Peking, Čína - český prezident Miloš Zeman se setkává s čínským prezidentem ve Velké lidové síni dne 4. září 2015. (Lintao Zhang / Getty Images)
Peking, Čína - český prezident Miloš Zeman se setkává s čínským prezidentem ve Velké lidové síni dne 4. září 2015. (Lintao Zhang / Getty Images)
Obří čínská společnost CEFC (China Energy Company) začala v minulém týdnu ve velkém investovat v České republice a Miloš Zeman s radostí oznámil novinářům, že předseda představenstva CEFC, jistý Jie Ťien-ming (Ye Jianming), se stal jeho „honorárním poradcem pro oblast česko-čínské ekonomické spolupráce".

Že Číňanům nepůjde čistě o zisky ekonomické, je nasnadě a konečně se ozývá i česká zpravodajská služba BIS, aby varovala před pronikáním čínského vlivu do státní a hospodářské sféry.

Předseda Jie Ťien-ming vstupuje do sálu
foto: Mladičký Jie Ťien-ming ovládá obří čínskou korporaci CEFC. Za ním do sálu vstupuje generální ředitel společnosti, Čchan Čchao-tuo. (southseaconversations.wordpress.com)

Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že Jie Ťien-ming od dubna je oficiálním členem poradního týmu českého prezidenta Miloše Zemana. Pověření podle E15 dostal od šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého v dubnu 2015 v Šanghaji. Oficiální stráky prezidenta hrad.cz tuto informaci nezveřejnily.

Pojďme se blíže podívat do spletitého světa čínské politiky a poodkrýt alespoň trochu z pozadí CEFC a jejího předsedy Jiea.

Mocné princátko

Jak je možné, že teprve 38letý Jie Ťien-ming držící titul bakaláře, zastává nejvyšší postavení v tak obřím kolosu, jakým je CEFC? Kolosu, který zaměstnává přes 20 tisíc lidí a figuruje na seznamu Fortune Global 500 s obratem v řádu desítek miliard dolarů ročně?

V ČLR se nikdo nedostane k moci ani bohatství, pokud nemá „kuan-si", tedy konexe na stranu. Důležité podniky ve státě, ať se jedná o komunikace, energetiku nebo těžební průmysl, jsou pod kontrolou strany a CEFC rozhodně není výjimkou. Navzdory faktu, že o něm nikdo v zahraničí ani Číně moc neví, aby se Jie Ťien-ming dostal do tak významné pozice, musí mít vazby na důležité lidi v Komunistické straně Číny.

Server southseaconversations.wordpress.com se domnívá, že Jie Ťien-ming je synem buď admirála Jie Feje, anebo generálporučíka Jie Süan-ninga. Ať tak či tak, zřejmě patří k tzv. princátkům – potomkům (v jeho případě potomkům 2. generace) revolučních hrdinů z raných dob čínského komunismu.

Zajímavé je, že CEFC byla podle svých internetových stránek založena Jie Ťien-mingem již roku 2002, v době, kdy měl pouhých 24 let. Svěřit takovému mladíkovi do rukou společnost, která svými vlastními slovy „slouží národním průmyslovým zájmům" by byl hazard, kdyby nešlo o politicky velmi dobře propojeného člověka.

Předseda Jie

CEFC má tak jako každý podnik v Číně buňky komunistické strany na úrovni vedení podniku, a tak není divu, že se mladý Jie staví do role vůdce. Výše uvedený zdroj cituje například interní 120stránkový časopis společnosti, kde se píše: „Musíme bez ustání do hloubky studovat projevy a články Předsedy Jiea, abychom důkladně pochopili rozvojovou cestu, kterou nám Předseda vytyčil."

20150908 chairman-ye jianming
foto: "Předseda Jie" se zdraví se Samem Kutesou, předsedou 69. valného shromáždění OSN a ugandským politikem. Zdá se, že Jie Ťien-ming má celou řadu známých z řad vlivných osobností. (Oínsko-jazyčná verze podnikových stránek hovoří o vedení podniku jako o „soudruzích". Zatímco na anglických webovkách se rudé logo společnosti s komunistickou hvězdou popisuje jako „symbol občanských práv", v čínské verzi hvězda představuje „jak bude tato organizace hrát silnou a vlivnou roli u zájmů čínského státu a národa". Na deklarovanou soukromou firmu poněkud neobvyklé prohlášení.

Charita nebo skrytá propaganda?

