Wang Ťien-pching, bývalý šéf složek vojenské policie. (Sohu.com)
Wang Ťien-pching, bývalý šéf složek vojenské policie. (Sohu.com)
Generál a bývalý šéf vojenské policie Wang Ťien-pching byl údajně zatčen pro obvinění z korupce na příkaz armádního prokurátora. Jeho zatčení je považováno za součást nebývalé vnitrostranické čistky, která probíhá již od roku 2012 a vyústila k uvěznění více než šedesáti vrcholných funkcionářů komunistické strany.

Dvaašedesátiletý generál Wang Ťien-pching byl 25. srpna 2016 zadržen ve městě Čcheng-tu v jihozápadní čínské provincii Sečuán. Zprávu o jeho zatčení zveřejnil hongkongský deník South China Morning Post. Společně s Wangem byli údajně zatčeni jeho žena, tajemník a bývalý ředitel výcvikového oddělení Lidové ozbrojené policie.

Předtím, než působil na pozici šéfa „general staff in the top military governing body“ („Generální štáb v nejvyšším vojenském řídícím orgánu“), řídil ozbrojené složky Armádní policie, která v té době čítala 1,2 milionu policistů. Jeho funkční období trvalo od června 2009 do prosince 2014.

Deník South China Morning Post citoval zdroj, který uvedl, že sesazení Wanga z postu šéfa vojenské policie bylo účelové a mělo jej odstřihnout od kontroly vojenské policie. Proslýchalo se, že mocenská klika exprezidenta Ťiang Ce-mina připravovala v roce 2012 ozbrojené převzetí moci právě prostřednictvím složek vojenské policie.

Generál Wang Ťien-pching byl blízkým spojencem „policejního cara“ Čou Jung-kchanga, jenž byl hlavním mužem v Ťiang Ce-minově mocenské frakci. Čou Jung-kchang vstoupil do strany právě na popud Ťiang Ce-mina jako movitý naftový magnát a během svého působení dosáhl až na vrchol vedení komunistické strany. Stal se členem stálého výboru politbyra, které v té době čítalo devět nejvrcholnějších straníků. Exprezident Ťiang Ce-min mu pomohl dostat pod kontrolu rozsáhlý aparát zahrnující soudní systém, polici, vojenskou policii a síť pracovních táborů (laogai).

Po zatčení a odsouzení Čou Jung-kchanga došlo také k sesazení generála Wanga Ťien-pchinga.

Současné zatčení generála Wanga Ťien-pchinga úřady odůvodnily jeho „hrubým porušením stranické disciplíny“, což je obvyklá fráze používaná v současné „protikorupční čistce“, odstraňující mocenskou frakci exprezidenta Ťiang Ce-mina.

Západní lidskoprávní organizace uvádějí, že mocenská skupina Ťiang Ce-mina spáchala během svého funkčního období závažné zločiny. Právě složky vojenské policie pod vedením generála Wanga Ťien-pchinga měly být zapojené do rozsáhlých represí proti věřícím a do zneužívání vězňů svědomí ve vojenských nemocnicích.

Nevládní organizace WOIPF uvedla, že generál Wang Ťien-pching řídil například násilné represivní zásahy vojenské policie proti duchovnímu hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong). V rámci represí došlo k zatčení několika milionů lidí po celé Číně a jejich umístění do pracovních táborů. V roce 2006 se objevila první vyšetřovací zpráva kanadských právníků zkoumající oblast činnosti čínských vojenských nemocnic. Vyšetřovatelé na tiskové konferenci v kanadském parlamentu oznámili, že nemocnice ve spolupráci s vězeňským systémem zneužívají vězněné stoupence Falun Gongu jako nedobrovolné dárce orgánů.

Jejich zpráva vyvolala další vyšetřování a expertní analýzy, které byly prezentované například v Evropském parlamentu a Sněmovně reprezentantů USA, které formálně uznaly předložené důkazy jako důvěryhodné a opakovaně vyzvaly k ukončení represí Falun Gongu a stíhání těch, kteří se podílejí na zneužívání vězňů svědomí ke komerčním orgánovým transplantacím.



Článek byl upraven a redakčně zkrácen.
Přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States