Liščí pohled – zvíře chované v zajetí. (OBRAZ)
Liščí pohled – zvíře chované v zajetí. (OBRAZ)
Z výsledků rozsáhlého průzkumu trhu, který na podzim provedla organizace Svoboda zvířat, vyplývá, že pravé kožešiny na textilních výrobcích nejsou ve většině případů vůbec označovány. Dochází tak k matení spotřebitele, který nemá možnost informované volby a může si omylem zakoupit výrobek s pravou kožešinou v domnění, že je umělá.

V listopadu 2016 provedla organizace Svoboda zvířat šetření, v jehož rámci zkontrolovala a nafotila 53 textilních výrobků obsahujících pravé kožešiny, na něž se vztahuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken.

„Závěry byly šokující. Zjistili jsme, že 81 % výrobků vůbec neobsahuje označení živočišných složek, potažmo kožešin, tak jak požaduje legislativa,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti ze Svobody zvířat.

Nařízení požaduje, aby složky živočišného původu na produktech, které obsahují minimálně 80 % hmotnosti textilních vláken, byly označeny souslovím „obsahuje netextilní části živočišného původu“.

„Jak ukazují průzkumy veřejného mínění, podle nichž si většina obyvatel kožešiny nekupuje a podobné procento lidí by si přálo, aby byly kožešinové farmy zakázány, je toto téma pro spotřebitele velmi citlivé. A jak je patrné, současná legislativa zákazníkům nezaručuje adekvátní ochranu. Nařízení považujeme za nedostatečné a domníváme se, že by mělo konkretizovat, o jaké složky živočišného původu se jedná. Nicméně v první řadě by mělo být dodržováno, což rozhodně není. Výsledky průzkumu jsme dodali příslušným úřadům k prošetření,“ dodává Moravcová.

20170315-graf2
Graf výzkumu a srovnání dopadu obou typů kožešin na klimatické změny. (Svoboda zvířat)

„Je důležité si uvědomit, že skutečná zvířecí srst a umělá kožešiny jsou si stále více podobné ve svém vzhledu, omakem i cenou. A tudíž tyto vlastnosti, podle nichž by se mohl spotřebitel orientovat při odlišování pravé a umělé kožešiny, již v současnosti neslouží jako spolehlivý rozlišovací faktor,“ píše se ve zprávě, kterou k průzkumu vydala organizace Svoboda zvířat.

Český průzkum byl součástí mezinárodního projektu, v rámci něhož proběhla podobná šetření v 9 zemích Evropy. Celkem bylo kontrolováno na 667 položek. Výsledky evropského průzkumu budou zveřejněny na jaře v Bruselu.

Vlastnosti, podle nichž by se mohl spotřebitel orientovat při odlišování pravé a umělé kožešiny, již v současnosti neslouží jako spolehlivý rozlišovací faktor.


Jakou zátěž pro životní prostředí představuje použití pravých kožešin

Svoboda zvířat vydala také překlad studie institutu CE DELFT, která porovnává, jakou zátěž pro životní prostředí představují umělé versus přírodní kožešiny.

Často slýcháváme argument, že pravá kožešina je přírodní materiál, a tudíž logicky musí mít menší dopady na životní prostředí než kožešina z umělých vláken. Opak je ale pravdou. Vyplývá to ze závěrů studie s názvem Výrobky z přírodní norkové kožešiny a z umělé kožešiny, environmentální srovnání, jejíž překlad ochránci pořídili.
 
Studie obsahuje srovnání dopadu přírodních norkových kožešinových výrobků s dopadem umělých kožešinových výrobků, včetně fáze používání produktů a zpracování odpadů po jejich konečnou likvidaci. Z posouzení jasně vyplývá, že přírodní norkové kožichy a přírodní kožešinové lemy mají na životní prostředí vyšší dopad než kožichy a lemy umělé. Typ podkladové tkaniny umělé kožešiny sice výsledky ovlivňuje, ale rozdíl mezi různými typy umělé kožešiny je menší než rozdíl mezi přírodními norkovými kožešinami a umělými kožešinami. 

Z výsledků dále vyplývá, že výrobek z přírodní norkové kožešiny bude mít vždy větší dopad na životní prostředí než výrobek z umělé kožešiny se stejnou životností. Výrobek z přírodní norkové kožešiny bude mít lepší výsledek pro některé z environmentálních dopadů jen v případě, že bude jeho životnost nejméně čtyřikrát delší než životnost výrobku z kožešiny umělé, a to za předpokladu, že tento výrobek z přírodní norkové kožešiny nebude uchováván v chladu. Pokud je k dosažení delší životnosti přírodního norkového kožichu nutno jej uchovávat v chladu, rozdíl mezi dopadem přírodního norkového kožichu a kožichu z umělé kožešiny na životní prostředí vzrůstá.


Zdroj: TZ Svobody zvířat


Více informací najdete na www.protisrsti.cz