Čínská komunistická strana pevně kontroluje čínský internet, ilustr. foto. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)
Čínská komunistická strana pevně kontroluje čínský internet, ilustr. foto. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)
Agentura Associated Press (AP) oznámila, že čínské vládní úřady zveřejnily pětiletý výhled na posílení růstu internetu a na růst potenciálních rizik pro vládnoucí Komunistickou stranu Číny.

Předložené ekonomické plány zmiňují potřebu rozšíření internetové infrastruktury do venkovských oblastí a zároveň volají po bezpečnějších, lépe spravovaných webových stránkách a po utužení kontroly. Zejména zmiňují nutnost funkčního kontrolního systému, zavedení zákonů o internetové bezpečnosti a povinnost registrace dle skutečné identity uživatele.

Čínské úřady reagovaly na kritiku, kterou jejich plán vyvolal. K obvinění ze zvyšování stupně cenzury informací uvedly, že čínská vláda může použít nezbytné prostředky pro zabezpečení vnitrostátního pořádku. Kritici totalitních praktik čínské komunistické strany uvádějí, že jejich vysvětlení je pouze ospravedlňováním násilného udržování moci v rukou současného režimu.

Plán také volá po vytvoření celosvětového systému, který by měl fungoval demokraticky a průhledně. „Jejich vyjádření vyvolává značné pochyby o jeho pravdivosti. Na jedné straně čínský režim reálně praktikuje masivní cenzuru informací, používá všechny dostupné totalitní nástroje, a na druhé straně vyzývá k průhlednosti a demokracii,“ uvedl zástupce české neziskové organizace Lidská práva bez hranic Mgr. Pavel Porubiak.

Zpráva o rozvoji internetu uvádí, že „preciznější“ spravování webových stránek má vést k „odstranění ilegálních a špatných informací“.

O tom, které informace jsou špatné a ilegální, zpravidla rozhoduje čínský režim, na což poukazují renomovaní čínští právníci jako Kao Č'-šeng, kteří uvádějí, že dokonce i soudci nepřísahají věrnost zákonu a spravedlnosti, ale komunistické straně.

Čína se plánuje co nejvíce osamostatňovat, k čemuž volají čínské vládní špičky jako premiér Li Ke-čchiang, což znepokojuje velké zahraniční investory, jako jsou USA.

Snahu o osamostatnění internetového sektoru ukazuje například plánovaný krok čínské společnosti Tsinghua Unigroup ke spolupráci s kalifornskou Western Digital. Jednání bylo přerušeno zásahem vlády USA, která uvedla, že má zájem na tom, aby se citlivé technologie nedostaly do rukou Číny.

Zdroj: small United States