chuti může daný orgán poškodit.

Žaludek pracuje nejlépe v období od 7 do 9 hodin, proto je nejlépe se dobře najíst právě v tomto čase.

Na zimu je třeba se zahřát

Staří Číňané následovali koloběh přírody a ročních období. Zima patří plně chladnému jinu. Je to také čas zklidnění, jak fyzického, tak psychického a přípravy na aktivnější činnost na jaře a v létě. Z hlediska stravy by lidé měli konzumovat taková jídla, která zahřívají. Skvělé jsou vývary z kostí, zeleninové polévky nebo pražené ořechy. Preferovanou metodou přípravy je vaření a dušení na nízkou teplotu a dlouhou dobu.

Compote-Jam-Jars-Natural-Food-Fruit-Preparations-428111
foto: Kompoty jsou skvělým způsobem uchování ovoce a konzumují se v zimním období, kdy čerstvé ovoce není dostupné. (Maxpixel.net)

Opět platí princip, že člověk by měl jíst pouze potraviny, které mu příroda v dané období nabízí. Lidské tělo je na tento způsob stavěno a dává mu přednost. Zatímco fazole, kysané zelí, kompoty, uskladněná jablka, hrušky, brambory a tykve jsou v zimním období v pořádku, čerstvé jahody z druhého konce světa sem rozhodně nepatří!


ZÁSADY ZDRAVÉ VÝŽIVY

  • jezte pravidelně (3–4krát denně)

  • jezte pestře co do složení, chuti i barvy

  • stravujte se podle ročních období (sezónní strava)

  • omezte maso

  • zvyšte příjem luštěnin, zeleniny a ovoce

  • vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a umělým přísadám

  • cukr nahraďte jinými sladidly

  • bílou mouku nahraďte celozrnnou nebo bezlepkovou

  • kávu, cigarety a alkohol omezte na minimum

  • jezte střídmě, nepřejídejte se



Stravovací nešvary dnešní doby


Přejídání

Jedno české přísloví praví: „Jez do polosyta, pij do polopita“, zatímco Číňané mají úsloví: „Chceš-li mít zdravé děti, dej jim třetinu hladu a třetinu chladu“. Třetinou hladu se rozumí vyvarovat se přejídání, aby bylo tělo schopno jídlo snadněji strávit. Třetinou chladu je myšleno neoblékat děti příliš teple, aby se posílila schopnost těla odolávat chladu. Totéž platí i pro dospělé.

„Chceš-li mít zdravé děti, dej jim třetinu hladu a třetinu chladu.“ – čínské přísloví
Špatné načasování

Stravovat bychom se měli ideálně vždy ve stejných časech. Snídaně by měla být vydatná, oběd snadno stravitelný a na večeři bychom se měli vyvarovat velkých porcí. Půlnoční svačinky vedou jen k dysfunkcím trávicí soustavy a z toho plynoucím nemocem.

Spěch

Někteří lidé jsou hodně vytížení a své práci dávají naprosto všechno. Jenže neberou vážně svou stravu. Když mají hlad, rychle se najedí, aniž by sousto pořádně požvýkali. Žaludek tímto ztrácí schopnost normálně pracovat.

Jídlo by měl být rituál, při kterém se člověk zklidní a soustředí pouze na tuto jednu úlohu.
Příliš studené stravy

Podle představ tradiční čínské medicíny vede „studená strava ke stagnaci“. Studená strava snadno zablokuje tok čchi a krve a to vyvolává řadu chorob a komplikací, jako např. u žen bolestivou menstruaci. Syrová zelenina a maso, obzvláště syrové, zasahují do správného fungování žaludku a střev.

Zatěžování mozku při jídle

Jídlo by měl být rituál, při kterém se zklidníte a soustředíte pouze na tuto jednu úlohu. Dívat se během jídla na televizi, číst noviny nebo si prohlížet na mobilu Facebook může snadno oslabit funkci žaludku. Konzumace jídla je společenská záležitost a je nejlépe sdílet ji s druhými u stolu. Nezačínejte bezprostředně po jídle pracovat a vyhněte se přílišnému zatěžování mysli.


Další články naleznete ve speciálním vydání Epoch Times „Tělo a Mysl – Nerozlučné spojení


Čtěte také: 
Biopotraviny s příběhem: Hledání dobré stravy i nezávislosti

Jak být v létě zdravý podle čínské medicíny