Možná už vás nudí jíst pořád to samé a rádi byste zkusili něco nového. Tyto „delikatesy“, které se jedí v jiných částech světa, snad vaše gurmánské touhy vrátí nazpět ke klasičtější kuchyni.

Balut

Balut je filipínská pochoutka vypadající na první pohled jako obyčejné, na tvrdo uvařené vejce. Ovšem pozor, nenechte se oklamat! Uvnitř je embryo kachny uvařené zaživa.

Živá chobotnice

Maso živé chobotnice se běžné podává v korejských restauracích. I kdybychom pominuli etickou otázku konzumace tohoto jídla, myslím, že většina z nás by raději hladověla, než by se zakousla do pohybujících se chapadel a přísavek na nich.

Surstromming

Surstromming je švédská lahůdka, která není v podstatě nic jiného než „zahnívající ryba“. Na tomto video kanálu z YouTube se můžete podívat, jak surstromming chutnal Louisovi.

Kachní krev

Kachní krev je oblíbenou snídaní v severním Vietnamu. Čerstvá krev se nechá vychladit v lednici, aby se změnila na želatinu. Přihodíte pár nasekaných buráků, koření a můžete podávat. Spíše o polévku jde tedy o „kachní puding“, alespoň konzistencí.

20140721-polevka
Kachni krvavá polévka. (Screenshot/Youtube)


Vlaštovčí hnízda

Ptačí hnízda jsou hitem především v Číně. Jde o jednu z nejdražších pochutin na světě, jakýsi asijský kaviár. Nejčastěji se z nich připravuje pověstná „polévka z ptačích hnízd“ také zvaná „polévka z vlaštovčích hnízd“. Ve skutečnosti se používají hnízda vlaštovčího příbuzného – rorýse, který na stavbu svých obydlí používá vlastní sliny.

 

20140721-hnizdo
Jedlé vlaštovčí hnízdo v dekorativním balení. (Joe Ritson/Wikimedia Commons)


Hadi

Hadí maso se stalo v poslední době v Číně poměrně populární, píše server echinacities.com. Stojí za tím zřejmě pověra, že pojídání syrového! hadího masa přidá mužům na potenci. Na videu vidíte Beara Gryllse, jak si pochutnává na hadím mase.

Opičí mozky

Konzumují se v některých částech východní Asie a Afriky, vařené i syrové.

20140721-opice
Opičí mozek vystavený v muzeu Kultury jídla (Manchu Han Imperial Feast Tao Heung Museum). (Cara Chow/Wikimedia Commons)

Housenky Mopane

Housenky Mopane jsou oblíbenou pochoutkou v celé jižní Africe, kde se s nimi setkáte téměř všude. Jí se syrové, smažené, vařené nebo sušené. Můžete si je přihodit i do polévky. Jde vlastně o larvy nočních motýlů z čeledi martináčovitých.

20140721-mopane
Housenky Mopane. (Greg Willis/Flickr.com)


Slepičí pařáty

Oblíbená pochoutka v Číně, Vietnamu, Koreji a dalších asijských zemích, ale také v Jihoafrické republice, Karibiku či Mexiku. Moc masa na nich nenajdete, „těšit“ se zato můžete na rosolovitou kůži a šlachy.

20140721-paraty1
Čínské slepičí pařáty ve vakuovém balení jsou připraveny k přímé konzumaci. (Veřejné dílo)


Oční bulvy

Oči se objevují v kuchyních nejednoho národa, od očních bulv ryb až po kukadla domácích savců. Někde je jedí vařené, jinde dokonce syrové. Představte si, že si nic netušíce naberete z polévky velké oko a zabráni do hovoru se sousedem si ho strčíte do pusy!

small United States