Sun I na Pekingském mezinárodním letišti. (poskytl Sun I)
Sun I na Pekingském mezinárodním letišti. (poskytl Sun I)
Sun I byl nervózní. Opar pekingského smogu se v to prosincové ráno mísil s jeho stísněností a strachem, když přistupoval k pasové kontrole na letišti. Věděl, že jeho šance nejsou velké. Příslušník pohraniční policie mohl jeho pas kdykoliv roztrhat na kusy a s ním i příležitost uniknout na svobodu. Ten okamžik nastal a on hladce prošel do odletové haly.

Najednou, po patnácti letech sledování, nucených prací a mučení, byl na svobodě.

Sunův příběh připomíná bezpočet dalších osudů v Číně. Z tohoto absolventa Talienského technologického institutu se najednou stal nepřítel státu, když komunistický režim určil k likvidaci jeho duchovní a meditační praxi Falun Dafa (Fa-lun Ta-fa).

Falun Dafa, nazývaný také Falun Gong (Fa-lun Kung) je soubor pomalých cviků a učení založeném na pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, který se dočkal v 90. letech v Číně nebývalého rozmachu. Když však počet lidí, kteří se Falun Dafa věnovali, vzrostl v roce 1999 nad 70 milionů, a překročil tak počet členů komunistické strany, tehdejší stranický vůdce Ťiang Ce-min přikázal Falun Gong vyhladit.

Sun byl jedním z milionů občanů, kteří najednou přišli o práci a ocitli se ve vězení a pracovních táborech, kde byli podrobováni krutému mučení s cílem přinutit je formálně se vzdát Falun Dafa. Od roku 2001 byl zatčen přinejmenším šestkrát a strávil čtyři roky za mřížemi, z toho dva a půl roku v nechvalně známém pracovním lágru Ma-san-ťia ve městě Šen-jang na severovýchodu Číny.

Může se považovat za jednoho z těch šťastnějších, kterým se vyhnulo násilné odebírání orgánů, k němuž v čínských věznicích systematicky dochází. Co je však na Sunovi obzvlášť neobvyklé, je, že jeho volání o pomoc bylo shodou náhod zachyceno v americkém Oregonu.

Zpráva v náhrobku

Bylo právě před Halloweenem roku 2012, když se Julie Keithová rozhodla vyhrabat ze své garáže dávno zapomenutou „12-dílnou strašidelnou hřbitovní sadu“. „Když jsem otevírala některé z polystyrenových hrobek, vypadl z nich lístek. Rozložila jsem ho a bylo to od nějakého člověka z pracovního tábora v Číně, co prosil o pomoc,“ vzpomíná.

Tou osobou byl Sun I. Jeho anglická zpráva, kterou ručně napsal v Ma-san-ťie, zněla: „Pokud náhodou koupíte tento výrobek, přepošlete prosím tento dopis Světové organizaci pro lidská práva. Tisíce lidí, kteří se tu ocitli kvůli pronásledování z rukou vlády Komunistické strany Číny, vám poděkují a nikdy na vás nezapomenou.“

„Nebyla jsem si jistá, co s tím mám dělat,“ uvedl Keithová. Když si na internetu vyhledala slovo Ma-san-ťia (v pinyinu Masanjia), vyhrnuly se na ni strašlivé příběhy o nelidském mučení a otrocké práci. Dala fotku s dopisem na Facebook a s pomocí přátel a kolegů, kteří ji povzbuzovali, se jí podařilo získat pozornost sdělovacích prostředků.

Zprávy se chytly The Oregonian, Epoch Times, The New York Times a CNN. Sunovi to ale úlevu nepřineslo.

Útěk

Suna v té době z pracovního lágru již propustili, ale jeho odhalení perzekuce znamenalo, že na něj čeká odplata státních úřadů. Pár let se mu podařilo schovávat se, ale jen do dubna 2016, kdy si  Velký bratr došlápl na jeho známé.

„Praktikující Falun Gongu, kteří se mnou byli v úzkém styku, byli zatčeni,“ vzpomíná Sun. Věděl, že domů se vrátit nemůže, protože tam na něj čekají. Proto, aby se vyhnul zatčení, musel se smířit se životem bezdomovce.

„Kvůli pronásledování jsem se musel za posledních devět let přesouvat z místa na místo,“ říká bývalý vězeň svědomí. Manželka se o něj přirozeně bála, ale kvůli neustálému sledování s ní téměř nepřicházel do kontaktu. Telefonování bylo vyloučeno. Občas jí tajně poslal přes internet krátkou zprávu.

„Nemohli jsme spolu hovořit a sdělovat si pocity jako normální páry,“ uvádí Sun I.

20170324-sos2
Sun I v Pekingu. (poskytl Sun I)
Potom, 29. listopadu 2016, ho zadrželi, když se chystal zúčastnit se soudního přelíčení s dalším stoupencem Falun Gongu u pekingského soudu v Tung-čou. Čtyři dny nato ho však opět propustili na základě „fyzických důvodů“.

A tehdy se rozhodl, že ze země odejde. Jenže to se snadněji říká, než provede. „Když vás mají na černé listině, můžete mít zákaz z Číny vyjet,“ vysvětluje Sun. Lidem se často podaří utéct díky byrokratickým kličkám, ovšem riziko je obrovské a vyhráno nemáte, dokud nenastoupíte do letadla.
 
Sunovi se to však podařilo. A sedmého března se v indonéské Jakartě setkal s Julií Keithovou. „Podařilo se mi z té klece, kterou Čína je, uniknout. Ale stále myslím na své spolupraktikující (Falun Gongu), kteří jsou zadržováni nebo mají být posláni do vězení nebo tam ještě pořád jsou,“ podotýká nyní již svobodný muž.

20170324-sos3
Sun I s Julií Keithovou. (Facebook Keith)
Přestože systém pracovních táborů byl v Číně roku 2013 zrušen, pozorovatelé a odborníci na lidská práva uvádějí, že čínský režim k těm samým účelům využívá věznice, cely předběžného zadržení, psychiatrické léčebny a neoficiální tzv. „černé cely“ neboli provizorní prostory, které slouží k zadržování nepohodlných osob.



Z angličtiny přeložil Ondřej Horecký; zdroj: small United States