Členové občanského sdružení Avaaz protestují v Bruselu proti používání glyfosátu v postřicích na plodiny, 18. května 2016. (JOHN THYS / AFP / Getty Images)
Členové občanského sdružení Avaaz protestují v Bruselu proti používání glyfosátu v postřicích na plodiny, 18. května 2016. (JOHN THYS / AFP / Getty Images)
V pondělí 6. června 2016 bude Evropský parlament hlasovat o tom, jestli bude jedovatý glyfosát, účinná chemická látka používaná v herbicidech jako Roundup, používaných hojně v zemědělství na postřikování plodin, u malých zahrádkářů, ale i na veřejných prostranstvích, chodnících k hubení plevele, nadále používána nebo definitivně zakázána.

Podle Světové zdravotnické organizace a její Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny IARC se navzdory tehdejším tvrzením výrobce této chemické látky – obří nadnárodní americké firmy Monsanto – ukázalo, že je karcinogenní a zdraví škodlivá.

Rezidua (zbytky) této chemické látky byly nalezeny i v mateřském mléce, pupečníkové i lidské krvi, moči, lidském tuku a v přírodě, ve vodě. Jedovatý ničitel plevele je rozprašován zkrátka všude, ve vodě, v přírodě, potravinách. Práškuje se z letadel, používají ho firmy pěstující plodiny, ale i obecní úřady na hubení plevele na chodnících.

Evropská unie pod tlakem společnosti za zavřenými dveřmi, podle posledních informací českého europoslance Pavla Poce, chce navrhnout prodloužení stávajícího povolení o jeden nebo 2 roky.

Podle mezinárodní organizace Avaaz, která pořádá petici na podporu zákazu glyfosátu, společnost Monsanto velmi lobbovala v EU, aby tuto látku znovu schválila. Zatím byly všechny pokusy podle Avaaz zablokovány.

„Nyní se bude konat poslední hlasování a chemický gigant se brání. Ve hře jsou veliké peníze, výdělky z prodeje prostředků s obsahem glyfosátu se odhadují na miliardy dolarů ročně. Prodej přípravků, ve kterých je obsažen, je veliký byznys po celém světě,“ uvádí ve své zprávě Avaaz.

Proti tomuto rozhodnutí se staví miliony lidí, kteří podepsali petici za zákaz této látky.

Petici zatím podepsalo 1 762 500 lidí (k datu 2. 6. 2016 23:00).

„Riziko se týká nás všech. A není to jen riziko našeho zdraví, chemií poháněné průmyslové zemědělství produkuje skleníkový plyn a ničí ekosystémy které udržují život na Zemi. Čím dříve vyřadíme glyfosát, tím lépe,“ píší autoři petice v textu on-line petice.

Podle informace uvedené v parlamentních listech zástupci 38 evropských organizací a vědeckých institucí se pozastavují nad tím, že je přehlíženo riziko stále rozsáhleji používaného glyfosátu, na které loni v listopadu upozornila Světová zdravotnická organizace a její Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC. Část z nich už vyzvala Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, aby se přehlížením tohoto rizika zabýval. Vědci a aktivisté se snaží zabránit prodloužení licence pro glyfosát na další období, pravděpodobně o deset let.

Znovuobnovení licence měla být podle organizace Avaaz pouze formalita a rozhodnutí za zavřenými dveřmi. Avaaz věří, že masivní petice, desítky tisíc telefonátů, emailů a tweetů politikům a úředníkům Evropského parlamentu a protesty udělají nemožné možným a pomohou k zákazu glyfosátu v EU. Příští pondělí se rozhodne.

„Stojíme proti jedné z nejmocnějších společností ve světě. Glyfosát je chemický základní kámen společnosti Monsanto a přináší jim za prodej tohoto chemického postřiku miliardy dolarů ročně. Petice bude předána europoslancům a počet hlasů podepisujících lidí ukáže, že množství těch, kteří požadujících obezřetnost vůči zdraví a přírodě a preventivní opatření místo výdělků nadnárodní korporace je veliký,“ prohlašuje Avaaz. Petici zatím podepsalo více než 1,77 milionu lidí z celého světa.

Podle Avaaz je současná situace šancí vypořádat se s kritickým vlivem, který podle něj mají nadnárodní korporátní společnosti na demokratické státy v EU. S tímto lze podle Avaaz změnit budoucnost zdravých potravin bez jedů všude po světě.

„Loni v listopadu IARC varovala, že se jedná o látku, která je „potenciálně rakovinotvorná pro lidi“. IARC se opírá o zjištění velkého počtu studií shromážděných a vyhodnocených 17 předními nezávislými vědci, že souběžně se zvyšováním spotřeby glyfosátu (v ČR jde o zhruba milion litrů ročně, deci na každého občana) roste počet případů některých typů rakoviny. Evropské právo přitom nedovoluje schválení používání látky, která by byla potenciálně rakovinotvorná pro lidi. Vzápětí se proto rozpoutala bitva o zvrácení tohoto posudku.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA označil uvedená statistická zjištění IARC za nedostatečný důkaz škodlivosti, a tvrdí, že látka potenciálně rakovinotvorná není. Nato 94 vědců z 25 zemí označilo stanovisko EFSA za „vědecky neakceptovatelné, zásadně chybné a zavádějící“.

Nejde jen o debatu na stránkách vědeckých žurnálů. Je tu zmíněná žaloba na EFSA k OLAF, ke které se v minulých dnech přidal i Mnichovský institut pro životní prostředí a německá pobočka sdružení Pesticide Action Network. To jsou špičkoví němečtí vědci, uvedl pro parlamentní listy bývalý šéfredaktor časopisu Ekonom Zbyněk Fiala.

Na úskalí glyfosátu a nutnost jeho zákazu upozorňuje i český europoslanec Pavel Poc: „Vypočítávat všechna zdravotní rizika by bylo náročné. Každopádně je například dráždivý pro oči, takže rozhodně kromě rukavic jsou třeba i ochranné brýle. Glyfosát je především karcinogenní a řada vědeckých prací ho spojuje s dalšími chorobami od autismu po cukrovku. Největší riziko spatřuji v tom, že glyfosát je všudypřítomný jak v našem potravním řetězci, tak v našem životním prostředí. To bohužel žádné ochranné pomůcky nevyřeší, to vyřeší jedině zákaz,“ vyjádřil se na toto téma český europoslanec Pavel Poc, který jako jeden z mála aktivně vystupuje za zákaz této chemické látky.

Například poslední zpráva CDC (Centers for Disease Control and Prevention) hlásí autismus u každého 50. dítěte v USA. Tento údaj znamená 72% nárůst postižených dětí od roku 2007, kdy byl výskyt 1:88.

„Vycházíme především z expertíz týkajících se škodlivého vlivu na lidské zdraví. Ale i z oficiálních statistik vyplývá, že glyfosát je nejen nejpoužívanější herbicid na světě, ale také v České republice,“ upozorňuje Pavel Poc v diskusi k tématu na serveru iDNES.cz. Už nyní se v České republice spotřebuje více než 900 tun glyfosátu ročně.

„Požadavek zákazu používání herbicidních přípravků na bázi glyfosátu jako desikantů je jedním z klíčových prvků rezoluce Evropského parlamentu. Nejde pouze o Rakousko a Švýcarsko, Německo už přijalo podobné opatření,“ dodává Poc v rámci diskuse.

Podle vyjádření společnosti Monsanto uvedené na jejích českých stránkách je vše v pořádku a glyfosát je nezávadný: „Důsledným závěrem souhrnných zdravotních posouzení, provedených veřejnými orgány za posledních 40 let, je to, že glyfosát nepředstavuje žádné nepřijatelné riziko pro lidské zdraví. V Evropské unii byl glyfosát schválen v roce 2002 na dobu deseti let. Hodnocení účinků na lidské zdraví vycházelo z výsledků více než 200 toxikologických studií. Dospělo se k závěru, že glyfosát splňuje všechny bezpečnostní požadavky stanovené právními předpisy EU o herbicidech.“

Monsanto a další agrotechnologické společnosti podle zjištění Avaaz, Greenpeae i europoslence tvrdě lobbují za Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), jehož cílem je v Evropě doširoka otevřít dveře pro GMO potraviny. Jak se lze dočíst v dokumentech dostupných i na našem webu.

Není jistě náhodou, že ta samá společnost stojí podle Greenpeace, Avaaz i europoslance Poce a dalších politiků v pozadí TTIP smlouvy, která má na základě volného obchodu umožnit obchodování s GMO. Jedná se o geneticky manipulované plodiny a chemikálie. TTIP je podle Greenpeace tažením za oslabení celoevropského regulačního rámce ve snaze protlačit legislativu, která by jim dovolila, aby mohli jednotlivým státům prodávat GMO z vlastní produkce na základě „volného obchodu“ bez jakýchkoliv regulací.

Agrochemický průmysl a jeho zástupci podle nich tlačí prostřednictví TTIP na odstranění evropských na procesech postavených regulací, čímž by znemožnili jakýkoliv efektivní proces vyhodnocení a regulací GMO. Na procesech postavené regulace se týkají technik vytváření nových odrůd plodin. Toto hlasování, pokud bude glyfosát zakázán, tak může tento problém vyřešit jednou provždy.


Článek pro Epoch Times zpracovala externí dopisovatelka Karolina Kudynová.

Zdroj: Parlamentní listy, artickles.mercola.com, margit.cz, monsanto.cz, kraniosakralni-terapie-praha.cz