Kao Č'-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna propuštěn jako psychicky zlomený člověk. Jeho žena prosí o jeho převoz do USA. (Verna Yu/AFP/Getty Images)
Kao Č'-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna propuštěn jako psychicky zlomený člověk. Jeho žena prosí o jeho převoz do USA. (Verna Yu/AFP/Getty Images)

Zoufalá žena volá po umožnění jeho emigrace do USA a urgentní léčbě

Z nedávno propuštěného čínského právníka Kao Č'-šenga (Gao Zhisheng) je troska, tvrdí jeho zahraniční právník Jared Genser a jeho rodina. Roky týrání v odlehlém čínském vězení z něj udělaly fyzicky i psychicky zlomeného muže, sdělila stanice BBC.

Mnozí se těšili, že se situace v Číně zlepšuje, protože i Kao Č'-šeng už byl propuštěn. Najevo však vyšly některé podrobnosti o tom, jak bylo s advokátem Kao Č'-šengem ve vězení zacházeno, a také to, že tento muž už není schopen nikomu podat souvislé informace. Byl pravděpodobně propuštěn pouze pro to, že pro čínský režim již fakticky nepředstavuje žádné nebezpečí.

Během své právní praxe se Kao Č'-šeng dostal mezi desítku nejúspěšnějších právníků v Číně. Následně však sklidil pomstu ze strany čínského totalitního režimu pro své zastupování znevýhodněných skupin – chudých farmářů, kterým funkcionáři komunistické strany vyvlastnili majetek, fyzicky postižených, pronásledovaných křesťanů a obětí mučení z řad duchovního hnutí Falun Gong[1] (Fa-lun Kungu), které se stalo terčem nesmyslné státní perzekuce.

Otevřené dopisy představitelům Čínské komunistické strany vyzývající k zastavení pronásledování Falun Gongu stály odvážného advokáta právnickou licenci a následně i jeho svobodu. Od roku 2005 strávil většinu času v domácím vězení či v oficiálním vězeňském systému. Jeho manželce a dětem se s pomocí OSN v roce 2009 podařilo emigrovat do Spojených států, kde o té doby bojují za jeho propuštění.

Posledního dva a půl roku strávil Kao v odlehlé věznici Ša-ja v provincii Sin-ťiang na severovýchodě Číny. Tam ho podle Freedom Now drželi na malé samotce s minimálním světlem, dozorci měli zakázáno s ním mluvit a k jídlu dostával pouze knedlík na páře denně a misku zelí.

„Pod ostražitým zrakem nebes a uprostřed obrovského, svobodného a civilizovaného světa neexistuje žádný ohavný čin, který by Komunistickou stranu Číny odstrašil nebo který by nebyla schopna provést. To je vskutku šokující!“ - Kao Č'-šeng.

Nyní se advokát nachází u sestry své manželky, která žije v Sin-ťiangu. Propuštěn byl 7. srpna 2014, ovšem na skutečnou svobodu může pro tuto chvíli zapomenout, neboť je pod neustálým dohledem tajné policie. Ta žije jednak přímo v domě s Kaem a jeho příbuznými, tak hlídá venku před domem, uvedla manželka Keng Che na svém účtu na Twitteru.

Podle Freedom Now na tom není Kao dobře ani fyzicky ani psychicky. Shodil 22 kilogramů a hodně zubů mu vypadalo v důsledku podvýživy. Má se za to, že byl opakovaně fyzicky mučen.

„Naneštěstí je těžké z něj dostat cokoliv víc než základní informace... sotva mluví, a jen v krátkých větách, většinu času si mumlá sám pro sebe něco nesrozumitelného,“ uvádí na svých stránkách Freedom Now. Navzdory jeho zdravotnímu stavu mu nebyla od propuštění umožněna návštěva lékaře.

„Kaův syn se neskutečně těšil, až si s ním po telefonu promluví, a byl úplně šokovaný, že jeho otec stěží rozumí, hlas monotónní, že odpovídá jen dvěma nebo třemi slovy a sám mluvit nezačne,“ popsala rodinná kamarádka Sherry Zhang v emailu pro Epoch Times.

Kaova žena Keng Che (Geng He) je zprávami o svém muži hluboce zasažena. „Jsem naprosto zdrcena tím, co čínská vláda mému muži provedla. Jediná věc, které jsem se obávala víc, než to, že ho zabijí, je, že bude procházet nepřetržitým a strašlivým mučením,“ prohlásila minulý měsíc a zároveň vyzvala amerického prezidenta Obamu a ministra zahraničí Kerryho, aby se zasadili o vydání prominentního obhájce lidských práv do USA, kde by mohl podstoupit léčbu.

20140904-kao-rodina
Kaova žena Keng Che (Geng He) se synem v Kalifornii, USA, 5. srpna, 2014. (Ma Jou-č' (Ma Youzhi/)/Epoch Times)  

„Pokud má prezident Si Ťin-pching (Xi Jinping) ještě špetku slušnosti a lidskosti poté, co rozdrtil mého muže jak fyzicky, tak psychicky, alespoň by mi mohl dovolit, jako oddané manželce, se o něj postarat,“ citovala Freedom Now Kaovu ženu Keng Che.

Kaův nynější obhájce Jared Genser vyjádřil ženě svého klienta soucit a ostře odsoudil čínskou vládu za její chování. „Ačkoliv je Čína silnou mocností 21. století, nehumánnost a brutalita, kterou prokázala při mučení Kao Č'-šenga, ukazuje její hlubokou nejistotu a strach z toho, aby se někdo z jejích vlastních obyvatel nepostavil jejímu útlaku,“ napsal Genser.

Koncert „Svědomí nelze koupit“ na podporu lidských práv v Číně

Časový sled událostí v případu Kao Č'-šenga

2005: Úřady zrušily jeho právní praxi

Prosinec 2006: Odsouzen k domácímu vězení za takzvané „rozvrácení státu“.

Září 2007: Ve své výpovědi uvedl, že byl v době zadržování mučen.

Leden 2009: Zmizel. Naposledy byl viděn v doprovodu bezpečnostních úředníků. Byl zatčen a obviněn z „podněcování k podvratné činnosti“.

Březen 2010: Pan Kao byl krátce propuštěn. Tehdy vypověděl, že byl ve vězení mučen. Krátce poté opět zmizel.

Prosinec 2011: Státní média následně v roce 2011 řekla, že byl uvězněn na další tři roky za porušení předpisů během podmínečného odsouzení.

Leden 2012: Kao objeven v sin-ťiangském vězení. Čínský režim po silném mezinárodním nátlaku prozradil místo jeho věznění a umožnil jednu návštěvu jeho příbuzných.

Srpen 2014: Kaa propustili z vězení v podlomeném stavu.


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtěte také:

Koncert „Svědomí nelze koupit“ na podporu lidských práv v Číně

Více o problematice

(Ma Youzhi/Epoch Times)