Skupina Yellow Sisters je ženské vokální kvarteto, které svým zpěvem prochází napříč žánry soulu, funky, r´n´b, world music, jazzu i reggae. (yellowsisters.cz)
Skupina Yellow Sisters je ženské vokální kvarteto, které svým zpěvem prochází napříč žánry soulu, funky, r´n´b, world music, jazzu i reggae. (yellowsisters.cz)

Skupina Yellow Sisters je ženské vokální kvarteto, které svým zpěvem prochází napříč žánry soulu, funky, r´n´b, world music, jazzu i reggae. Ve svých autorských písních experimentují s hlasem a hledají originální způsoby vyjádření melodie a rytmu.

Čtveřice dam vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit, který má být jakýmsi ´mementem mori´ pro všechny podnikatele, ale i zástupce České republiky, kteří navazují obchodní vztahy s čínským totalitním režimem, který je notoricky známý jako bezohledný porušovatel lidských práv.

V minulosti kapela podpořila řadu humanitárních akcí, jako například Celosvětovou štafetu za lidská práva, která do Prahy dorazila v roce 2008 před konáním olympiády v Pekingu, nebo akci proti porušování lidských práv v Tibetu.

Yellow Sisters se hlásí k morálním hodnotám, které propagoval exprezident Václav Havel a shodou okolností mu zpívaly pouze jednou, a bylo to právě v prostorách Pražské křižovatky.

Kéž by každý, kdo chce vstoupit do vrcholové politiky, musel povinně věnovat aspoň dva roky práci dobrovolníka v rozvojových zemích, procestoval Afriku, Asii i jižní Ameriku jen tak s batohem. Třeba by pak měl větší pocit zodpovědnosti a sounáležitosti.“

Oslovili jsme skupinu s prosbou o krátký rozhovor a dostali jsme jedinečnou možnost vyzpovídat jednu ze „žlutých dam“, paní Antonii Nyass a položit jí několik otázek k připravovanému koncertu, na kterém vystoupí společně s Martou Kubišovou, Jitkou Hosprovou, Janem Budařem a dalšími umělci a osobnostmi.

 

Čtveřice dam vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (svedominelzekoupit.cz)
Čtveřice dam vystoupí 6. října v Pražské křižovatce na koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (svedominelzekoupit.cz)

Proč se skupina Yellow Sisters připojila ke koncertu „Svědomí nelze koupit“?

Protože se neztotožňujeme s vládní politikou ČR v otázkách porušování lidských práv v Číně. Vyjádření pana Zaorálka k čínské okupaci Tibetu je pro nás velkým varováním. Hlásíme se spíše k morálním hodnotám politiky dle odkazu Václava Havla...

Jaký je váš vztah k Číně?

K Číně máme asi takový vztah jako k jakékoliv jiné vzdálené zemi. Moc o ní nevíme, ale otázka svobody volby způsobu života a možnosti žít dle obrazu svého je to nejzákladnější právo člověka. Ať je odkudkoliv. Tohle téma je myslím pro většinu žen citlivé.

Co si myslíte o zprávách o závažném porušování lidských práv čínským režimem na území ČLR?

Myslím, že to už je téma i antropologické, jedna věc je tisk a druhá, proč se to děje. Člověk se vyvíjí mnohem rychleji než systém. Pokud ale nějaká země o sobě tvrdí, že je vyspělá a demokratická, usilující o mír a svobodu, neměla by veřejně podporovat porušování lidských práv v jiné zemi. Je to otázka zodpovědnosti. Na našem albu Tubab Woman v písni Sweet dreams můžete slyšet část projevu Nelsona Mandely, který nás velmi oslovil. Je to dar mít možnost promlouvat k širšímu publiku, a proto by bylo skvělé, kdyby naši veřejní zástupci vážili slova a spíše inspirovali ke statečnosti a moudrosti než znechucovali pokrytectvím a hloupostí. Jako věčné idealistky a bojovnice věříme v sílu slova a šíření dobré myšlenky.

Co říkáte na tendenci prohlubování obchodních styků s Čínou a současnému ignorování otázky lidských práv?

Rozhodně ne. Je to opravdu otázka svědomí, moudrosti. Nejkrásnější by samozřejmě bylo, kdybychom pracovali na vlastní soběstačnosti a udržitelnosti. Menší region je vždy přehlednější a spolupráce v něm tvořivější, čistší. Měli bychom chtít znát pozadí produktů, které kupujeme. Programů, které přijímáme. Porušování lidských práv je přece jasný důvod, proč s Čínou a dalšími zeměmi nespolupracovat.

Kdybyste mohli něco vzkázat lidem, kteří jsou v Číně nespravedlivě pronásledováni tamním režimem, co by to bylo?

Z pozice ženy žijící v relativně svobodné zemi s možností plnit si své sny a žít v lásce míru a bezpečí, si netroufám vzkázat nic, než modlitbu a přání, ať má brzy každý člověk takové možnosti, jako já. Jejich utrpení je nepřenosné. Kéž by každý, kdo chce vstoupit do vrcholové politiky, musel povinně věnovat aspoň 2 roky práci dobrovolníka v rozvojových zemích, procestoval Afriku, Asii i jižní Ameriku jen tak s batohem. Třeba by pak měl větší pocit zodpovědnosti a sounáležitosti.

Děkujeme za rozhovor

 

Yellow Sisters: Tubab Woman

 

Čtěte také:

Skupina Yellow Sisters vydává album Zvěřinec – pro malé i velké „děti“

Yellow Sisters: Hudební ilusionistky na Vánoce v Praze