(NASA/Goddard / Arizona State University)
(NASA/Goddard / Arizona State University)
Kosmická stanice Tiangong-1 (v překladu Nebeský palác), první vesmírná stanice Číny, se v roce 2017 zřítí k Zemi, potvrdily čínské úřady. Problém je v tom, že Číňané nevědí, kdy a kde stanice na Zemi spadne. Úřady oznámily, že „většina částí shoří při pádu“.

Satelity a kosmické stanice se normálně posílají po vyřazení z provozu do zemské atmosféry, kde při kontrolovaném manévru shoří. Většina zařízení je seslána ke shoření v atmosféře nad mořem, aby nedošlo ke zranění lidí.

Podle západních expertů ale čínské úřady ztratily nad svou stanicí kontrolu. Jonathan McDowell, harvardský astrofyzik, uvedl pro britský deník The Guardian, že prohlášení čínských úřadů svědčí o tom, že stanici nedokáží ovládat. Jinými slovy to značí, že Peking neví, kam trosky dopadnou.

„Tyhle věci nejde řídit. Ani dva dny před vstoupením do atmosféry nebudeme zřejmě schopni vědět nějakých šest až sedm hodin, plus mínus, kdy začne padat. To, že se neví, kdy spadne, se dá vyložit také jakože se neví, kde spadne,“ řekl pro McDowell.

Podle něj se sice většina kosmické stanice v atmosféře roztaví, ale pořád ještě „zůstanou kusy tak kolem 100 kilogramů, dost velké, aby vám uštědřily pořádnou ránu.“

Tiangong-1 byla vypuštěna na oběžnou dráhu v roce 2011, aby byl po pěti letech vyřazena z provozu. Nahradí ji Tiangong-2.


Originální článek: small United States