Wang před a po vězení. (poskytla Wangova rodina)
Wang před a po vězení. (poskytla Wangova rodina)
Není žádnou novinkou, že množství lidí již řadu let opouští Čínu a žádá o azyl v zahraničí. Stejně tak chtěl Čínu opustit Wang Č'-wen, kterého zde jako věřícího stihly tvrdé represe místního režimu. Wang strávil 14 let ve vězení pouze kvůli tomu, že věřil v něco jiného, než v komunistickou stranu.

Když byl Wang Č'-wen po 14 letech propuštěn z vězení, ještě ho nečekala svoboda, neboť byl umístěn pod stálý dohled a čelil opakovanému obtěžování ze strany členů policie. Jeho rodina opustila Čínu již před několika lety a nyní se jej snaží dostat z Číny ven.

Wangova dcera Wang S'-ao-tchan vedla mnoho let kampaň za jeho propuštění, předstoupila s žádostí o pomoc před Kongres USA i prezidenta Obamu a dostala se i do časosběrného snímku Hard to Believe. Nyní přicestovala s manželem z USA do Pekingu, aby otci pomohla opustit zemi. Vybavila všechny vízové dokumenty a čekala na jeho příjezd. Celníci v provincii Kuang-tung však Wang Č'-wena zadrželi a rozřezali mu pas s odůvodněním, že veřejná bezpečnost jeho pas zrušila.

20160810-wang
Dcera Wanga bojuje za jeho propusteni. (minghui.org)

Dle událostí probíhajících v ČLR v posledních letech je možné tvrdit, že čínský režim potlačuje náboženské směry a víry ve snaze je ovládnout a přinutit, aby uznali jako hlavní autoritu komunistickou stranu. S křesťany loajálními papeži nebo Ježíšovi, s buddhisty loajálními dalajlámovi nebo buddhovi nebo s následovníky Falun Gongu (Fa-lun Kung) loajálními zakladateli Falun Gongu se oficiálně jedná jako s „nepřítelem strany“.
 
Důkazem represí je například skutečnost, že na začátku roku 2016 požádalo v ČR o azyl na 60 křesťanů z Číny. Vypověděli, že v Číně se stupňují represe věřících. V nedávné době došlo ke zboření několika kostelů a uřezání tisíců křížů z křesťanských kostelů. Čínské úřady tvrdily, že nesplňují stavební předpisy. Došlo také k rozbití několika soch Ježíše Krista.



Podle expertů na čínskou politickou scénu se jedná o součást represivní kampaně proti křesťanské komunitě v Číně, neboť již přesáhla počet členů komunistické strany.

Wang Č'-wen během soudního procesu v Číně. (minghui.org)
Wang Č'-wen během soudního procesu v Číně. (minghui.org)
Podobně na tom je také výše zmíněný Wang Č'-wen, který patří do jedné z nejvíce pronásledovaných skupin v Číně, a sice k duchovnímu hnutí Falun Gong, které čínský režim násilně potlačuje od roku 1999, kdy počet příznivců Falun Gongu přesáhl o deset milionů počet členů komunistické strany.

I když pronásledování duchovního hnutí Falun Gong v Číně slábne v důsledku vnitropolitické čistky, není ještě zdaleka u konce. Iniciátorem represí Falun Gongu je exprezident Ťiang Ce-min, jenž si vytvořil mocenskou skupinu uvnitř strany, která mu zajišťovala vliv od roku 1993 až do roku 2012.

Členové mocenské frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina začali být masově zatýkáni současným čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Exprezident Ťiang Ce-min a jeho spojenec, bývalý viceprezident Ceng Čching-chung, mají i dnes v Číně částečný vliv, což je podle některých pozorovatelů i příčinou toho, že jsou příznivci Falun Gongu i nadále pronásledováni.

Čtyři ženy předstoupili před kongres USA, aby požádali o pomoc. Jejich otcové jsou v čínském vězení neoprávněně zadržováni. (Epoch Times))
Čtyři dívky předstoupili před kongres USA, aby požádali o pomoc. Jejich otcové jsou v čínském vězení neoprávněně zadržováni. Úplně vpravo stojí Wangova dcera Wang S'-ao-tchan. Druhá zleva je dcerou významného advokáta Kao Č'-šenga. (Epoch Times)
Wang Č'-wen se svojí dcerou v Číně. (Soukromí rodinný archiv)
Wang Č'-wen se svojí dcerou v Číně. (Soukromí rodinný archiv)
Wang Č'-wen se svojí dcerou v Číně. (Soukromí rodinný archiv)