Rodina sleduje v padesátých letech televizi. Ilustr. foto. (Archivní foto/Getty Images)

„Je čas se zamyslet nad tím, co děláte ve volném čase,“ vzkazují australští univerzitní výzkumníci. Podle jejich studie totiž dlouhodobé každodenní sledování televize zkracuje život až o 22 minut v každé hodině. Pokud se člověk dívá na televizi průměrně šest hodin denně, může se v konečném důsledku připravit až o šest let života, tvrdí studie. Platí to i pro práci na počítači, notebooku či tabletu.

Odborníci zároveň upozorňují, že jejich výstraha se týká zejména „patologických diváků“, což jsou lidé, kteří tráví před obrazovkou většinu svého volného času či více než šest hodin každý den. Přesto jsou závěry uveřejněné v odborném časopisu British Journal of Sports Medicine alarmující.

Podle organizace Thinkbox, která se zaměřuje na marketingové chování televizních diváků, se totiž stále zvedá počet hodin, které společnost sledováním filmů a seriálů tráví. Podle jejich dat dosáhla letos statistika zatím nejvyšších hodnot. „Televize sama o sobě není škodlivá, její chvilkové sledování může sloužit jako báječná relaxace, ale z dlouhodobého hlediska může skutečně ublížit,“ varuje mluvčí organizace British Heart Foundation na serveru The Independent.

Rekordmani ve sledování jsou Američané

Rekordmani ve sledování televize jsou již tradičně Američané podle jednoho ze starších průzkumů analytické společnosti Nielsen Company, kteří stráví před televizní obrazovkou denně v průměru 4 hodiny a 49 minut (data od září 2008 do září 2009), což je považováno za rekord. Toto číslo zahrnuje sledování jak aktuálně vysílaných, tak i nahraných pořadů, znamená to zvýšení o čtyři minuty oproti předchozímu roku a o 20 procent ve srovnání s minulými deseti lety. V letech 1949 až 1950 byla sledovanost televize v amerických domácnostech poloviční.

Televizní cukrovka a infarkty

Výzkumníci z University of Queensland v Austrálii se proto rozhodli soustředit na škodlivost uvedeného trendu. Zaměřili svou pozornost na australskou populaci a u jedenácti tisíc lidí sledovali, jak se vyvíjela jejich cukrovka, obezita a srdeční problémy v závislosti na počtu hodin prosezených u televize. Vědci nakonec došli k závěru, že ti nejnáruživější diváci si zkracovali život o 22 minut s každou hodinou sledování televizního pořadu.

Příliš časté sledování televize narušuje verbální inteligenci dětí

Jiná studie, kterou provedli v Japonsku, při níž vědci pozorovali 276 dětí ve věku 5 - 18 let, které sledovaly televizi jednu až čtyři hodiny denně, vědci zjistili, že příliš časté sledování televize může v negativním smyslu výrazně změnit strukturu dětského mozku. Čím více času děti tráví u televize, tím jsou tyto změny výraznější.

Z jejich výzkumu jednoznačně vyplynulo, že trávení času u televize vede ke změnám struktury mozku dítěte. Při skenování mozků vědci zjistili, že u dětí, které sledovaly televizi až čtyři hodiny denně, se objevuje v přední části čelního laloku větší množství šedé hmoty, které negativně ovlivňuje verbální inteligenci.

„Šedá mozková hmota se dá přirovnat k tělesné hmotnosti jedince. Příliš velké množství škodí, přičemž na ideálním stavu je nutné efektivně pracovat už od dětství,” vysvětlují pro Daily Mail vědci z Tohoku Univerzity v Sendaie.

Sledování televize je tedy přímo či nepřímo spjato s neurokognitivním vývojem dětí. Rodiče by tak měli brát v úvahu tyto skutečnosti a nenechat děti u televize příliš dlouho. Hodina denně by mělo být maximum.

Dívka, která pět let nesleduje televizi

Na závěr prezentuji inspirační video jednadvacetileté dívky jménem Alue K. Loskotové, která se už pět let nepodívala na televizi. Ve videu popisuje, jak jí tato změna obohatila život, a vysvětluje, proč se na televizi nedívat.

Inspirační video od Alue K. Loskotové, která už pět let nesleduje televizi.