Zdravotní bratr se svým psem. (archiv Karla Patáka)
Zdravotní bratr se svým psem. (archiv Karla Patáka)
Karel Paták pracuje jako zdravotní bratr na JIP v Praze, žije u Berouna. Pomáhat imigrantům vyrazil proto, že viděl lidi v akutní nouzi, o které nikdo nejeví zájem. Bylo to automatické. Angažoval se už předtím v týmu, který organizoval červené karty na Národní třídě. Za minulého komunistického režimu sbíral podpisy pod Několik vět, podepsal několik peticí přímo na Václaváku a byl i zadržen a vyslýchán STB. Na sociální síti Karel obvykle sdílí fotografie i videa z války, u některých bývá poznámka: (kdo nesnáší krev atd., ať nespouští).

Oslovili jsme Karla s otázkou, proč se o bombových útocích a vraždách na Blízkém východě v médiích téměř nepíše, zato evropské útoky se rozebírají na celých stranách novin.

K. P.: „Protože to lidé moc číst nechtějí, a media to vědí... Nemáme morálku jako národ, jenom tu komunistickou...,“ (dále necituji).

Z čeho se skládá váš život – prodléváte u tabletu, chodíte do práce, čtete zprávy, činíte si poznámky?

K. P.: Ačkoli to tak může vypadat, nesedím jen celé dny u pc... To, co pak vidíte jako moje výstupy na sociálních sítích, je výsledek takových řekněme 2–3 hodinových bloků denně, kdy si projedu média a z toho většinou rovnou připravím nějaký informační blok. Sice je pak vidíte průběžně zveřejňované během dne na FB a jinde, ale ty už jsou nachystané např. od dopoledne a po obědě, atd. a už je jen vkládám.

Poznámky si nedělám, snažím se udržet v hlavě ideu, paradox, nebo třeba názorový veletoč politika, který mě v kontextu s něčím napadl... Nejvíc inspirace přichází pří řízení auta nebo jízdě na kole, tam je dost času na přemýšlení...

Zdroje: vlastně je jedno, kde informaci pochytím, důležité je si ji následně ověřit, alespoň u dvou renomovaných informačních serverů, např. Reuters, BBC... A potom přes české zdroje (ne vždy to jde, často se tu dává důraz na nepodstatné) poslat toto info k lidem, s nimiž jsem prostřednictvím sociálních sítí nebo medií ve spojení. Nejširším zdrojem je twitter, ale tam vždy musíte poctivě ověřovat, neznáte motivaci zvěřejňovatelů informací. V ČR považuji za nejserioznější zdroje ČRo Plus, ihned.cz, Deník Referendum, Respekt, HlídacíPes.org a Neovlivní.cz.

Protože pracuji na JIPu, pokud jsem v práci, funguji jen velmi omezeně přes mobilní telefon a spíš si pamatuji, co mě zaujalo, a pustím se do toho až doma.

„Svět je jen jeden a globalizovaný. Pákistánští mrtví, zabití islámisti a Němci s Francouzi zabití týmiž a jedno jsou: Jsme to my.“

Přijímání uprchlíků – nedávno jsme se opět – až díky sociální síti dověděli, že příjem imigrantů u nás je ošetřen ústavou.

K. P.: V přijímání uprchlíků není co řešit. Nejde jen o Ženevské konvence (podle platných Ženevských úmluv mají státy povinnost poskytnout ochranu a útočiště lidem prchajícím před válkou, vražděním a pronásledováním. Tito lidé mají plné právo být vpuštěni na území jiných zemí, včetně zemí EU, i bez platných dokumentů) ale aktuálně jde i o kvóty EU, s nimiž naše vláda sice nesouhlasila, ale byla prostě demokraticky přehlasována většinou a musí se tomuto rozhodnutí, jako člen EU, podřídit. Debata ohledně přijímání uprchlíků je naprosto iracionální a hysterická, tady si jeden desetimilionový národ vzal do hlavy, že ho přijetí cca 4 000 lidí zničí. Směšné. Tato debata se vůbec neměla vést, přijmutí těch lidí mělo být samozřejmostí... Když ale oni uprchlíci tak pěkně odhání pozornost od Čapího hnízda, nebo od nesplacení dluhu ČSSD právníku Altnerovi, nebo od toho, co předvádí Hašek s Humlem a spol.

Na sociální síti zveřejňujete zprávy a foto z bombových útoků, které se odehrály v Bagdádu, Aleppu... Kde berete takový přehled o těchto událostech, jak dokážete vyhledat fotky, videa?

K.P.: Zprávy z Blízkého východu: nebojím se jít po tamních zdrojích, ať už oficiálních, jako je Al-Džazíra, Al Quantara.de, Middle East Eye, to jsou seriozní zpravodajské agentury; dále pak jsou zdroji místní aktivisté žijící přímo v oblasti konfliktů, ti publikují hodně aktuálně pomocí sociálních sítí, - takových zdrojů mám několik desítek a relevantním zdrojem bývají i stránky humanitárních organizací, které jsou rovněž přímo tam, kde se něco děje.

