Čao Li-pching, bývalý šéf policejního oddělení ve Vnitřním Mongolsku. (nirapadnews.com)
Čao Li-pching, bývalý šéf policejního oddělení ve Vnitřním Mongolsku. (nirapadnews.com)
Před dvěma lety tehdy šedesátiletý muž pobodal a střelil mladou ženu, údajně jeho milenku, a poté její tělo spálil. Během vyšetřování nalezla policie v jeho držení dvě zbraně, 49 nábojů a v jeho kanceláři 90 výbušnin. Informovala o tom čínská státní média.

Jedná se o dnes již bývalého policejního velitele z Vnitřního Mongolska Čao Li-pchinga, který byl nedávno podle zpráv státních médií odsouzen k trestu smrti za korupci a vraždu.

Čao Li-pching je prvním vysoce postaveným úředníkem, který byl odsouzen k trestu smrti od té doby, co současný čínský prezident od roku 2013 pořádá masivní protikorupční kampaň, v níž bylo pozatýkáno několik set vysokých úředníků včetně členů armády, policie a členů politbyra.

Státní média uvedla, že Čao Li-pching během svého funkčního období v letech 2008 až 2010 přijal úplatky ve výši 23,68 milionů juanů (cca 82 milionů korun). Není jasné zda během prvních tří let svého působení od roku 2005 úplatky odmítal nebo zda státní média tyto přestupky pouze nezveřejnila.

Před odchodem do důchodu šéfoval Čao Li-pching úřadu Veřejné bezpečnosti ve Vnitřním Mongolsku. Podle nevládní organizace WOIPFG byl jedním z hlavních organizátorů zátahů na duchovní hnutí Falun Gong v jeho oblasti. Řídil jejich uvězňování a takzvanou převýchovu, která podle výpovědí bývalých vězňů zahrnovala mučení, psychické týrání a ideologickou transformaci.

Pronásledování duchovního hnutí začalo v roce 1999 na příkaz tehdejšího generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina. Stovky tisíc následovníků Falun Gongu jsou dodnes zadržovány ve vězení, kde čelí častému zneužívání a mučení. Zdá se, že současné vedení čínského režimu Falun Gong nepronásleduje a represe řídí pouze zbývající členové Ťiang Ce-minovy mocenské frakce. 

Čou Cchaj-sia, následovnice Falun Gongu z města Čch'-feng ve Vnitřním Mongolsku, byla unesena státní policií na začátku roku 2003 a později vypovídala o průběhu svého věznění. Ve vězení jí stráže opakovaně bili různými předměty a na několik hodin ji ocelovými pouty zavěsily na basketbalový koš. Podle zprávy zveřejněné serverem Minghui.org zemřela na následky mučení během několika dní po jejím převozu do vězení Baoanzhao ve Vnitřním Mongolsku.

Server Minghui.org se od roku 2000 zaměřuje na detailní sledování vývoje represí v Číně a přináší zásadní informace o případech zatčení, věznění a násilné převýchovy následovníků Falun Gongu včetně údajů o místech jejich věznění a jmen zodpovědných osob ve vedení věznice nebo stráží, které mučení prováděli.

Čao Li-pching měl údajně blízké vztahy s „bezpečnostním carem“ Čou Jung-kchangem, který byl v roce 2014 odsouzen na doživotí za korupci a zneužití moci. Čou Jung-kchang byl členem stálého výboru politbyra, nejvyššího orgánu komunistické strany čítajícího devět členů, a hlavním spojencem exprezidenta Ťiang Ce-mina s nímž společně řídili masivní represe Falun Gongu, při nichž bylo zatčeno a vězněno několik milionů lidí.

Represe podle nevládních organizací a nezávislých vyšetřovatelů vedly k více než jednomu milionu obětí na životech.



Přeložil Milan Kajínek; zdroj: small United States