Zastupující politický komisař námořnictva Lidové osvobozenecké armády Ma Fa-siang přednáší na promítání filmu u příležitosti 120. výročí čínsko-japonské války, Peking, 25. července 2014. (Screenshot/China.com.cn)

Vysoce postavený důstojník čínského námořnictva spáchal před více než týdnem sebevraždu. Od září jde již o třetího významného představitele čínské armády, který si vzal život.

Pozorovatelé dávají tato úmrtí do souvislosti s protikorupčními prověrkami, jež nechává prezident a zároveň šéf vládnoucí komunistické strany, Si Ťin-pching, provést mezi vysokými funkcionáři, zejména těmi napojenými na bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina.

Ma Fa-siang byl zastupující politický komisař námořnictva Lidové osvobozenecké armády. Jedná se o přibližně šestou nejvyšší pozici v čínském námořnictvu.

Zvěsti o jeho sebevraždě se vynořily na internetu 17. listopadu, načež někdo uveřejnil na chatovém fóru WeChat, že Ma vyskočil z 15. patra budovy námořnictva v Pekingu.

Hongkongský deník South China Morning Post v tem samý den citoval anonymního bývalého důstojníka čínského námořnictva, který sebevraždu potvrdil a určil její datum na 13. listopadu. Tento zdroj také uvedl, že Maova smrt se proměnila na skandál - skandál, o němž všichni vědí, ale nikdo nemá dovoleno diskutovat o důvodech jeho sebevraždy.

Oficiální média v ČLR o incidentu vůbec neinformovala.


Maova smrt se proměnila na skandál - skandál, o němž všichni vědí, ale nikdo nemá dovoleno diskutovat o důvodech jeho sebevraždy.

V době, kdy čínský vůdce Si Ťin-pching odjel do Austrálie na sumit G-20, bylo z armády vyhozeno kvůli korupci osm vysoce postavených důstojníků, napsal nezávislý server Boxun sídlící v USA. Jedním z propuštěných byl i Ma Fa-siang.

Podle Boxunu je čistka mezi vojáky svázána s korupčními případy bývalých místopředsedů Ústřední vojenské komise, Sü Cchaj-choua a Kuo Po-siunga. Ústřední vojenská komise je orgán vládnoucí komunistické strany dohlížející na armádu. Sü Cchaj-chou byl letos v červnu z komunistické strany vyloučen a Kuo Po-siung je momentálně ve vyšetřovací vazbě pro podezření z přijímání úplatků.

Vysokým funkcionářům ve straně vyšetřovaným pro korupci se v Číně říká „tygři“ podle označení, které jim dal Si Ťin-pching v jednom ze svých proslovů v lednu 2013.

Politický komentátor Tchang Ťing-jüan žijící ve Spojených státech řekl čínskému rádiu Sound of Hope, že Maova sebevražda zřejmě měla zakrýt korupci jeho nadřízených v armádě.

„Je nanejvýš pravděpodobné, že Maův incident má spojitost s Kuo Po-siungem. Jeho sebevražda měla patrně ochránit nějakého většího dopadeného tygra.“

Většina vyhozených funkcionářů nebo těch, u nichž se má za to, že jsou vyšetřováni, jsou klíčovými spojenci Ťiang Ce-mina

Jak Sü Cchaj-chou, tak Kuo Po-siung jsou blízkými spojenci bývalého vůdce komunistické strany, Ťiang Ce-mina. Byl to právě on, kdo je na jejich pozice ve vojenské komisi dosadil, vysvětlil v rádiu Tchang. 

„Vidíme, že většina vyhozených funkcionářů nebo těch, u nichž se má za to, že jsou vyšetřováni, jsou klíčovými členy Ťiangovy frakce... Si Ťin-pching si musí dobře upevnit svou moc v armádě, proto je čistka nutná,“ míní komentátor.

Od zahájení protikorupčního vyšetřování v armádě došlo k přinejmenším k dalším dvěma prominentním sebevraždám, píše Boxun.

Kontradmirál Ťiang Čung-chua vyskočil 2. září z hotelového pokoje ve městě Čou-šan, v provincii Če-ťiang, zatímco generálmajor Sung Jü-wen z vojenské oblasti Ťi-lin se oběsil někdy před 15. listopadem (přesný datum není známý) poté, co byl vyšetřován.

Přeložil a editoval: OnH  small United States

Čtěte také:

Čistka čínského prezidenta – seznam zatčených se rozrůstá

Prezident Si Ťin-pching připravuje proces se svým předchůdcem a rivalem Ťiang Ce-minem

Podle představitele protikorupční čistky v Číně je akce namířena proti loajalistům Ťiang Ce-mina