Čínská delegace při návštěvě ČR během loňského Summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy. 16. června 2015, ilustr. foto. (Vlada.cz)Premiér Bohuslav Sobotka zahájil China Investment Forum, 28. srpna 2014. V červeném kruhu sedí Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, důvodně podezřelý z účasti na genocidě. (vlada.cz)
Premiér Bohuslav Sobotka zahájil China Investment Forum, 28. srpna 2014. V červeném kruhu sedí Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, důvodně podezřelý z účasti na genocidě. (vlada.cz)
Česká nezisková organizace Lidská práva bez hranic (LPBH) publikovala výzvu kanceláři prezidenta Miloše Zemana a potažmo české vládě a justici u příležitosti nadcházející návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Mimo jiné vyzývá české státní orgány k prověření a zatčení členů čínské delegace, důvodně podezřelých z účasti na zločinech spadajících dle Úmluvy proti mučení, kterou Česká republika podepsala.

Ze strany LPBH se nejedná o mediální gesto, neboť jejich výzva má zákonné opodstatnění a předkládá velmi konkrétní informace z řady různých zdrojů. Ze zprávy a zdrojů vyplývá, že v čínské delegaci, která navštívila pražský hrad v roce 2014, bylo celkem pět důvodně podezřelých čínských úředníků, na které by se mohla úmluva proti mučení vztahovat včetně vícepremiéra Čanga Kao-liho.

Možnost zatčení cizího státního příslušníka, který spáchal zločin dokonce jinde než na území ČR, je zcela reálná. LPBH se odvolává na § 7 českého trestního zákoníku, podle něhož se posuzuje trestnost určitých zločinů i tehdy, spáchal-li takový trestný čin v cizině cizí státní příslušník nebo osoba bez státní příslušnosti, která nemá na území České republiky povolen trvalý pobyt.

Nezisková organizace vyzvala kancelář prezidenta Zemana ke zveřejnění seznamu jmen členů čínské delegace, která jsou jí známa. Seznam má sloužit ke včasnému prověření členů delegace a případnému podání trestního oznámení státnímu zastupitelství.

Existuje tedy reálná možnost, že by některý z členů delegace po příletu do ČR mohl být zatčen, pokud by existovalo důvodné podezření, že spáchal nebo se podílel na zločinech vyjmenovaných v  trestním zákoníku. Konkrétně se jedná o mučení a jiné nelidské a kruté zacházení, genocidium nebo apartheid a diskriminaci skupiny lidí, perzekuci obyvatelstva a další.

LPBH také upozornila na soudní proces započatý v roce 2009, vedený proti několika vysokým čínským úředníkům ve Španělsku ve věci jejich účasti na genocidě a zločinech proti lidskosti, kterých se měli dopustit během represivní kampaně čínského režimu proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun-kug), vedené na území ČLR od roku 1999. Pokud by tito úředníci byli členy delegace, Česká republika a Interpol by měly podle zákonů EU za povinnost provést jejich zatčení a předvedení ke španělskému soudu.

Ve svém prohlášení neziskovka vyzvala také samotného čínského prezidenta, aby se zasadil o postavení viníků před soud a ukončil násilné represe duchovního hnutí v Číně, které si podle expertů vyžádaly již více než sto tisíc obětí na životech.