Dělník na plantáži palmového oleje, ilustr. foto. (CHAIDEER MAHYUDDIN / AFP / Getty Images)
Dělník na plantáži palmového oleje, ilustr. foto. (CHAIDEER MAHYUDDIN / AFP / Getty Images)
V ČR jsou rodiče malých dětí vlivem internetu nabádáni, které produkty svým dětem mají či nemají kupovat. Zejména stránky "Stop palmovému oleji", Ekolist nebo sociální sítě - jako Facebook - mají velký vliv. Propagační kampaně nabádají i malé děti, aby nežádaly své rodiče například o koupi Nutelly, protože obsahuje palmový olej, který je v současnosti některými skupinami bojkotován. Proč si mají nechat zajít chuť na svou původně oblíbenou pochoutku anebo zakoupit náhradní sladkost? Důvodem je podle aktivistů fakt, že nadměrná těžba palmového oleje ztěžuje život některým zvířatům na různých místech naší planety.

„Česko palmový olej nezakáže. Je to věc etiky, ne zdraví,“ nechal se podle iDnes slyšet ministr Jurečka. „Nemáme žádné informace, že by palmové oleje měly negativní vliv na zdraví,“ uvedl na tiskové konferenci Marián Jurečka a dodal: „To negativum existuje spíše z hlediska etického, jelikož vede ke kácení deštných pralesů.“

Od 13. 12. 2014 je v platnosti Nařízení EU, na základě kterého je uvádění přesného druhu rostlinného oleje na etiketě povinné, uvádí stránky „Stop palmovému oleji“.

V posledních 15 letech se Guatemala stala devátým nejvýznamnějším producentem palmového oleje na světě a druhým v Latinské Americe, když se plocha pro jeho produkci zvětšila osminásobně. Zisky z výroby však plynou k úzké skupině vlastníků a obyčejní farmáři jsou mnohdy nuceni vzdát se produkce jiných plodin. Trpí tak životní prostředí a ekosystém, stejně jako pracovní podmínky lidí, uvádí se na stránkách Amnesty International.

Rafael Maldonado působí jako právní ředitel guatemalského Centra pro ekologickou, společenskou a právní akci. Jeho organizace se v poslední době angažuje v případech těžebních společností produkujících palmový olej v Guatemale. Organizace se zaměřila na sledování negativních vlivů produkce palmového oleje. Mezi ně patří například dětská práce nebo ničení životního prostředí. Mezi lety 2000 a 2012 se palmové háje v Guatemale rozrostly, přičemž 98% pozemků je kontrolováno osmi vlivnými rodinami, takže se jedná o velmi lukrativní soukromý byznys.

Rafael Maldonado z guatemalského centra obdržel v poslední době řadu zastrašujících zpráv. Podle Amnesty International nejaktuálnější výhrůžky směřovaly přímo proti němu a měly ho zastrašit tak, aby pozastavil aktivistickou činnost.

Rafael Maldonado také zastupoval CALAS v nedávném případě proti společnosti REPSA produkující palmový olej, která je obviněna ze zamoření řeky v departementu Petén v září 2015. CALAS se podílí na občanské žalobě proti dolu za útok proti demonstrantům, stejně tak se angažuje ve sporu ohledně provozních licencí dolu a domnělého znečištění prostředí.

UDEFEGUA nedávno zažádala Meziamerickou komisi pro lidská práva o přijetí ochranných opatření pro Rafaela Maldonada, ta zatím ale žádné kroky na jeho ochranu nepodnikla, dělají si starosti Amnesty International.

V Guatemale neustále pokračuje vyhrožování, obtěžování a útoky na ochránce lidských práv, včetně novinářů a odborářů, sděluje Marcela Procházková z AI. Útoky mají za cíl odradit aktivisty od jejich práce. Guatemalská organizace na ochranu práv UDEFEGUA v první polovině roku 2015 zaznamenala 337 agresivních útoků proti ochráncům lidských práv. 71 % těchto případů bylo namířeno proti domorodým vůdcům a ochráncům zaměřujícím se na problematiku životního prostředí a územních nároků.

Hnutí duha upozorňuje, že pěstování palmy olejné „je v současnosti jednou z největších pohrom pro tropické deštné lesy v jihovýchodní Asii. Každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť.“

Organizace Friends of the Earth Indonesia se tomuto tématu dlouhodobě věnuje a přináší informace přímo z postižených míst. Podle nich vznik a provoz plantáží palmy olejné způsobuje katastrofické problémy například mohutné požáry z podzimu minulého roku.


Zdroj: Amnesty International , Hnutí duha