Herec Pavel Liška se také nechal zavřít do klece, aby podpořil zákaz chovu na kožešinových farmách. (Petr zewlakk Vrabec / OBRAZ)
Herec Pavel Liška se také nechal zavřít do klece, aby podpořil zákaz chovu na kožešinových farmách. (Petr zewlakk Vrabec / OBRAZ)
Praha – Ve středu 7. června schválili poslanci ve třetím čtení návrh zákona, který v Česku zakáže kožešinové farmy již od ledna 2019. Poslanci tak odmítli veškeré pozměňovací návrhy, které měly přechodné období prodloužit. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání putuje do Senátu, poté jej musí podepsat prezident. Pokud bude schválen, postaví se ČR po boku dalších 12 evropských zemí, které již zákazy či různá legislativní omezení chovu tzv. kožešinových zvířat schválily. Po dlouhé a bouřlivé debatě se většina poslanců nakonec shodla na tom, že toto podnikání je neetické a je potřeba jej zakázat.

Pro podporu zákazu hlasovalo 132 poslanců a poslankyň, proti bylo 9 a 20 se hlasování zdrželo.

„Je to fantastický úspěch nejen pro desítky tisíc lišek a norků, ale i pro ochranu zvířat celkově. Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo prosadit reálnou změnu pro zvířata navzdory intenzivnímu odporu a lobbingu ministerstva zemědělství. Děkujeme všem poslancům, kteří tento zákon podpořili,“ uvedl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

V Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích. Česká republika by se mohla brzy zařadit po jejich bok. Zákon teď čeká projednávání v Senátu a pak poputuje k podpisu prezidentovi.

20170607-lisce2
Lišče v drátěné kleci, celý život v zajetí, v nevyhovujících podmínkách. (OBRAZ)

Spolek OBRAZ pořádá od poloviny května na Malostranském náměstí vedle Sněmovny akci Měsíc v kleci, kde se po 12 hodinách ve dne v noci střídají dobrovolníci v kleci. Do klece se symbolicky nechal zavřít i herec Pavel Liška.

Podle schváleného návrhu budou muset farmy ukončit svoji činnost do 31. 1. 2019. Návrh zároveň umožňuje chovatelům zažádat o finanční kompenzační příspěvky, které zajistí, aby se nedostali do vážných finančních potíží s plněním dlouhodobých závazků. Při určování výše kompenzačního příspěvku přihlédne Ministerstvo zemědělství zejména k celkové výši neuhrazených závazků, jejich účelnosti a tržní hodnotě majetku využívaného v souvislosti s chovem.

Poslanec Böhnisch uvádí: „Je to vítězství myšlenky, že pro zabíjení zvířat kvůli módě už neexistuje mezi českými politiky podpora. Je to také vítězství občanského sektoru a iniciativ, které pomohly toto poznání poslancům zprostředkovat. Mám radost, že tato barbarská praxe v České republice skončí, a doufám, že všichni zákonodárci budou příkladem svým kolegům v zemích, kde se o zákazu kožešinových farem rovněž jedná.“

Lucie Moravcová ze Svobody zvířat dodává: „Děkujeme poslankyním a poslancům za jejich rozhodnutí vyslyšet přání veřejnosti, která považuje zabíjení zvířat jen kvůli módním doplňkům za neetické, za přežitek z minulosti. Tento den považujeme za historický milník v ochraně zvířat. Je to vítězství soucitu s ostatními živými bytostmi, které jsou schopny pociťovat utrpení a bolest. Věřím, že je to výsledkem dlouhodobého trendu, který panuje jak v naší společnosti, tak Evropě – společnost se obecně stává více uvědomělou a ohleduplnou k těm, kteří se sami nemohou bránit. Z dnešního rozhodnutí máme obrovskou radost.“

Na dotaz Epoch Times, co se stane se zbylými zvířaty ze zrušených kožešinových farem, odpověděla Lenka Hecová ze Svobody zvířat:

20170607-lisce
Lišče na svobodě. (Svoboda zvířat)

„Bohužel předpokládáme scénář, že budou všechna zbývající zvířata na farmách zabita a zkožkována... Zvažujeme, že bychom alespoň část zvířat vykoupili a oslovili záchranné stanice, zda by se jich neujaly. Ale problém je, že stanice jsou plné a že chovatelé neradi prodávají zvířata k těmto účelům… Více informací k této problematice se můžete dočíst např. zde.

​V současné době se na našem území nachází 9 farem, kde se chovají norci a lišky. Jedná se celkem o cca 20 000 zvířat. Podle ochránců zvířat jsou tato zvířata držena v nevyhovujících podmínkách a jsou krutě zabíjena elektrickým proudem či udušením výfukovými plyny.

Více informací najdete na www.protisrsti.cz, resp. www.vesvekuzi.comwww.obrancizvirat.cz.


Zdroj: TZ