Gao Yu, čínská žurnalistka. (VOA/Public Domain)
Kao Jü, čínská žurnalistka. (VOA/Public Domain)

Protřelá čínská žurnalistka označila zdroj informací zveřejněných v listech New York Times a Bloombergu, jejichž webové stránky nechal čínský režim po jejich zveřejnění na území Číny následně zablokovat. Jejich reportéři také nedostali víza pro vstup do země.

Oceňovaná žurnalistka Kao Jü (Gao Yu) v článku zveřejněném v čínsko-jazyčné mutaci německého listu Deutsche Welle komentuje články zveřejňující informace o peněžních fondech rodiny současného prezidenta Si Ťin-pchinga a bývalého premiéra Wen Ťia-paa. Informace pronikly do médií v době silného politického napětí v Čínské komunistické straně.

Kao Jü uvádí, že podle ní získal přinejmenším Bloomberg informace od oddělení čínské tajné policie, označovaného jako Úřad 610, který byl založen čínským exprezidentem Ťinag Ce-minem v roce 1999.

Články zveřejněné v New York Times a Bloombergu posloužily ve skutečnosti jedné mocenské frakci uvnitř čínské komunistické strany. Skupině okolo exprezidenta Ťiang Ce-mina, která dostává od skupiny okolo současného prezidenta od začátku roku 2012 jednu ránu za druhou. Nejprve poslali do vězení policejního ředitele Wang Li-tüna, následně jeho nadřízeného tajemníka Po Si-laje a jeho ženu Ku Kchaj-laj. Nyní padají spojenci policejního cara Čou Jung-kchanga a možná se již brzy dostane i na samotného Ťiang Ce-mina.

Ťiang Ce-minova frakce tedy využila západní média, aby znevýhodnila prezidenta a expremiéra. Doplatila na to ale západní média. Zveřejněné informace, které kolovaly západními médii, vytvořily podle žurnalistky Kao Jü zásadní tlak na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. „Zasvěcené osoby uvádějí, že tlak byl tak velký, že Si Ťin-pching se chystal opustit svoji pozici, a uvolnění přišlo, až když jeho žena Peng Liyuan osobně odhalila jejich aktiva před Stálým výborem,” uvedla Kao Jü v Deutsche Welle.

 

„Zasvěcené osoby uvádějí, že tlak byl tak velký, že Si Ťin-pching se chystal opustit svoji pozici, a uvolnění přišlo, až když jeho žena Peng Liyuan osobně odhalila jejich aktiva před Stálým výborem,”

 

V pozadí operuje Úřad 610

Informace do západních médií podle Deutsche Welle vypustil úřad 610, jehož šéfem je Li Tung-šeng, který byl podle posledních zpráv náhle sesazen ze své pozice a podle stranického plátku People’s Daily (Lidový deník) je vyšetřován pro „hrubé porušení disciplíny", které obvykle znamená korupci nebo porušení subordinace.

„Lidé obeznámení s případem odhalili, že po podrobném vyšetřování bylo zjištěno, že informace, které obdržel Bloomberg, přišly od Úřadu 610, jehož šéfem je Li Tung-šeng," uvedla Kao Jü.

Samotný úřad 610 byl založen za účelem politické kampaně exprezidenta Ťiang Ce-mina na potlačení duchovního hnutí Falun Gongu (Fa-lun kungu) v Číně, které v roce 1999 podle vládních statistik čítalo na 70 milionů stoupenců. Ťiang Ce-min přesvědčil komunistickou stranu, že je Falun Gong a jeho morální principy pravda, soucit a snášenlivost hrozbou pro komunistickou ideologii, tím spíš, když počet jeho stoupenců překročil tehdejší počet členů komunistické strany.

Represe proti Falun Gongu přinesly tisíce obětí na životech, miliony Číňanů skončily v pracovních táborech, vězeních, záchytných a převýchovných centrech. Oběti represí zažalovaly Ťiang Ce-mina a další stranické úředníky u španělského soudu za genocidu a zločiny proti lidskosti, kterých se při represích dopustili. Zpravodajové OSN a Amnesty International uvádějí, že stoupenci Falun Gongu čelí ve vězeních mučení a špatnému zacházení.

Podle Kao Jü získal informace o vysokých úřednících od Úřadu 610 pouze Bloomberg, který zveřejnil pozadí aktiv rodiny prezidenta Si Ťin-pchinga. New York Times podle reportáže Davida Barbozy vycházel z veřejně dostupných informací o aktivech expremiéra Wen Ťia-paa.

Jak The New York Times, tak i Bloomberg News musely zavřít svoje kanceláře v Číně, protože čínský režim téměř žádnému z jejich reportérů neprodloužil vízum.

small United States Článek přeložil a upravil: Milan Kajínek

 

Čtěte také:

Čína zablokovala pobočky New York Times a Bloomberg, USA nesouhlasí