Portrét Mao Ce-tunga na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (Kevin Frayer / Getty Images)
Portrét Mao Ce-tunga na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (Kevin Frayer / Getty Images)
Úředníci čínského režimu jsou i čtyřicet let po smrti Mao Ce-tunga stále citliví na legrácky, které si někdo dělá z „Velkého kormidelníka“, jednoho ze zakladatelů Komunistické strany Číny.

Populární čínský moderátor show „Ulice hvězd“ Pi Fu-ťien si na soukromé párty dovolil přezpívat revoluční operu, jejíž text malinko pozměnil. Naneštěstí jeho výstup někdo z přítomných nahrál na video a pustil na internet.

Čínský režim „nezkousl“ nová slova opery „Komunistická strana! Předseda Mao!“ jak zpíval Pi Fu-ťien. „Jakou škodu nám ten starý Mao přinesl!” a sklidil bujarý smích od přihlížejících diváků. Poté, co jej Strana začala kritizovat, publikoval na sociálních médiích omluvný dopis.

20150810-mao2
Známý čínský moderátor Pi Fu-ťien, snímek ze CCTV. (Screenshot / Global Times)

Noviny anti-korupčního úřadu Čínské komunistické strany zveřejnily zprávu, v níž označily chování Pi Fu-ťiena za „posmívání se a ničení” obrazu starších straníků, které podle zprávy není pouze „obecným disciplinárním problémem, ale vážným porušením politické disciplíny”.

Po důrazném varování směrovaném na Čínskou centrální televizi, která  Pi Fu-ťiena zaměstnávala, byl propuštěn a podle Deutsche Welle jej má v show „Ulice hvězd“ nahradit moderátor Ču Ťün. Dokonce prý došlo k pozvání lidí, kteří se dříve účastnili na show moderovaných Bi Fujianem, aby je přetočili. Podle Deutsche Welle chce strana tímto krokem úplně „odstranit zlý vliv Pi Fu-ťiena”.

Pi Fu-ťien prostě jenom v soukromí neopakoval propagandu čínského režimu. Byl to normální člověk. Každý ví, že při kampaních Mao Ce-tunga zemřely miliony Číňanů. Mao se počítá mezi světové tyrany podobné Adolfu Hitlerovi nebo Stalinovi, kteří vydali příkazy k masovému zabíjení.

Ve skutečnosti je citlivost strany na kritiku svých členů poněkud falešná, protože v minulosti sama několikrát kritizovala svoje členy, které se ovšem rozhodla zapudit.

Případ Pi Fu-ťiena ukazuje na stále velmi těsnou kontrolu myšlení, která nedovoluje obyvatelům Číny veřejně pochybovat o vládnoucím režimu a jeho představitelích.

Článek přeložil a upravil Milan Kajínek small United States

Článek byl redakčně zkrácen.