Právník Pchu Č’-čchiang (uprostřed), mluví s médii 20. července 2012, Peking. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Právník Pchu Č’-čchiang (uprostřed), mluví s médii 20. července 2012, Peking. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Vyostřené emoce vyvolal soudní proces s předním čínským právníkem Pchu Č’-čchiangem, který byl čínským režimem obviněn z provokování potíží a probouzení etnické nenávisti on-line komentáři kritickými vůči vládnoucí komunistické straně.
 
Obhájce právníka Mo Šao-pching řekl agentuře Reuters, že Pchu Č’-čchiang připustil, že napsal sedm mikroblogů, a soudu sdělil, že se omlouvá, jestli „způsobil újmu jiným lidem“ svými příspěvky. Prohlásil také, že „nemá v úmyslu podněcovat etnickou nenávist nebo se hádat a vyvolávat potíže“.

Obhájce Mo Šao-pching požádal o jeho zproštění viny. „To je opravdu případ svobody projevu, v němž nikomu nebyla prokázána vina,“ řekl 14. prosince agentuře The Associated Press po skončení procesu u pekingského lidového soudu druhého stupně.

Pchu Č’-čchiang dělal nelichotivé poznámky o některých čínských vládních úřednících na třech ze svých účtů na mikroblogu Weibo (obdoba Twitteru). V jednom příspěvku zesměšňoval Mao Sin-jüna, vnuka Mao Ce-tunga a armádního generála v jedné osobě; a Šen Ťi-lana, osmdesátiletého úředníka, kterého političtí komentátoři označují za důkaz toho, že zákonodárce čínského režimu není více než pouhým razítkem na papíře (Šen Ťi-lan nikdy nevetoval žádné změny).

„Když říkáte, že Sin-ťiang patří do Číny, potom s ním nezacházejte jako s kolonií a nechovejte se zde jako dobyvatelé a lupiči.“ – právník Pchu Č’-čchiang.

V dalších příspěvcích kritizoval tvrdou politiku čínského režimu vůči tibetským a ujgurským etnickým menšinám.

„Zbláznili se čínští Chanové? Nebo se zbláznili vůdci čínských Chanů?“ napsal Pchu Č’-čchiang v jednom ze svých příspěvků. Při jiné příležitosti napsal: „Když říkáte, že Sin-ťiang patří do Číny, potom s ním nezacházejte jako s kolonií a nechovejte se tam jako dobyvatelé a lupiči.“

Mluvčí Světového ujgurského se kongresu v Německu pan Dilxat Raxit vyjádřil nesouhlas se stíháním Pchu Č’-čchianga pro jeho údajně etnicky necitlivé příspěvky na mikroblogu Weibo.

„V Číně je zákon lež. Každý, kdo se ho odváží napadnout, dokonce taktně, zaplatí za to.“ – Dilxat Raxit, mluvčí Světového ujgurského kongresu v Německu.

„V Číně je zákon lež,“ řekl Raxit Epoch Times v telefonickém rozhovoru. „Každý, kdo se odváží zákon napadnout, dokonce taktně, platí za to.“

„Mezinárodní společenství by mělo věnovat pozornost Pchu Č’-čchiangovi, který promlouvá na obranu toho, co je správné,“ míní Raxit.


Text článku byl sestaven na základě reportáže Laryho Onga, k níž přispěly reportérky Luo Ya a Julie Song. Originální článek: small United States