Čína je druhým největším producentem banánů na světě, ilustr. foto. (DALE de la REY/AFP/GettyImages)
Čína je druhým největším producentem banánů na světě. Sklizeň rok od roku roste, přesto země stále musí dovážet rostoucí množství těchto tropických plodů.

Za první čtyři měsíce 2014 se hodnota vývozu banánů do Číny zvýšila ze 4 milionů dolarů v loňském roce na závratných 23,7 milionů, napsal nedávno odborný server Fruitrop.com. Vznikly tím lákavé možnosti pro významné exportéry banánů, jako jsou Filipíny či Ekvádor.

I když je čínský trh s banány přitažlivý, zůstává také „vysoce nestabilní" jak pro domácí, tak zahraniční pěstitele, a to díky celé řadě faktorů včetně politických, upozorňuje ve své práci Dr. Iain Farquhar z organizace Banana Link.

Za dvacet let, od roku 1990 do 2010, se ČLR podařilo zčtyřnásobit produkci banánů, uvádí Farquhar. V roce 2012 vyprodukovala Čína 11,5 milionu tun banánů. Ovoce se pěstuje v těch nejteplejších oblastech Číny, nicméně ani tam není klima plně tropické a výkyvy počasí, stejně jako nákazy či cyklony, produkci ohrožují.

I když největšími producenty banánů jsou Indie, Čína a Uganda, jejich banány na našich trzích nenajdeme. Většina produkce skončí na domácím trhu. Vývozu banánů tradičně dominují země Latinské a Střední Ameriky. Evropa a USA zároveň tvoří největší odbytiště banánů na světě, každá s 27procentním podílem, uvádí Organizace pro výživu a zemědělství (FAO, údaje za rok 2012). Do ČR se dováží banány nejvíce z Kolumbie, Ekvádoru a Kostariky.

Přestože na světě existuje řada kultivarů banánů, co se týče barvy slupky, tvaru či chuti, v drtivé většině případů se na našich pultech setkáme pouze s kultivarem Cavendish. Není sice nejchutnějším druhem banánu, ale dobře vyhovuje skladovacím a přepravním nárokům.

Podle zpráv evropských importérů začíná Čína, ale i jiné země, uzavírat s producenty banánů dlouhodobé kontrakty, aby zajistily dodávky zboží. Čína začíná být silným hráčem nejenom v Americe. Čínští vyslanci již operují i v Africe.

Zatímco Čína má nyní banánů málo a zvyšuje jejich import, tradiční producentské země amerického kontinentu však začínají s produkcí stagnovat, protože na trzích v USA a Evropě vydělávají méně peněz. Zvýšením poptávky po banánu bude Čína zároveň vytvářet tlak na zvyšování cen, což se dotkne i spotřebitelů v ČR.

Čtěte také:
Banán – rychlá energie po celý rok

Čína se stává závislá na zemědělských plodinách ze zahraničí. Potřebuje krmivo