Vojáci Lidové ozbrojené policie při nástupu v rámci speciálního cvičení ve městě Kuang-čou; 16. listopadu 2016. (China Photo / Getty Images)
Vojáci Lidové ozbrojené policie při nástupu v rámci speciálního cvičení ve městě Kuang-čou; 16. listopadu 2016. (China Photo / Getty Images)


Analýza zpráv

Policisté v Číně nemají běžně dovoleno nosit u sebe automatické zbraně, až na jednu výjimku, kterou je Lidová ozbrojená policie. Tuto polovojenskou sílu pravidelně využívají zkorumpovaní funkcionáři komunistické strany pro špinavou práci – násilné vyvlastňování půdy chudým rolníkům, potlačování disidentů a represe proti etnickým menšinám.

To se teď však může změnit. Podle našeho informátora z velitelství Lidové ozbrojené policie v Pekingu se současný vůdce Komunistické strany Číny a zároveň prezident Si Ťin-pching chystá dostat ozbrojenou policii pod svou kontrolu. Jeho příští vlna protikorupční kampaně bude totiž směřovat právě do jejích řad.

Lidové ozbrojená policie má oficiálně za úkol kontrolu hranic, záchranné a požární práce, boj s terorismem a potlačování nepokojů. Složky čítají 600 tisíc příslušníků vybavených automatickými zbraněmi, obrněnými transportéry a vrtulníky.

Ovládnutím ozbrojených složek policie se Si Ťin-pching zase o krok přiblíží k vyrovnání se se svým předchůdcem a úhlavním sokem Ťiang Ce-minem. Korupce mezi stranickými funkcionáři dosáhla za Ťiangovy vlády enormního nárůstu, stejně jako rozsáhlé zásahy proti občanské společnosti.

Složky Lidové ozbrojené policie jsou momentálně stále pod vlivem lidí z Ťiangova tábora, ačkoliv zatčení klíčového Ťiangova spojence, kdysi mocného šéfa bezpečnostního aparátu Čou Jung-kchanga, jej oslabilo. Čou byl v červnu 2015 odsouzen na doživotí.

Polovojenská policie byla zapletena do vnitrostranického boje o moc v době, když na křeslo nejvyššího vůdce nastupoval Si Ťin-pching. Jednotky z Čchung-čchingu obklíčily v únoru 2012 americký konzulát v Čcheng-tu ve snaze získat odtamtud zběha Wang Li-ťüna.

Za mobilizací stál Wangův šéf, stranický tajemník Čchung-čchingu a oblíbenec Ťiang Ce-mina, Po Si-laj. Wanga si však nakonec odvezli lidé z ústředí v Pekingu. Jeho vyšetřování následně vedlo k odsouzení Po Si-laje a Čou Jung-kchanga a odstartovalo protikorupční čistku Si Ťin-pchinga, ve které bylo dosud potrestáno přes jeden milion stranických funkcionářů.

Ještě předtím se však v březnu 2012 pokusil Čou Jung-kchang o neúspěšný pokus o převrat, když jednotky ozbrojené policie obklíčily sídlo vlády. Si Ťin-pching v nedávných proslovech obvinil Po Si-laje, Čou Jung-kchanga a další Ťiangovy spojence z politické konspirace, která měla „rozbít a rozdělit“ komunistickou stranu.

Vyšetřovatelé násilného odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně navíc obviňují nemocnice Lidové ozbrojené policie, že jako zdroj orgánů pro transplantace používají tuto skupinu vězňů, zejména stoupence Fal-un Kungu (Falun Gongu). 

Další kroky

Podle našeho zdroje z Pekingu obdržela různá oddělení polovojenské policie oznámení, že Si Ťin-pching vydá novelizovanou právní úpravu, která mu umožní zařadit Lidovou ozbrojenou policii, momentálně spadající pod Státní radu, pod čínskou armádu. Tímto počinem získá Si jako nejvyšší armádní velitel nad ozbrojenou policií kontrolu, a místní funkcionáři již nebudou policisty zneužívat ke svým vlastním cílům.

Zdroj rovněž uvedl, že Si Ťin-pching již v podstatě zbavil vedení Lidové ozbrojené policie všech jedinců napojených na Ťiang Ce-mina. Zmínil i vyšetřování Wang Ťien-pchinga, bývalého šéfa ozbrojené policie a spojence Čou Jung-kchanga.

Oficiální čínská média o jeho vyšetřování mlčí, nicméně hongkongský deník South China Morning Post informoval koncem srpna, že došlo k jeho zatčení. Za poslední dva roky došlo k sesazení 12 vysokých důstojníků v řadách polovojenských sil – jedenácti generálmajorů a jednoho generálporučíka.


Originální článek: small United States