Jan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (janbudar.cz)
Jan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (janbudar.cz)

Herec, zpěvák a hudebník Jan Budař vystoupí v Pražské křižovatce společně s dalšími českými umělci a osobnostmi v rámci koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit, který má být mimo jiné jakýmsi ´mementem mori´ pro všechny podnikatele, ale i zástupce České republiky, kteří navazují obchodní vztahy s čínským totalitním režimem, který je notoricky známý jako bezohledný porušovatel lidských práv.

V roce 2010 Jan Budař odcestoval do Šanghaje v rámci natáčení snímku Czech Made Man. S povolením vstupu do Číny měl filmový štáb problémy. Těžko říci, zda bylo důvodem, že se před olympiádou v Pekingu v roce 2008 Jan Budař účastnil v Praze Celosvětové štafety za lidská práva. V závěru štafety převzal pochodeň spolu s nositelem zlaté olympijské medaile Lukášem Pollertem a společně vyběhli směrem k čínskému velvyslanectví.

Další zajímavostí je, že českého herce spojuje s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem jeho epizodní úloha ve snímku Czech made man, ale také sdílení podobných morálních hodnot. U příležitosti Dne obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se Jan Budař účastnil jako divák v hlavním sále senátu PČR koncertu pořádaného na podnět virtuosky Jitky Hosprové, kterou doprovázeli zpěvačka Marta Kubišová a herec Jan Potměšil.

Jejich hudební a recitační vystoupení mělo tehdy upoutat pozornost veřejnosti k případu uvězněného čínského právníka Kao Č´-šenga (Gao Zhisheng) a ke genocidě následovníků Falun Gongu (Fa-lun Kungu) v Číně, které patří mezi případy nejzávažnějšího porušování lidských práv v ČLR.

„Myslím, že každý, kdo se o tom dozví a vnímá, že všichni jsme lidské bytosti, tak vnímá sounáležitost s utrpením těch lidí, kteří jsou totalitním režimem poměrně tvrdě a nespravedlivě postihováni.“

Jan Budař si tehdy z koncertu odnášel silné dojmy: „Mě to dojalo, a přemýšlím nad tím, co můžeme všichni udělat, když už víme, co se děje v Číně za nespravedlnost,“ uvedl Jan Budař v rozhovoru pro Epoch Times. „Myslím, že každý, kdo se o tom dozví a vnímá, že všichni jsme lidské bytosti, tak vnímá sounáležitost s utrpením těch lidí, kteří jsou totalitním režimem poměrně tvrdě a nespravedlivě postihováni,“ dodal.

 

Jan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit.
Jan Budař vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (svedominelzekoupit.cz)

Další koncert, tentokrát v Pražské křižovatce

Nyní po více než dvou letech umělci Marta Kubišová, Jitka Hosprová a Jan Potměšil pořádají další koncert, na němž nebude chybět ani Jan Budař, a nezůstalo pouze u jeho podpory. Ke koncertu se přidali také Olga Lounová, dámské vokální kvarteto Yellow Sisters a hudební trio Daniel and the Moravians.

Koncert proběhne v prostorách Pražské křižovatky, která patří Nadaci Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, což symbolicky propojuje myšlenku koncertu s odkazem bývalého prezidenta Václava Havla a jeho vystupováním na ochranu lidských práv a boje s totalitním režimem.

Název „Svědomí nelze koupit“ vychází podle pořadatelů koncertu z přezdívky „Svědomí Číny“, kterou získal právník Kao Č'-šeng, a také z pojmenování „vězni svědomí“, za něž jsou považováni následovníci Falun Gongu. „Zároveň také odráží naše svědomí a obchodní smlouvy konané bez svědomí a morálních zásad. V neposlední řadě také to, že sumou peněz nelze dosáhnout toho, aby svědomí bylo čisté,“ uvádějí pořadatelé na stránkách svedominelzekoupit.cz.

Koncert je pořádán bez nároku na odměnu a získané peníze pořadatelé slibují použít výlučně na provozní náklady. Akci zaštiťuje tým dobrovolníků z občanského sdružení Lidská práva bez hranic o.s. Na koncert se přes portál Hithit.com podařilo vybrat více než 80 tisíc korun.

Epoch Times je hrdým mediálním partnerem koncertu Svědomí nelze koupit.

Upoutávka na koncert Svědomí nelze koupit

Čtěte také:

Jitka Hosprová: Rádi bychom připomněli, že při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Jan Potměšil: Čínský režim říká, váš život nemá žádnou cenu, je úplně zbytečný nebo bezcenný, a to je vrchol arogance

Hudební ilusionistky Yellow Sisters podpoří koncert Svědomí nelze koupit. „Jako věčné idealistky a bojovnice věříme v sílu slova a šíření dobré myšlenky“