Ilustrační záběr se stoupenci Falun Gongu, kteří v roce 2008 předvádí v kanadské Ottawě scénku s odebíráním orgánů v Číně. (Epoch Times)
Italský senát schválil návrh zákona, který by zavedl přísné tresty pro osoby vědomě obchodující s lidskými orgány. V debatě před hlasováním vyjádřili senátoři zejména rozhořčení nad transplantačním systémem Číny, který podle nich vede k organizovaným vraždám desítek tisíc nevinných lidí.

Čína nemá fungující systém získávání orgánů z klinicky mrtvých pacientů tak jako v západních zemích. Místo toho využívá pro transplantace orgány vězňů. Problém je v tom, že počet poprav je daleko menší než uváděných přibližně 10 tisíc transplantací za rok. „Odkud ty zbylé orgány pocházejí?“ položil řečnickou otázku Maurizio Romani, jenž návrh zákona podal.

„Odpověď je dramatická,“ řekl politik a dodal, že pocházejí od vězňů svědomí, „zejména praktikujících duchovní praxe Falun Gong. Ti jsou zabíjeni pro své orgány“.

Jen z pomyšlení na toto komodizování lidského těla vám běhá mráz po zádech Ivana Simeoniová, italská senátorka

„K popisu tohoto problému používám výraz kanibalismus,“ uvedl Romani.

Návrh zákona má změnit některé části trestního zákoníku a zavést či zvýšit tresty za obchodování s orgány. Má zabránit italským občanům, aby cestovali do Číny za účelem transplantace, a lékařům, aby takovéto obchody domlouvali.

„My v Itálii tomuto porušování zákona nemůžeme zabránit, ale máme za povinnost učinit vše, co je v našich silách, abychom se nestali spoluviníky,“ vyslovil se italský senátor.

K popisu tohoto problému používám výraz kanibalismus
— 
Maurizio Romani, italský senátor

Zisky z prodeje orgánů na černém trhu se celosvětově pohybují někde mezi 600 miliony až 1,2 miliardami dolarů ročně, uvádí nezisková organizace Global Financial Integrity. V této souvislosti se často hovoří o Indii a Pákistánu, kde chudí lidé prodají svou ledvinu, ovšem v případě Číny analytikové hovoří o daleko větším rozsahu, brutalitě a systému, který funguje s požehnáním státu. Vyjmutí orgánů z těla obětí - náboženských či politických disidentů - vede k jejich přímému usmrcení.

20150316-organy2a
Italský senátor Maurizio Romani. Italský Senát odsoudil Čínu ohledně odebírání orgánů, nový zákon má trestat ty, kteří tam vycestují za orgány. (Agenparl)
Italský zákon stanovuje za zprostředkovávání obchodu s orgány od živých lidí tresty ve výši 3–12 let odnětí svobody a pokuty od 50 tisíc – 300 tisíc euro. Inzerování či nabádání k transplantační turistice, to jest vycestování do zemí jako Čína za účelem získání orgánu, je rovněž trestáno. Lékaři v tomto případě budou čelit doživotnímu zákazu vykonávání praxe. 

Než se z návrhu stane zákon, musí o něj ještě hlasovat italská poslanecká sněmovna. Podobná legislativa byla navržena také v Novém jižním Walesu v Austrálii. Izrael schválil zákon, který zamezuje financování transplantační turistiky ze zdravotního pojištění.

Změna v zákoně se dočkala podpory senátorů ze širokého spektra politických stran, kdy jich 212 hlasovalo pro a pouze jediná osoba proti. V diskuzi před hlasováním padaly velmi silné argumenty. Senátorka Ivana Simeoniová se vyjádřila, že existují „dokumenty, které vylučují pochybnost“, že by k masovému odebírání orgánů v Číně docházelo.

„Jen z pomyšlení na toto komodizování lidského těla vám běhá mráz po zádech,“ prohlásila Simeoniová.


small United States


Čtěte také:

Je to něco jako mafie, říká o čínské transplantologii vyšetřovatel

Kniha The Slaughter: Čínští transplantační chirurgové ve službách mafie a byznysu

Kniha s drsnou pravdou vychází. Čínští transplantologové se snaží předejít veřejné kritice

Transplantace: David Kilgour - zabíjení příznivců Falun Gongu pro peníze