(Překlad textových bublin) Hlási se Sky News, živě z Pekingu s dnešní cenzurovanou předpovědí počasí. Zdá se, že to je 100% příležitost k zatčení... (Epoch Times)
(Překlad textových bublin) Hlási se Sky News, živě z Pekingu s dnešní cenzurovanou předpovědí počasí. Zdá se, že to je 100% příležitost k zatčení... (Epoch Times)
V pondělí 25. července 2016 zastavilo čínské Oddělení propagandy několik zpravodajských stránek na internetových portálech provozovaných v Číně. Podobné zásahy umožňují nové zákony schválené místní komunistickou stranou, jež označila za ilegální publikování politických zpráv, které nejsou přebírány z režimem kontrolovaných státních médií, které podléhají oficiálnímu orgánu, oddělení propagandy, a přinášejí cenzurované a mnohdy zavádějící či smyšlené informace.

Uzavřeny byly portály dlouhodobě informující o sociální nerovnosti a nespravedlnosti v Číně, které čínský režim dosud nechával po dobu téměř jednoho desetiletí běžet pouze se zásahy do jejich obsahu a mazáním některých příspěvků. Mluvčí Cyberspace Administration of Chinan sídlící v Pekingu uvedl, že obsah stránek porušuje vyhlášky a přináší „vážné negativní následky". Jaké konkrétí negativní následky to jsou, však neuvedl.

Čínský režim drží pod kontrolou všechna vnitrostátní média a zabezpečuje oddělení čínské internetové sítě od zbytku světa, které dostalo přezdívku "Velký čínský firewall". Čína je v podstatě izolovaná od okolního světa, což způsobuje vytváření odlišného světonázoru u místního obyvatelstva, které čítá více než 1,3 miliardy lidí.

Agentura Asociated Press tento krok označila za nejnovější pokus omezit nezávislé informování o citlivých politických a sociálních otázkách. „Je to stále obtížnější. Nyní zbývá jen velmi malý prostor pro důkladné zpravodajství," řekl v rozhovoru pro Asociated Press pekingský profesor žurnalistiky, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Kontrola internetu se za vlády posledního čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stále více utužuje a čínský internet se tak stává tak v žebříčku mezinárodní organizace sledující svobodu informací druhou nejméně svobodnou zemí světa. Nechvalné první místo si udržuje Severní Korea.

Lidsko-právní organizace poukazují na záměrnou manipulaci s myšlením lidí žijících v Číně a nebezpečí s tím spojená. Cenzura a lehčí druhy propagandy se objevují také v západních médiích, které koupili čínští investoři.

Zatímco Velká čínská zeď v minulosti bránila průniku nepřátelských vojsk na území Číny, dnes brání velký čínský firewall v průniku necenzurovaných informací. Čínský režim cenzuru ospravedlňuje prohlášením, že pro čínský lid z internetu odstraňuje „škodlivý" obsah.

28072016-cina-cenzura-pritvrzuje4
28072016-cina-cenzura-pritvrzuje1Bez komentáře. Obr 2. (Screenshot via blog.xuite.net) Obr. 3. (MIC Gadget on Flickr)