Tento týden se podíváme na hlubinné tvory žijící v temném světě oceánů. (Screenshot/ Youtube)
Tento týden se podíváme na hlubinné tvory žijící v temném světě oceánů. (Screenshot/ Youtube)

 

Tento týden se podíváme na hlubinné tvory žijící v temném světě oceánů, v hloubce 1 000 – 5 000 metrů pod hladinou. K jejich natáčení byla použita speciální ponorka.

V tisíci metrech pod hladinou moře je již naprostá tma. To však neznamená, že tu není život. Žijí zde prapodivní obyvatelé pozoruhodných tvarů a někdy až gigantických velikostí. Jména, jako ďas hlubinný, kostižerky, zubatka, čertovník či širotlamka nezní zrovna pochvalně, zato nám mohou ledacos naznačit.

Potravu v takových hloubkách získávají z odumřelých těl rostlin a živočichů klesajících ke dnu. Příroda je obdařila schopností vytvářet bioluminiscenční triky, díky kterým mohou ve tmě přilákat kořist nebo odehnat nepřítele. Svítící orgány slouží také jako vábnička pro partnery. Pokud ďas mořský najde samičku, nepustí ji, zakousne se do jejího těla a takto s ní zůstane až do konce života.

Aby se živočichové přizpůsobili velkému tlaku a nízkým teplotám, jejich těla jsou z větší části naplněna vodou o stejné okolní teplotě. Z tohoto důvodu je velmi těžké podmořské druhy prozkoumat, protože vytažením na hladinu zemřou nebo se zcela rozpadnou.

V roce 1969 francouzský badatel Piccard objevil pomocí batyskafu v Mariánském příkopu v hloubce 10 916 metrů pod hladinou mnoho živočichů. Když zhasl světlo batyskafu, rozzářila se kolem něj celá plejáda nejrůznějších světélek.


 

Sledujte také:

Video týdne: Dojemná dobrota řidičů

Guantanamera z Guantanáma. Tradiční rumba stále zní