Veďte své děti k tvořivosti a zručnosti. (Pixabay)
Veďte své děti k tvořivosti a zručnosti. (Pixabay)
Pokud se vám zdá, tak jako mnoha rodičům současnosti, že vzdělání, kterého se vašemu dítěti ve škole dostává, v něčem pokulhává, mám pro vás dobrou zprávu.

A ani nemusíte trávit hodiny po večerech na schůzích školní rady a snažit se zoufale změnit způsoby výuky zastaralého byrokratického systému. Jak říká dobrá čarodějnice Glinda Dorotce v Čarodějovi ze země Oz: „Už ti není třeba pomáhat. Tu moc jsi vždycky měla sama.“

Tím kouzelným slůvkem je domácí vyučování. Ale nebojte, není to tak těžké, jak se to může zdát. Pár triků může vašim potomkům otevřít nový svět studijních možností, kterých se jim ve škole nedostane.

Vytvořte vhodné prostředí

Prostředí ve vašem domě hraje větší roli ve výchově dětí, než byste si mohli myslet. Předměty, které máte doma vystavené, mediální zprávy, které posloucháte, prostor, osvětlení, pachy a teplo, to všechno přispívá k prostředí, ve kterém si vaše děti hrají, bádají a učí se.

Vytvořte dětem doma prostředí, kde budou mít na poznávání nových věcí dostatek prostoru. 

Když máte doma všude kupu zbytečných věcí, pro děti bude těžké nalézt prostor a svobodu poznávat. Stejně tak když jsou děti neustále obklopeny lákadly pasivní zábavy stylu video her, televize a internetu, ratolesti budou mít méně času na kreativní věci a na učení.

doucovani 2
Vytvořte dětem prostředí, v kterém mohou pohodlně bádat. (Unsplash)

Na druhou stranu, když si na zeď vylepíte mapy, odklidíte ze stolu věci, aby se na něm dalo leccos dělat, budete mít velkou zásobu knih, v nichž se dítě může ztratit, pořídíte pomůcky, ze kterých se dá něco vyrábět, a hračky, které rozvíjejí představivost a důvtip, budete mít domov, který přímo vybízí k hraní, bádání a učení se.

Až budete zvažovat změny v interiéru, přemýšlejte v tom smyslu, že chcete dětem vytvořit tvořivé prostředí, ve kterém se bude rádo vzdělávat. Kdo ví, možná vás napadnou úžasné věci.

Mějte rádi knihy

20170526-skola3
Z dobrých čtenářů vyrostou dobří studenti. (Pixabay)
Naplňte si svůj domov knihami a čtěte je. Zkuste si vyhradit čas a místo na čtení, jak společné, tak každý sám. Mluvte s dětmi o knihách. Starejte se o ně a važte si jich.

Z dobrých čtenářů vyrostou dobří studenti. Než děti zvládnou číst samy, co nejvíc jim předčítejte nahlas. Nebojte se, když se naučí číst „pozdě“ nebo jim to jde pomaleji než jejich sourozencům a vrstevníkům. Vaším úkolem je zasadit v nich semínko lásky ke čtení, ukázat jim, jakou radost může dobrá kniha přinést.

Pořád se učte

Měli byste pochopit, že ať už je to váš záměr nebo ne, děti jsou jako hubky a nasávají nové poznatky pořád. Zapojte děti do všeho, co děláte, a nezáleží na tom, jestli je to něco prostého jako věšení prádla nebo vzrušující návštěva vesmírného muzea. Všechny činnosti v rodině se mohou stát dobrou příležitostí k učení. Zvyky, které do svých potomků zasadíte, jim přijdou později k užitku.
 
doucovani 4
Veďte děti k tvořivosti a samostatnosti. (Pixabay)

Neodrazujte děti od nekonečného vyptávání, i když se tím věci natahují. Podporujte samostatnost třeba tím, že dáte dětem svobodu přichystat si vlastní svačinu do školy, vyměnit žárovku nebo si naplánovat cestu do parku.

Cestujte spolu

Poznávejte svět kolem co nejvíc se svými dětmi. Zapojte je do každé stránky cestovního plánování – rozpočet, cesta na místo, mapa, stravování a místa, která chcete navštívit. Využijte času před odjezdem ke zjištění více informací o vaší cílové destinaci, o jejich dějinách a kultuře.

20170526-skola4
Cestování poskytuje nepřeberné příležitosti dozvědět se mnoho nového. (Pixabay) 

Je jedno, jestli si vyjedete jen pár kilometrů od domu na půldenní výlet nebo strávíte cestováním po vzdálených koutech zeměkoule několik týdnů. Cestování je vždy obohacující a poučný zážitek, na který vaše děti budou vzpomínat celý život.

Inspirujte ke tvoření

Než se někdy děti vrátí ze školy, vyložte na stůl barvy, štětce a papír a uvidíte, co se stane s jejich odpolednem. Povzbuďte své děti, aby věci vyráběly a dělaly to ručně. Když se objeví něco nového, o co se vaše ratolesti zrovna zajímají, najděte si, jak na to v návodech na YouTube nebo jinde na internetu. Ale i dobrá stará metoda cestou pokusu a omylu je skvělý způsob, jak se naučit vyrobit něco nového.

Dívejte se na školu jako na doplněk

Pravdou je, že vaše děti si pravděpodobně víc uvědomí vlastní studijní potenciál v rámci pevného a svobodného domácího prostředí než ve svázaném prostředí typického školního systému. Přepněte proto svoje smýšlení a dívejte se na školu jako na doplněk k tomu opravdovému vzdělávání, kterého se dětem dostává doma. Uvidíte, jak jim narostou křídla.


Z angličtiny přeložil Ondřej Horecký; zdroj: small United States