Král Ubu Miroslav Donutil. (Magdalena Photography / dhnp)
Král Ubu Miroslav Donutil. (Magdalena Photography / dhnp)
Divadlo Husa na provázku přináší na svá divadelní prkna novinku Ubu králem: Svoboda!, která údajně patří k nejskandálnějším hrám v dějinách světového divadla. Režie se ujal principál Vladimír Morávek a ve hře, která bude mít premiéru v pátek 24. února 2017, se představí hostující herec Miroslav Donutil.

Skandální hra v Brně

Skandální hra z pera Alfreda Jarryho byla uvedena poprvé v roce 1896. Jarry, který je dnes považován za praotce surrealismu, absurdního divadla a avantgardy v inscenaci shromáždil „veškerou směšnost světa.“ Provázkovští autoři  svůj nový počin charakterizují těmito slovy: „Byla vytvořena nestoudná groteska o prasáckosti života. Vzestup a pád pokrytce, egoisty a nestoudného hlupáka, který je schopen všeho, jen aby dosáhl svého. Jeho životní filosofie je nehorázná, jeho skutky do nebe volající. Nepřátelé jsou zavražděni, poddaní jsou korumpováni, svobodu nelze ustát. Diktatura je pohodlnější. Ubianství je prostě věčné.“

Král Ubu jako parodie

Samotná hra vznikla v roce 1885 v Rennes jako studentská recese, kdy si Jarry a jeho spolužáci dělali legraci z jednoho ze svých učitelů. Posléze Jarryho přátelé, bratři Morinovi, uvedli v loutkovém divadle frašku Poláci, která se stala jakýmsi předobrazem Krále Ubu. Alfred Jarry hru radikálně upravil a v roce 1896 hra uviděla světlo světa v Paříži na své skandální premiéře. Inscenace vypráví o smyšleném polském tyranovi, který se moci ujme tím, že zavraždí legitimního vládce, a který je následně vyhnán ze země. Pozorným divákům neunikne, že Jarry se nechal inspirovat některými Shakespearovými tragédiemi. V dalších letech Jarry hru několikrát upravil a v dnešní době se většinou setkáváme s kombinací Jarryho textů.

Král Ubu na našich jevištích

Poprvé byl Král Ubu představen v Československu v roce 1928 v Osvobozeném divadle v režii Jindřicha Honzla, s Janem Werichem v hlavní roli. V další, velmi populární adaptaci z roku 1964, kterou režíroval Jiří Grossman, krále Ubu ztvárnil Jan Libíček. Po invazi sovětských vojsk byla hra zakázána. Po pádu minulého režimu v roce 1996 režisér F. A. Brabec natočil film s Marianem Labudou v hlavní roli. V současnosti Krále Ubu hrají v Divadle v Řeznické, kde hlavní roli tyranského krále ztvárňuje Bohumil Klepl. Inscenace běží od roku 2003 v nastudování Jaroslava Duška.

Donutil opět na scéně

Podle Petra Oslzlého již v polovině osmdesátých let v Divadle Husa na provázku plánovali uvést inscenaci Král Ubu s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Nakonec však z tohoto smělého plánu sešlo. A tak se Miroslav Donutil po třech letech vrací na prkna kdysi domovského „Provázku“, kde si naposledy se svým synem Martinem zahrál v inscenaci Amadeus (tj. Milovaný Bohem). I nyní se oba Donutilové ve hře setkají. Kromě nich se v inscenaci představí stálice souboru Ivana Hloužková v roli Matky Ubu, Dominik Teleky, Adam Mašura, Tomáš Milostný, Simona Zmrzlá, Nikole Maláčová a další.

Kabaretní fraška

Režisér Vladimír Morávek inscenaci prezentuje jako kabaretní přehlídku lži, zábavné, ožehavé,  útočné a statečné divadlo s osobnostním ručením. Velkým tématem provázkovské inscenace bude život v iluzi, strach z pravdy a výzvy k participaci lži.


Ubu Králem: Svoboda!

Sezona 2016/2017

O naši současné krizi aneb Jak z toho ven: Umlátit se smíchy


Díl prvý: David Smečka / Vladimír Moravek: Včera jsme to

spustili (Opereta podle libreta, které napsal život)

Díl druhý: Stanislav Mrožek: Tango macabre (Tancovačka o

držku)

Díl třetí: Alfred Jarry: Ubu králem: Svoboda! (Divadlo pro

nás, o nás a proti nám aneb Strašidla jsou vždycky směšná)


Režie: Vladimír Morávek
Překlad: Petr Voskovec
Dramaturgie: Lucie Němečková
Hudba: Tereza Marečková
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Premiéra: 24. a 25. února 2017, v 19 hod., v Divadle Husa na provázku