Farma v jeskyni - Informátoři. (Viktor Kronbauer)
Farma v jeskyni - Informátoři. (Viktor Kronbauer)
V úterý 17. května se hned dvakrát mohou návštěvníci divadla Ponec setkat s tvorbou souboru fyzického divadla Farma jeskyni. Letos získal na České taneční platformě hlavní cenu pro Inscenaci roku za projekt Odtržení, ale nežije jen nejnovějšími úspěchy. V květnu se do Ponce vrací s inscenací Informátoři / Whistleblowers, která měla sice premiéru už v roce 2014, ale její téma je stále naléhavé – a její forma se stále vyvíjí.

V případě Farmy v jeskyni se málokdy při prvním uvedení setká publikum s hotovým a dále neměnným tvarem. Jak vypadají Informátoři dnes? Diváci se mohou přesvědčit na dopoledním představení od 10 hodin, které je určeno především školám, nebo od 20 hodin večer.

Klamavá reklama, tuny výrobků, které nepotřebujeme a netušíme, kde a kým byly vyrobeny. Kdo má prospěch z toho, že může řídit lidské životy na vzdálenost kontinentů? A je naše společnost skutečně tak svobodná, jak bychom sami rádi věřili?

Zařazení inscenace, jakou jsou Informátoři, i do dopoledního programu, není náhodné. Informátoři se zabývají tématem, které – bohužel – prostupuje celou naši společnost a bezprostředně se týká našeho každodenního života. A kdo jiný než nejmladší generace by se měla dozvídat pravdu o systému, ve kterém žijeme? Kdo jiný má šanci udělat změnu?

Inscenace vznikla pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského na podkladě skutečné kauzy, která měla ve Švýcarsku skandální soudní dohru v roce 2013. Známá potravinová korporace nasadila do malé skupiny aktivistů mladou ženu, která pod falešným jménem předstírala společný zájem. Ve skutečnosti však předávala soukromé informace o členech hnutí a jejich spojencích z jiných zemí. Souvislosti vedly mimo jiné k vraždám rebelujících odborových dělníků korporace ve třetím světě.

V rámci projektu LOBBY tvůrci zkoumali vlivy korporativního lobbingu na život běžného člověka v evropském i světovém kontextu. V Bruselu se setkali s vlivnými lobbisty pracujícími pro korporace a mluvili s žurnalisty, aktivisty a účastníky zmiňované kauzy, na jejímž základě inscenace vznikla.

Autentické fragmenty z rozhovorů jsou v inscenaci citovány. Součásti projektu byl i odborný seminář v Centru současného umění DOX v Praze, pobyt souboru v kulturním centru Stanica v Žilině na Slovensku, a také blog věnovaný tématům projektu, kde stále můžete najít materiály z výzkumu.


Čtěte také: