20140221-mec
Meč Ulfberht v německém národním muzeu Germanisches Nationalmuseum v Norimberku. (Martin Kraft).

 

Vikingské meče Ulfberht byl vyrobeny pomocí technologie, kterou moderní západní civilizace objevila až během průmyslové revoluce. Není tedy divu, že se archeologové cítí ohledně této záležitosti poněkud zmateně.

Dokumentární film National Geographic, poprvé odvysílaný v roce 2012 s názvem „Secrets of the Viking Sword”, pojednává o nalezení zhruba 170 mečů tohoto typu, datovaných mezi 800 až 1 000 lety našeho letopočtu. V samotném dokumentu se diskutuje mimo jiné otázka metalurgického složení meče.

Aby se ruda dostala do kapalného stavu, musí v procesu kování železa dosáhnout 3 000 stupňů Celsia. Poté mohl kovář odstranit nečistoty, tzv. strusky. Také byla přidána uhlíková příměs, aby bylo železo tvrdší. Problémem ovšem je, že středověká technologie neumožňovala železo zahřát na tak vysokou teplotu a strusky byly odstraňovány bušením. Výsledek byl tak mnohem méně efektivní.

Ulfberht však nemá téměř žádnou strusku. Obsah uhlíku uvnitř je také třikrát vyšší než u jiných kovů té doby.

Historicky se obecně bere za to, že teprve pece z průmyslové revoluce byly schopny zahřát železo v takovém rozsahu.

Jeden z moderních kovářů, Richard Furrer, který je v dokumentu zmiňován jako jeden z mála lidí, kteří jsou schopni tento meč vytvořit, promluvil, o jak obtížnou věc jde.

„Jde o nejsložitější věc, o které vím, jak ji vytvořit,“ řekl.Furrer také poznamenal, že se na tvůrce takového meče pohlíželo jako na člověka, který disponuje nadpřirozenými schopnostmi. „Víte, vytvořit meč od nuly až po konečný produkt je dost komplikovaná věc Ale vytvořit čepel, která se ohne a nezlomí, a přitom je neskutečně ostrá, to už je úplně jiná řemeslná úroveň. Nehledě na fakt, že Ulfberht je opravdu lehký.“

20140221-mec2b
Porovnání oceli - Ulfberht je čistá a téměř bez trusek. (Screenshot/NOVA/National Geographic)

 

Furrer strávil několik dní nepřetržitou, usilovnou prací, aby vytvořil obdobný meč. Použil středověkou technologii, ale způsobem, na který nikdy předtím nepomyslel. Nejmenší chyba, mohla z meče udělat kus šrotu. Nakonec ke zdárnému konci dospěl, avšak spíše s větší úlevou než radostí.

Je docela možné, že materiál a know-how pocházely z Blízkého východu. Obchodní cesta Volga mezi osadami Vikingů a Středním východem byla používána mezi obdobím výroby prvního a posledního meče tohoto typu.

 

small United States Přeložil: Petr Matějček