Padání vlasů je jeden z ukazatelů, že s tělem není něco v pořádku, ilustr. foto. (Matt Cardy/Getty Images)
Z tradiční čínské medicíny jsou kvalitní vlasy ukazatelem zdraví. 

Padání či předčasné šedivění je známkou určité dysfunkce esence ledvin a krve jater.

Esence ledvin je energie, která primárně odpovídá za stav našich vlasů. Dědíme ji od rodičů. Je rovněž doplňována z našeho celkového stavu energie, tedy z jejího nadbytku. Její vyčerpanost je způsobena stresem, velkým úbytkem celkové energie, například po porodu, fyzickou či duševní zátěží, vrozenou nedostatečností, nadměrnou sexuální aktivitou.

Léčba směsí čínských bylin, jejímž základem je modifikace byliny He shou wu, trvá průměrně 6 měsíců. Během této léčby dochází u většiny klientů k obnovení již vypadaného porostu vlasů, a to i na místech, kde již žádné nezbyly. A to i v případě vrozené nedostatečnosti.

Z vlastní praxe mohu potvrdit, že i na vysloveně holých místech na hlavě po určité době došlo k obnovení růstu vlasů, pokud k vypadání vlasů nedošlo před velmi dlouhou dobou.

Závěrem nutno podotknout, že léčba je zaměřena zcela individuálně. Tedy dle Vašeho aktuálního stavu. I když jsou příznaky u několika osob podobné či stejné, u každého probíhá léčba jinak. Jiné složení bylinných směsí, trochu jiný postup.


Petr Khür je praktikem tradiční čínské medicíny od roku 1996. Vystudoval Evropskou univerzitu TČM a na farmaceutické fakultě UK obor léčivé rostliny. Je členem Československé sinobiologické společnosti a Česko-čínské společnosti. Svou praxi provozuje v Praze. Jeho blog naleznete zde.


Čtěte také:

Problémy štítné žlázy z pohledu tradiční čínské medicíny

Léčba dětí tradiční čínskou medicínou – mandle

Léčba dětí tradiční čínskou medicínou – akutní infekce, nachlazení, kašel