Čou Jung-kchang v roce 2011. (Feng Li / Getty Images)
Čou Jung-kchang v roce 2011. (Feng Li / Getty Images)
Syn a manželka bývalého bezpečnostního šéfa Čou Jung-kchanga byli podle zpráv čínských státních médií odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody. Čou Jung-kchang je známým členem mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina, která čelí bezprecedentní vnitrostranické čistce, jež podle posledních zpráv již dosáhla až na osobu samotného exprezidenta.

15. června 2016 oznámila čínská státní tisková agentura Sin-chua, že syn bývalého šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti, 44letý Čou Pin a 47letá Ťia Siao-jie, druhá manželka Čou Jung-kchanga, byli obviněni z úplatkářství a dalších trestných činů, které měli provést v době, kdy byl Čou Jung-kchang u moci.

Lidový soud v centrální provincii Chu-pej odsoudil Čou Pina k 18 letům vězení a pokutě 350 milionů juanů (asi 53 milionů dolarů). Ťia Siao-jie, bývalá reportérka Centrální čínské televize, byla odsouzena k 9 letům vězení a pokutě 1 milion juanů (asi 155 000 dolarů). Oba obvinění uznali svoji vinu.

Podle čínského finančního tisku Caixin použil  Čou Pin politického vlivu svého otce k vybudování několika-miliardového obchodního impéria v ​​Číně i v zahraničí. Byl zatčen v prosinci 2013, pravděpodobně v rámci předběžného vyšetřování samotného Čou Jung-kchanga.

O druhé ženě Čou Jung-kchanga toho není mnoho známo. Caixin uvádí, že bývalý šéf veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng seznámil Ťia Siao-jie s Čou Jung-kchangem v roce 2001 v naději, že si získá jeho politickou přízeň. Li Tung-šeng byl dosazen na pozici náměstka ministra veřejné bezpečnosti dva roky poté, co Čou Jung-kchang převzal bezpečnostní aparát čínského režimu, přestože Li Tung-šeng neměl žádné zázemí v bezpečnostním systému.

V posledních letech byla řada blízkých spojenců Čou Jung-kchanga v odvětví státního ropného průmyslu zkoumána interní disciplinární komisí strany a později odsouzena k dlouholetým trestům odnětí svobody.

Čou Jung-kchang si v bezpečnostním aparátu vybudoval silnou pozici a ze svého postu předsedy Výboru pro politické a právní záležitosti ovládal soudy, vojenskou policii, pracovní tábory a složky veřejné bezpečnosti. Na jeho příkaz mohl být kdokoliv zatčen a bez soudního procesu umístěn do pracovního tábora.

Během příprav na olympijské hry v Pekingu v roce 2008 Čou Jung-kchang používal policii a polovojenské jednotky k brutálnímu potlačení Tibeťanů, Ujgurů, křesťanů a duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong).

Čou Jung-kchag byl údajně zapojený do represivní kampaně namířené předsedou komunistické strany Ťiang Ce-minem proti Falun Gongu. Je také spojován s nekalou spoluprací čínského vězeňského systému a nemocnic Lidově osvobozenecké armády, které měly podle vyšetřování zahraničních expertů zneužívat následovníky Falun Gongu jako nedobrovolné dárce orgánů.

Poté, co Čou Jung-kchag ukončil svoje funkční období v roce 2012, jeho vliv stále přetrvával. Luo Jü, syn revolučního vůdce Luo Žu-čchinga, popsal současný bezpečnostní aparát jako „bezpečnostní systém Čou Jung-kchanga bez Čou Jung-kchanga v něm“.

Vzhledem k jeho vysokému postavení se zdál být neotřesitelný „protikorupční kampaní“ současného prezidenta Si Ťin-pchinga, ale nakonec byl i on oficiálně vyšetřován v červenci 2014 a dostal doživotní trest odnětí svobody v červnu 2015, údajně kvůli korupci a vyzrazení státního tajemství.


 
Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek small United States