Na fotografii: (Vlevo) ředitel Fóra 2000 Jakub Klepal (vpravo) Ministr kultury Daniel Herman, (uprostřed) Jeho Svatost 14. dalajláma si podává ruku s Jiřím Pokorným, zástupcem Asociace Falun Gong ČR. (Se svolením Lidská práva bez hranic)
Na fotografii: (Vlevo) ředitel Fóra 2000 Jakub Klepal (vpravo) Ministr kultury Daniel Herman, (uprostřed) Jeho Svatost 14. dalajláma si podává ruku s Jiřím Pokorným, zástupcem Asociace Falun Gong ČR. (Se svolením Lidská práva bez hranic)
Jeho Svatost 14. dalajláma se v rámci letošního Fóra 2000 krátce setkal se zástupcem neziskové organizace Lidská práva bez hranic v Galerii Mánes, kam přijel z Ministerstva kultury, kde jej přijal Daniel Herman, jako jeden z mála českých politiků, navzdory silnému politickému tlaku.

Neziskovka Lidská práva bez hranic pořádá osvětovou činnost týkající se násilných represí duchovního hnutí Falun Gong v Číně. Dalajláma se na místě setkání vyjádřil soustrastně k utrpení následovníků Falun Gongu. „Falun Gong velmi trpí“. Reagoval na násilné represe, kterým duchovní hnutí čelí od roku 1999, kdy jej začala pronásledovat Komunistická strana Číny.

Dalajláma v Galerii Mánes v rámci konference Fórum 2000 vystoupil v panelové diskusi na téma Paradox náboženství.

„Bylo to nečekané setkání, kdy mě ministr Herman představil dalajlámovi,“ uvedl Jiří Pokorný v rámci SMS komunikace s Epoch Times. „Bylo to krátké, ale milé setkání.“

Podobné vyjádření na vrub represí Falun Gongu dalajláma učinil již v roce 2011, kdy reportéři české pobočky Televize New Tang Dynasty položili Jeho svátosti dalajlámovi otázku, „zda by mohl porovnat pronásledování Tibeťanů s pronásledováním následovníků Falun Gongu čínským režimem“.

„Obojí je velmi, velmi smutné. Velmi, velmi smutné,“ řekl dalajláma. „Vím o obou z nich, od  čínských přátel. Mnoho Číňanů ví něco o tom, co se děje praktikujícím nebo následovníkům Falun Gongu. Je to velmi smutné.“

Represe duchovního hnutí Falun Gong označuje mezinárodní lidsko právní organizace Amnesty International za politicky motivované pronásledování. Následovníky Falun Gongu označuje jako „vězně svědomí“.

„Amnesty International dostává neustále množství informací o případech pronásledování následovníků Falun Gongu. Podle našich informací se jedná o politicky motivované represe. Následovníky Falun Gongu považujeme za vězně svědomí a požadujeme jejich propuštění,“ uvedl Marko Radovanović, člen Skupiny pro mezinárodní otázky Amnesty International, při slyšení před senátní komisí Parlamentu ČR v roce 2012.

V rámci Fóra 2000 vystupila také Miss World Kanada 2016 Anastasia Lin, která čelila silnému tlaku a diskriminaci ze strany čínského režim kvůli jejím lidskoprávním aktivitám. Českou republiku navštívila také v září 2016, kdy se účastnila diskuse v Knihovně Václava Havla a setkala se s českou Miss World Natálií Kotkovou.



Dalajláma učinil v roce 2011 také další zajímavá prohlášení.

„[V Číně] neexistuje nezávislý soudní systém ani svobodný tisk. [Je tam] těžká cenzura. Takové podmínky jsou velmi těžké,“ řekl dalajláma. „Předně, já věřím, že svět patří lidstvu, ne králům, královnám a náboženským vůdcům. Pro příklad, Česko patří českým lidem. Když jsem byl v Americe, řekl jsem, že Amerika patří americkému lidu, ne té nebo tamté straně. Potom, pro řízení země prostřednictvím lidí je nejlepší demokratický systém, kdy si lidé volí svého vůdce a nechají tu osobu čelit zodpovědnosti. Potom to zhodnotí, když nevyhovuje, změní ho. To je velmi dobré.“

V poslední době měl příliv informací do Číny značný dopad na stabilitu čínského režimu, který zakládá svoji moc na propagandě a ovládání všech čínských médií. Dalajláma částečně zhodnotil důležitost šíření pravdivých informací.

„Jedna miliarda dvě stě milionů čínských lidí jsou skutečnými vládci Číny. Každý z těchto lidí má právo se dozvědět, jaká je pravda. Jakmile se čínští lidé dozvědí pravdu, bude mít jedna miliarda a dvě stě milionů lidí schopnost posoudit, co je dobré a co je špatné. Proto je rozsáhlá cenzura nemorální. Čínští lidé mají plné právo znát skutečnost,“ řekl dalajláma.

Zkušenosti s pádem totalitních režimů nasvědčují tomu, že svobodné šíření informací může odhalit manipulaci totalitních režimů a způsobit ztrátu důvěry mezi lidmi, které režimy ovládají. Ohledně tibetské otázky a otázky Falun Gongu šíří čínský režim na území ČLR již řadu let očerňující propagandu. Dalajláma uvedl jeden konkrétní případ, kdy mu člověk, který se dozvěděl pravdu, osobně zaslal pozitivní dopis.

„Před týdnem jsem dostal dopis od jednoho Číňana. Byl napsaný rukou v čínském jazyce. Ta osoba zmínila, že potkala jednoho Tibeťana. Předtím si myslel, že dalajláma je dobrý buddhista, ale separatista. Potom, co mu ten Tibeťan jasně vysvětlil, že exilová komunita vedená dalajlámou nehledá nezávislost, ale hledá vzájemně uchopitelné řešení v rámci čínských zákonů, napsal: ‘Pokud by se o vašem přístupu dozvěděla čínská veřejnost, podporovalo by vás sto procent čínských lidí.‘ Takže čínští úředníci a média vytvářejí šířením špatných informací nesprávný dojem,“ řekl dalajláma.

Čtěte také:

Dalajláma: Pronásledování Tibeťanů a následovníků Falun Gongu je velmi smutné

V novém thrilleru Bleeding Edge, jenž reflektuje skutečné události v Číně, hraje Anastasia Lin, Miss Canada

Odvážná Miss Kanada navštíví Prahu, aby promluvila o svém boji za lidská práva