Robin Li, CEO společnosti Baidu při předvádění Chytrých hůlek na Baidu konferenci inovativních technologií, 3. září 2013. Zařízení bylo vyvinuto jako reakce na časté potravinové skandály v Číně. (Screenshot/Baiduworld)

Traduje se, že ve staré Číně císaři používali u stolu stříbrné jídelní hůlky, aby poznali otrávené jídlo. Když stříbro přišlo do kontaktu s jedem, zčernalo.

V dnešní Číně na to mají mobilní aplikaci a tzv. Chytré hůlky, elektronické jídelní hůlky, které mají rozeznat kontaminovanou vodu, odpadní olej a přítomnost nebezpečných chemikálií v potravinách.

Výrobek má reagovat na všudypřítomné potravinové skandály, které čínskou společnost trápí, od falešného masa přes rýži plnou chemického koktejlu až po sunar s nebezpečným melaminem.

Chytré hůlky představil na technologické konferenci firmy Baidu, čínského Googlu,  její výkonný ředitel Robin Li.

„Přinášíme Číňanům zdravý život,“ tvrdil slogan na konferenci.

Zařízení má tři základní funkce. Dokáže analyzovat kvalitu oleje, kterého se hůlky dotknou, a oznámkovat ho jako vynikající, dobrý nebo špatný. Dokáže také určit míru pH v tekutinách, změřit kyselost nebo alkalitu a v neposlední řadě také analyzovat stupeň sladkosti včetně původu ovoce.

Zaznamenaná data se z jídelních hůlek přenášejí do telefonu prostřednictvím Bluetooth. Na hůlkách je také malé světýlko, které signalizuje, zda je kvalita potraviny dobrá nebo špatná.

Baidu zveřejnilo video s Chytrými hůlkami letos 1. dubna jako aprílový žert, ale firma se později rozhodla výrobek skutečně vyvinout. Kdy se má objevit na trhu, však Li zatím neprozradil.

Reakce na internetu byly směsí nadšení a zklamání nad tím, že je takového zařízení vůbec třeba. „Kdyby byla zajištěna bezpečnost našeho jídla, potřebovali bychom takové hůlky??“ ptal se uživatel cheer_liu.

Bezpečnost potravin se stala v poslední době hlavním společenským tématem. Čínská vláda ve středu oznámila, že za mříže pošla 39 lidí zapojených do 17 různých potravinových skandálů. Tito lidé přidávali do masa, zeleniny a dokonce léků jedovaté chemické látky. Podle soudu jedna z organizovaných skupin prodávala tři tuny kontaminovaných fazolových klíčků denně.

Policie v pobřežním městě Wen-čou v roce 2013 objevila deset tajných výroben, kde se ve velkém připravovaly chemická aditiva a barviva na vyčištění prošlého masa, které se posléze prodávalo veřejnosti. Ministerstvo veřejné bezpečnosti v roce 2013 vydalo varování obyvatelům Šanghaje, že skopové maso může být ve skutečnosti maso z krys, lišek nebo norků.

Jedna z největších mlékárenských firem v Číně, Sanlu Group, vyrábělo v roce 2008 pro děti sušené mléko s melaminem, smrtelnou chemikálií. Na otravu tehdy zemřelo šest dětí a 300 tisíc jich onemocnělo.


small United States

Čtěte více o problematice životního prostředí v Číně.