Dr. Jim Kwako promlouvá na konferenci Mezinárodního sdružení pro studie zážitků blízké smrti (IANDS) v Kalifornii, 29. srpna 2014. (Tara MacIsaac/Epoch Times)
Vesmír je plný záhad, které zpochybňují naše současné vědomosti. V rubrice „Za hranice vědy" sbírá Epoch Times příběhy o těchto zvláštních úkazech, aby stimulovaly představivost našich čtenářů a otevřely možnosti, o nichž byste si dříve mohli myslet, že jsou nemožné. Jsou tyto příběhy pravdivé? Rozhodněte sami.

Dr. Jim Kwako se zajímá o sny, které „nejsou sny v obvyklém smyslu", vysvětluje. Lidé běžně mají sny, ve kterých promlouvají se svými zemřelými příbuznými nebo které předvídají budoucí události ve svých životech. Další lidé mají jiné „noční zážitky", jak jim lékař říká, které na ně silně působí po stránce emocionální nebo duševní.

Kwako vypráví, že zná i jedince, kteří sny použili k rozřešení složitých matematických, ale i jiných praktických problémů.

Doktor Kwako je rodinným lékařem v Santa Barbaře v Kalifornii a předsedou Americké asociace holistické medicíny. Dřív působil jako lékařský ředitel Rehabilitačního střediska Shealy pro stres a bolesti při nemocnici Cottage Hospital.

Silné snové prožitky zná z první ruky. Jednou se probudil se slovy „pomoz Rose" v mysli. Rose je jeho sestra. Později se dozvěděl, že Rose tu noc procházela něčím strašlivým a traumatickým. Měl také sen s duchovnějším významem. Zdálo se mu, že se přidal ke skupině modlících se osob. Jedna z nich řekla: „Ať světlo ze středu všeho, co je dobré, svítí na nás a skrze nás."

„To mi pomohlo," říká Kwako. Jeho zážitek byl opravdový a on si je jistý, že to nebylo jeho podvědomí nebo něco, co si v mysli sám vytvořil.

O zážitcích svých i těch druhých a o několika přínosech, kterou mohou takové zážitky přinést, pohovořil badatel 29. srpna na konferenci Mezinárodního sdružení pro studie zážitků blízké smrti (IANDS) v Newport Beach v Kalifornii.

1. Nalezení odpovědí k matematickým problémům

Dr. Kwako měl dobrého přítele, fyzika, který pracoval na zakázkách pro ministerstvo obrany. Tento přítel je už mrtvý, ale měl talent na rozřešení velmi složitých matematických problémů. Když došel do bodu, kdy nedokázal problém rozlousknout, odpočinul si a po probuzení měl odpověď, kterou potřeboval, vyprávěl na konferenci vědec.

„Co dělal, když usnul?" zeptal se s úsměvem Kwako a pokračoval: „Napojil si mysl na své podvědomí a na všechny věci, které si kdy přečetl, anebo komunikoval s druhými lidmi, kteří mu odpovědi poskytli?"

2. Vyřešení účetní závěrky

Kwakova teta pracovala v mládí jako účetní pro pojišťovací společnost. Ke konci směny musela udělat denní uzávěrku a spočítat, zda všechno sedí. Když se objevil nějaký problém, všichni museli zůstat v práci, dokud se nevyřeší. Když to byla zrovna ona, komu účty neseděly, styděla se, že každého zdržuje.

V noci se jí začaly zdávat podivné sny. Vracela se v nich zpátky do kanceláře, prohlížela si účetní záznamy a viděla vysvícená místa. Druhý den ráno pak přišla do práce, vysvícená místa, tak jak si je pamatovala, zkontrolovala a opravdu byl problém vždycky tam.

Nakonec to došlo do bodu, zmínil Kwako, kdy přišel konec směny, účty neseděly, ale šéf stejně prohlásil: „Jdeme domů, vyspíme se na to."

3. Vylepšení vztahů

Kwako také vyprávěl o ženě, která neměla dobrý vztah s otcem. Byl k ní příliš dominantní. V jednom snu s ním promluvila a poznala jeho mírnou stránku. To jí pomohlo uvidět, že má i dobré vlastnosti, a změnilo to její pohled na otce, což výrazně zlepšilo jejich celkový vztah.

4. Varování, komunikace

Jako u snu s „pomoc Rose" hodně nočních zážitků slouží jako varování, sdělil Kwako. Často jsou také formou komunikace ze strany zesnulých příbuzných. Lidem takové zážitky pomáhají dostat se ze smutku nad ztrátou svých drahých.


small United States