Někdy vám i vaši příznivci vytýkají, že záběry jsou příliš drastické. Často sdílíte fotografie i videa, u některých bývá poznámka: (kdo nesnáší krev atd, ať nespouští). Co byste k tomu řekl?

K. P.: Rozumím těm, kteří jsou z těch obrázků vyjeveni, to je však účel. Ty záběry mají šokovat, tak aby ti, kdo je vidí, pochopili, že ti lidé mají plné morální právo tam odtud utíkat. Potom také aby hysterickému veřejnému mínění došlo, že tady se skutečně nic neděje, to hlavní těžiště násilí leží jinde a nesou ho na svých bedrech právě muslimové a taky, aby ty fotky aspoň trochu pohnuly jejich svědomím... Když si lidé přečtou, že zemřelo 5 dětí, vyvolá to mnohem menší emoce, než když ty zabité děti uvidí vyskládané v rubáších na ulici... Nedělám to kdovíjak rád, ale je to taková pěst na solar našemu nepochopitelnému sobectví.

Navíc je u těch fotek či videí uvedeno, že záběry jsou drastické, tak dostane každý možnost se na ně nepodívat. Svět je jen jeden a globalizovaný. Pákistánští mrtví, zabití islámisti a Němci s Francouzi zabití týmiž a jedno jsou: Jsme to my.

V noci 8. srpna se na FB objevila zpráva, že na Idlib (asi 60 km od Aleppo) shodili Rusové zápalné bomby. Celé domy hoří při teplotě přes 2 000 °C bílým plamenem. K tomu někdo podal vysvětlivku: „thermite je pyrotechnická směs, hořící vysokou teplotou... Reakce hoření termitu je typická tím, že vzniká vysoká teplota 2 000 až 3 000 °C. Thermite hoří i bez přístupu vzdušného kyslíku a dokonce i pod vodou“. Takže je nám z toho jasné, že o hašení požáru nemůže být řeč. Co k tomu říci?

K. P.: Za ten rok, kdy do Sýrie (oficiálně) přišli, Rusové už napadli bombardováním asi 20 nemocnic a zrovna tak mnoho škol. Vzhledem k tomu, jakými navigačními systémy moderní bojové letouny disponují, nemůže jít o náhodu - a nemocnice jsou jednoznačným cílem ruských náletů. Oni do Sýrie nepřišli primárně ničit IS (Islámský stát). Ostatně jen asi třetina cílů jejich útoků byly pozice IS, zbylé dvě třetiny připadají na postavení proti-asadovských rebelů, kde ovšem plošným bombardováním cíleně podněcují zintenzivnění uprchlické vlny do Evropy. Televize Sky přinesla na počátku léta důkazy, že Putin, Asad a IS častokrát na bojišti jednají po vzájemné domluvě tak, aby si co nejméně škodili... Fosfor (thermite), o kterém se zmiňujete, patří mezi naprosto nehumánní prostředky vedení války a bombardování civilních cílů raketami s tímto střelivem je válečným zločinem.

20160817-isis1
Idlib (arabsky ادلب) je hlavní město stejnojmenného guvernorátu v Sýrii, leží přibližně 60 km na západ od Aleppa, v roce 2004 zde podle úřadů bydlelo bezmála sto tisíc obyvatel, převážně o sunnitští muslimové, byla zde i významná křesťanská menšina. Karel Paták: Rusko v Sýrii – odmítáme přijmout lidi z tohoto pekla... (Karel Paták / Fb)

Viděl jste film „Chicago girl“?
 
K. P.: Film jsem celý neviděl, ale znám jej. Nejdůležitější jeho zprávou pro všechny lidi svobodné vůle na celém světě je, že pomocí sociálních sítí máme v rukou zbraň, která může v důsledku změnit svět a pohnout s ním tam, kam my budeme chtít. Věřím v to, sociální sítě jsou morem pro totalitní režimy.

Sociální sítě jsou morem pro totalitní režimy.

Mimochodem, zúčastnil jste se vítání delegace čínského prezidenta letos v březnu u nás?

K. P.: Ano, v Praze jsem byl, ale až poslední den návštěvy čínských aparátčíků, předtím jsem byl pracovně vytížen. Zastávám názor, že největším průšvihem Česka nebylo chování Zemana a jeho rusko-čínské kliky, vyvádění čínských tajných a placené pro-prezidentské čínské klaky ba ani neuvěřitelná arogance státní moci a mnohonásobné zneužití moci veřejného činitele, ale největším průšvihem české společnosti je, že jí všechny tyto skutky nevadí a nevidí důvod, proč se proti takovému chování ozvat. Taková společnost je morálně stále v totalitě, nikoli na svobodném a demokratickém západě.


Děkujeme za rozhovor.