20131014-podzim
Ilustr. foto. (HENNING KAISER/AFP/Getty Images)

 

Podzim je spojen se smutkem. Jestliže se trápíme příliš, zatěžujeme tím plíce a tračník. Abychom se před nemocemi během tohoto období uchránili, je potřeba začít tělo připravovat na chladnější měsíce před námi.

V Číně se tradičně věřilo, že naše těla jsou malé světy, které se stejně tak jako vše, co nás obklopuje, skládají z různých prvků a energií a že jsou s naším okolním prostředím zcela propojeny.

Podle tradiční čínské medicíny jsou různé části našeho těla, právě jako země kolem nás, vytvořeny z energií pěti prvků (elementů) – kov, dřevo, voda, oheň a země. Každý orgán je spojen s určitým elementem stejně tak, jako s určitou emocí, barvou, chutí a dalšími energetickými vlastnostmi.

S tím, jak dochází ke změnám v okolním prostředí, potřebují změnu i naše těla. Abychom si udrželi ve svém životě harmonii, potřebujeme jiné věci při východu slunce a jiné věci při jeho západu. Stejně tak máme jiné potřeby v každém z ročních období.

Při procházce v období, kdy jedno roční období přechází do druhého, většina z nás ucítí rozdíl. Prostředí, vůně, všechno je jiné. Na podzim dostáváme signály, že se blíží zima – dny se zkracují a počasí se ochlazuje. Proto je třeba se na zimu připravit. Obyčejně začneme dělat zásoby jídla, vybalujeme teplé oblečení a chystáme se na období zimního poklidu.

V tyto dny byste si mohli všimnout mírného sklíčení, smutku z končících letních radovánek. Vaše vlasy a pleť jsou suché stejně jako listy a rostliny, které jsou v období přechodu do podzimního sucha méně lesklé. Se zesilujícím se podzimním větrem, kroužícím kolem a ochlazujícím letní vzduch, se cítíte náchylnější na prochladnutí.

Když si začátkem podzimu vyjdete ven v kraťasech a tričku a zpotíte se, pokud se vzápětí neoblečete, cítíte, jak se vám podzimní vítr snadno dostává do tělesného systému a může způsobit nachlazení.

Podzimní strava

Nejjednodušší a nejpraktičtější způsob, jak při přechodu na podzimní období předcházet nachlazení, depresi a zažívacím obtížím jako např. zácpa, je jíst potraviny, které jsou místní a sezónní.

Země ve své tajemné moudrosti plodí potravu, která nás během zimy zahřeje, stejně jako nám dává potravu, která nás v létě ochlazuje. Abychom byli s pěti elementy v harmonii, znamená to skloubit naši volbu s vládnoucím prvkem daného období. Podzim patří pod vládu prvku kovu, který nám, pokud je vyvážený, pomáhá být více organizovanými, soustředěnými a výkonnějšími.

Tudíž to, jak vaříme a co jíme, by nám mělo dát energii pro správné fungování v chladnějším období. Podzim je období, kdy postupně upouštíme od syrové, studené stravy, jako jsou ovocné koktejly, saláty, nanuky, vodní melouny, a uchylujeme se spíše k teplým polévkám. Jelikož však zima ještě nenastala, můžete stále ještě zařadit také zeleninu, která je lehká a snižuje množství hlenu, jako ředkvička, zelí, žampiony, houby šitake (shiitake).

Pomalu vařená jídla, jako kondží (congee - asijská rýžová kaše) s nakládanou zeleninou nebo polévky z fazolí, cizrny nebo dýňové polévky, jsou všechno skvělé volby podzimního jídla.

Je také velmi vhodné zahrnout jídlo kyselé, protože nám energeticky pomáhá sjednotit si myšlenky, například kysané zelí, nakládaná zelenina, olivy, citron, limetka, ocet, švestky, grepy či kváskový chleba (v případě, že můžete lepek).

Emocionální očista

Podzim je spojen se smutkem. Jestliže se trápíme příliš, zatěžujeme tím plíce a tračník. Musíme dovolit smutku proběhnout a nechat ho jít. Své emoce můžeme uvolnit stejně, jako když to děláme s dechem - zhluboka vydechujeme.

Zlepšete si náladu cvičením, každodenním hlubokým dýcháním v průběhu dne a prožívejte čas s přáteli nebo aktivitami, které změní vaši ponurou náladu na radostné chvilky.

Sucho

Stejně jako listy na stromech začínají usychat a opadávat, i naše pokožka a tělo procházejí stejným procesem. Pokud cítíte v těchto dnech větší žízeň, nebo máte sušší pokožku či vlasy, může to být reakce na změnu ročního období. Pokud jsou však žízeň a sucho velké, nebo přetrvávají dlouho, může být problém v nevyvážené stravě nebo ve vnitřním zdraví.

Jídla, která tělo zvlhčují, jsou tofu, tempeh, špenát, ječmen, proso, ústřice, krabí maso, mušle, slanečci, pórek, pesto s piniovými oříšky, vajíčka, mandlové máslo, mořské řasy. Vyvarujte se jídel, která jsou hořká či aromatická.

Aktivity

Pro zdravé zažívání a silné plíce je důležité zůstat aktivní a jíst dostatek vlákniny. Vyhněte se přejídání, konzumaci již zpracovaných potravin a kouření.

Pokud cvičíte venku, dostatečně se oblečte. Nechcete přeci „chytit vítr", jak říkali naši předkové, což znamená, že pokud se zpotíte, otevřou se vám póry a stanou se z nich vstupní brány do těla pro patogeny, obzvláště během chladnějších větrnějších podzimních měsíců. Abyste předešli chřipce a nachlazení, patřičně se oblékejte.

Tysan Lernerová je certifikovaným zdravotním poradcem a osobním trenérem. Pomáhá ženám dosáhnout jejich tělesné a zkrášlující cíle, aniž by musely hladovět nebo trávit dlouhé hodiny v posilovně. Její webstránku najdete na www.lavendermamas.com.


 

small United States