Jana a Petra Jinišovi na sobotním představení souboru Shen Yun Performing Arts, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Jana a Petra Jinišovi na sobotním představení souboru Shen Yun Performing Arts, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Jak prožít krásně strávené odpoledne v ženském pojetí? Mnozí muži by odpověděli jednoznačně: „Nákupy“! Nebylo tomu tak ale v případě Jany Jenišové a její dcery Petry, které se vydaly na cestu 5 000 lety čínské civilizace prostřednictvím představení Shen Yun, které bylo k vidění v Janáčkově divadle v Brně v sobotu 26. března.
 
Shen Yun je newyorský soubor, jehož misí je obnova tradiční čínské kultury. To jest kultury, která je krásná nejenom na povrchu, ale nese s sebou také hluboké morální a duchovní hodnoty.

Obě dámy si z představení odnášejí silné zážitky. „Bylo to úplně nádherné, dojemné, krásná muzika,“ svěřila se paní Jana, administrativní pracovnice. Spolu s dcerou silně vnímaly různé aspekty hloubky – od těch povrchových až po té duší rezonujícími. „Mám z toho úplně husí kůži.“

„V představení byla nádherná souhra barev,“ hodnotí vizuální stránku představení paní Jenišová.

Mužské tance Shen Yun přinášejí sílu a vznešenost mužského aspektu, oproti tomu ženské zase nabízejí krásu a ladný půvab. „Když tancovaly dívky, bylo to něžné, procítěné, překrásné,“ svěřila své dojmy paní Jana.

Představení Shen Yun prezentuje víru prastarých Číňanů v existenci nebes a jejich vlády nad pozemskými záležistostmi. „Bylo to hodně o víře, o bohu – to bylo hodně cítit,“ říká paní Jana.

Umělci nepřetžitě trénují celý rok. Nejedná se však pouze o trénink klasického čínského tance, ale také o rozvíjení duchovních schopností a pozitivních charakterových vlastností. „Působí na mě tak, že mají ohromný klid v duši...,“ komentuje rozpoložení umělců paní Jana, která podle svých slov z představení společně s dcerou odchází spokojená a klidná. „V každém případě odcházíme duševně naplněné.“

„Představení bylo perfektní, předčilo mé očekávání,“ přidala se dcera Petra.

Petra postřehla v představení jeden ze základních kamenů školy taoismu, protikladné síly jinu a jangu, které symbolizují mužský a ženský princip, jejich protiklad i vzájemný soulad.

„Děvčata byla skvělá, jejich tance byly fenomenální. A kluci byli také perfektní, takoví silní. Viděla jsem v představení rozdíl mezi ženskou jemností a mužskou silou. Ale když se spojili, byl to jeden celek něčeho nádherného,“ říká Petra.

Petru inspiroval také další prvek čínské kultury – Tao čili cesta. „Myslím, že je to o tom najít svou vlastní cestu. Není to jenom o tom najít něco, co nám přinese největší potěšení. A netýká se to jen nás tady anebo Číňanů. Týká se to každého. Nežít jenom den za dnem, ale najít sebe samého, to je skvělé.“

Po ukončení nedělního představení se umělecký soubor přesouvá na vystoupení v Miláně, v Salzburku a ve Vídni.


S reportáží Mary Cann
Článek upravil Milan Kajínek


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org