Veřejná čítárna v Berlíně, kde si mohli lidé prostudovat uniklé dokumenty utajované smlouvy TTIP. (© Christian Mang /  Greenpeace)
Veřejná čítárna v Berlíně, kde si mohli lidé prostudovat uniklé dokumenty utajované smlouvy TTIP. (© Christian Mang / Greenpeace)
Poté, co organizace Greenpeace zveřejnila znění podstatné části smlouvy TTIP, rozhořčené reakce ohledně procesu vyjednávání na sebe nenechaly dlouho čekat. Proti TTIP se postavil například francouzský prezident Francois Hollande nebo šéf německé vládní strany Horst Seehofer. Francie hrozí, že vyjednávání zablokuje.

Obavy Greenpeace (GP) ohledně této smlouvy se týkají především zdraví a ekologie. Podle GP by mohly americké firmy do EU volně prodávat například geneticky modifikované potraviny, chemicky nebezpečné látky ve výrobcích a EU by tok výrobků nemohla regulovat, ani spotřebitelé by se vůči nim nemohli legitimně bránit. Nadnárodní korporace by si podle GP mohli díky smlouvě diktovat, co mohou prodávat. Tedy určovat, co jsou zdravé nebo přírodě nebezpečné látky a spotřebitelé ani státy by se k tomu nemohly vyjádřit.

Vyjednavači obchodní smlouvy TTIP mezi USA a EU ignorovali hlasy milionů lidí volajících po transparentním jednání, sdělila Greenpeace. Organizace však udělala tento krok za ně. Získala a zveřejnila podstatnou část smlouvy a umožnila tak každému, aby si o připravované dohodě udělal obrázek sám.

„Naprosto souhlasím s GP, materiály jsem sice neviděl, věřím ovšem, ze celkový dojem, jak ho sdíleli (´Je to horší, než jsme čekali´), je přiměřený. Docela věřím (a hlavně doufám), že Evropský parlament TTIP nepřijme,“ komentuje situaci Klaus Hübner, předseda jihlavské Strany zelených.
Ze získaného textu TTIP je patrné, že obavy ohledně dopadu této smlouvy na vysoké evropské environmentální, zdravotní či spotřebitelské standardy byly oprávněné. Zájmy a práva korporací ve smlouvě přehlížejí veřejný zájem. Zatímco pro veřejnost byla smlouva tajná, ne tak pro zástupce velkého byznysu, jehož zástupci mají ze smlouvy profitovat přednostně. Z uniklého textu je vidět snaha amerických korporací zajistit si možnost ovlivňovat i budoucí evropskou legislativu, například v oblasti ochrany přírody či zdraví, a to tak, aby nebyly ohroženy jejich zájmy.

„Nastal čas, aby USA a EU zastavily společná jednání, zveřejnily zbytek současného textu úmluvy a začaly o smlouvě otevřeně debatovat. Zdá se, že není způsob, jak překlenout rozdíly mezi jednajícími stranami, aniž by se Evropa musela vzdát svých práv a standardů. Přesto jednání pokračují. Pokud jsou evropští vyjednavači tlačeni do dohody, kterou nemohou přijmout, měli by z ní jednoduše vycouvat,” řekl mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Vyjednavači Evropské unie začali hned argumentovat, že smlouva není ještě hotová a že jde jen o vyjednávací pozice. Ovšem z textu jasně vyplývá, že pozice Evropské unie je slabá a že na ni Spojené státy tlačí více, než se čekalo. To se pochopitelně nelíbí ani mnoha evropským politikům:

„Rozhovory o TTIP se s největší pravděpodobností zastaví,“ řekl Matthias Fekl, francouzský ministr obchodu.

„Dokud nebude TTIP transparentní (...), nedám smlouvě zelenou,“ řekl Horst Seehofer, šéf vládní strany CSU v Německu.

„Pokud mluvíme o ochraně obyvatel, pracovních právech a evropských standardech, USA ze svých požadavků neustoupí. Žádný základ pro vyjednávání tu není. (...) Říkali jsme si, že jim dáme čas do července, ale nedokážu si představit, že by se postoje Spojených států změnily natolik, aby smlouva mohla fungovat,” řekl Bernd Lange, předseda výboru obchodní komise Evropského parlamentu.

„Množství organizací a skupin se dalo dohromady, aby proti TTIP bojovaly v jednom z nejaktivnějších hnutí, která jsme za poslední roky viděli. Od odborových svazů po ekologické aktivisty, War on Want spolupracuje s řadou spojenců z Evropy i Spojených států amerických, kteří bojují za to samé: #NoTTIP

Napříč Evropou už podepsalo přes 2,5 milionu jedinců Evropskou občanskou iniciativu bojující proti TTIP a paralelní dohodou mezi EU a Kanadou – CETA*.


*CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement, též Komplexní hospodářská a obchodní dohoda) je navrhovanou dohodou mezi Kanadou a zeměmi Evropské unie, upravující podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv. Znění velké části ustanovení týkajících se autorského práva a jeho vynucování je téměř totožné s těmi, jež obsahovala Evropským parlamentem nedávno zamítnutá kontroverzní dohoda ACTA; to vyvolává obavy v řadách zastánců svobody internetu a lidských práv.

Zdroj: TZ