20131106-vedci
Kurt Gödel (veřejná doména), vlevo macbook (Justin Sullivan/Getty Images)

 

Dvojice vědců věří, že dokázali existenci Boha.

Analýza teorému (matematické věty) od zemřelého rakouského matematika Kurta Gödela pomocí macbooku dokázala, že Bůh existuje, tvrdí vědci Christoph Benzmüller ze Svobodné univerzity v Berlíně a jeho kolega Bruno Woltzenlogel Paleo z Technické univerzity ve Vídni.

Gödelův teorém je založen na modální logice, typu formální logiky, která, úzce definováno, zahrnuje použití výroku „je možné“ a „je nutné,“ uvádí Standfordská univerzita.

Teorém říká, že Bůh či vyšší bytost je to, u čeho si již nic většího nelze představit. Bůh existuje v pochopení. A pokud Bůh existuje v pochopení, můžeme si ho představit, že je větší existencí v realitě. Bůh proto musí existovat.

Paleo a Benzmüller tvrdí, že dokázali pravdivost tohoto teorému, přinejmenším na matematické úrovni.

Ve svém počátečním návrhu dvojice vědců píše, že „Gödelův ontologický důkaz byl poprvé analyzován s nebývalou měrou detailnosti a formálnosti za pomoci prokazování teorémů vyššího řádu“.

Benzmüller pro deník Der Spiegel prohlásil, že je fascinující, jak může být teorém skrze matematiku analyzován. „Je naprosto úžasné, že na základě tohoto argumentu vedeném Gödelem může být toto všechno dokázáno automaticky v  pár sekundách nebo i ještě méně na standardním notebooku.“

Matematici říkají, že jejich důkaz Gödelových axiomů má hodně do činění s  ukázkou toho, jak může pokročilá technologie přinést nové úspěchy ve vědě.

„Nevěděl jsem, že to vytvoří tak velký zájem veřejnosti, ale (Gödelův ontologický důkaz) byl definitivně lepším příkladem, než něco nepřístupného v  matematice, či umělé inteligenci,“ řekl Benzmüller.

„Je to velmi malá, srozumitelná věc. Máme co do činění jen se šesti axiomy v malém teorému. ...Ostatní věci mohou používat podobnou logiku. Můžeme vytvořit počítačové systémy, abychom ověřili každý jednotlivý krok, a byli si jisti, že jsou teď správné?“

Vědci věří, že z jejich práce mohou těžit obory, jako je umělá inteligence a ověřování softwaru a hardwaru.

 

small United States Přeložil: Pavel Porubiak