Bývalý analytik kanadské zpravodajské služby CSIS, Michael Cole, upozorňuje v americkém časopise o bezpečnosti, National Interest na další znepokojivou věc, a tou jsou vazby CEFC na speciální vojenský orgán s nepříliš vypovídajícím názvem Styčné oddělení generální politické sekce Lidově-osvobozenecké armády. Tento úřad, jemuž se v 50. letech říkalo „Oddělení pro práci s nepřítelem" propojuje politické, finanční, vojenské a zpravodajské operace čínské armády.

Styčné oddělení se má údajně zaměřovat na zahraniční politické a ekonomické elity, tvrdí autoři článku na southseaconversations.wordpress.com: „Cílovou strategií práce s nepřítelem je vytvořit v mysli protivníka dva navzájem si odporující dojmy. Jedním je, že Čína je přátelská a neškodná, a tím druhým (který se vyvolá v ten pravý okamžik), je, že Čína je mocná, bezohledná a neodvratitelná."

Úkolem styčného oddělení je také prosazovat čínskou propagandu a cíle v zahraničí za pomoci zdánlivě nevinných aktivit, jako jsou kulturní a umělecké akce, vzdělávací projekty nebo výměnné studentské pobyty. K těmto účelům používá styčné oddělení širokou paletu nevládních neziskovek. Jednou z nich je i think-tank CEFC – China Energy Fund Committee, poznamenává National Interest. Tato organizace má nejenom stejnou zkratku jako China Energy Company, ale také stejného šéfa – ano, Jie Ťien-minga.

Kromě toho je známo, že Jie Ťien-ming působil v letech 2003–2005 jako tajemník generálního ředitele China Association for International Friendly Contacts (CAIFC, Čínský svaz pro mezinárodní přátelské kontakty). CAIFC je jednou z nejznámějších platforem Styčného oddělení generální politické sekce.

Cole poznamenává, že pro světové zpravodajské služby je mimořádně těžké monitorovat aktivity spletité sítě společností napojených na Styčné oddělení a všech jejich organizací typu CEFC, které fungují pod pláštíkem nadací, fondů nebo polo-vědeckých institucí.

Vlivní přátelé

Jasné je jedno. Společnost CEFC hraje velkou hru - hru na vrcholné úrovni, a s velkými hráči. Ukazuje se to u daleko významnějších osob, než je prezident malého státečku zastrčeného kdesi v srdci Evropy. 

Mezi Jie Ťien-mingovy přátele patří i bývalý americký politik Henry Kissinger, bývalý německý kancléř Gerthardt Schroeder nebo letos zesnulý saúdský král Abdalláh. K těmto jedincům se Jie Ťien-ming dostal často prostřednictvím think-tanku CEFC - China Energy Fund Committee. Ten pořádá fóra a konference, na které zve prominentní osoby z celého světa.

Investice v Česku

Všechny investice do českých subjektů, které Zeman s takovou slávou oznámil, se uskuteční z rukou jediné společnosti – CEFC. Eklektický mix firem, do kterých čínský podnik kapitálově vstoupí či již vstoupil, je poměrně nesourodý.

Ondřej Fér z Ekonomického deníku se domnívá, že důvodem vstupu Číňanů na český trh je snaha o snazší proniknutí na západní trhy, zejména Evropské unie. Tomu by odpovídal i výrok generálního ředitele CEFC Čchan Čchao-tuo, který podle Aktuálně.cz prohlásil, že společnost si Prahu vybrala jako sídlo svých evropských aktivit.

Ano, čeští výrobci mají ve světě dobrou pověst, ale proč tedy Číňané koupili i fotbalový klub pražské Slavie? K dalším akvizicím patří podíly v aerolinkách Travel Service, pivovarech Lobkowicz nebo mediální skupině Empresa Media, které vydává časopis Týden a další periodika.

Hospodářské noviny tvrdí, že za výběrem investic v ČR stojí lobista Jaroslav Tvrdík, který prý „na co ukázal, to koupili". Tvrdík je také velkým fanouškem Slavie a zná se s majiteli uvedených českých firem.

Důležitou je pro CEFC spolupráce s finanční skupinou J&T, kde mají Číňané 10procentní podíl s plány o navýšení na 30 procent. Čchan Čchao-tuo J&T označil za svého „hlavního evropského partnera", píší HN a dodávají, že Číňané mají rádi pro své obchody politické krytí. To vysvětluje, proč byl do hry zatažen také Zeman.

V souvislosti s Českou republikou má CEFC také vlastnický podíl v První česko-ruské bance se sídlem v Moskvě.