20130701 tchajwan
Kruh 75metrových vysílacích věží v Tainanu. Tchajwanský rozhlas se jich plánuje zbavit a ukončit smlouvu s rádii Sound of Hope a Rádio Svobodná Asie, které přes krátké vlny vysílají necenzurované informace do pevninské Číny. Vedení Sound of Hope má podezření, že za rozhodnutím rozhlasu je nátlak čínské vlády, které se svobodné zprávy nelíbí. (Li Yuan/Epoch Times)

 

Než se slepý čínský právník Čchen Kuang-čchen stal na Západě slavným, poslouchal v domácím vězení zprávy rádia Sound of Hope. Teď jsou však rozhlasové vlny tohoto nekompromisního nezávislého média ohroženy buldozery, neboť tchajwanská státní rozhlasová stanice Radio Taiwan International (TRI) přikázala zbořit téměř třicítku věží, které vysílají do Číny a celého světa krátkovlnné signály. Mnozí vidí tento krok jako ústupek nátlaku Čínské komunistické strany, která se snaží u svého souseda získat větší vliv. O signál přijdou také Rádio Svobodná Asie a Voice of America.

Prvního července padla k zemi první z věží v Tainanu na jižním Tchaj-wanu, oznámil Sean Lin, viceprezident Sound of Hope. Veškeré naléhání na tchajwanské úřady bylo jako házet hrách na zeď, říká. V Tainanu se nachází celkem 28 vysílacích věží, z nichž každá měří 75 metrů. Stanice Sound of Hope si je najímá už devět let, aby mohla každou noc vysílat čtyři až pět hodin necenzurované informace přes mořskou úžinu do pevninské Číny.

TRI systém silných vysílačů postavil v 70. letech za pomoci americké armády, aby se k Číňanům na pevnině dostaly svobodné zprávy. Stejně jako u nás za totalitního režimu i v Číně se snaží komunisté signály rušit rušičkami ve snaze zabránit populaci naladit si informace, které doma rozhodně neuslyší.

Tchajwanský rozhlas se ovšem dnes zaměřuje především na publikum na ostrově, k čemuž mu stačí internet. Krátkovlnné vysílání má zanedbatelný vliv, a tak hledají cesty, jak ušetřit a vysílačů se zbavit. Přesto je na celém procesu něco zvláštního. Nejde ani tak o náhlé rozhodnutí vysílače zničit, přestože měly být původně vyřazeny z provozu až na konci roku, ani o nekomunikativnost vedení rozhlasu, ani o zjevnou neochotu dohodnout se na převzetí vysílačů některou ze svobodných stanic. Co všechny zarazilo nejvíc, je skutečnost, že TRI se rozhodl věže zbořit, aniž by to stanicím oznámil. Dozvěděli se to z interních zdrojů, od svých sympatizantů. „Nejenom, že ředitel TRI nařídil vysílací věže strhnout, sám do Tainanu, který je na druhém konci země, odjel, aby se přesvědčil, že k tomu opravdu dojde. To ukazuje, kolik váhy tomu dává,“ prohlásil Allen Zeng, výkonný ředitel Sound of Hope, který na Tchaj-wan několikrát přiletěl z USA, aby za zachování signálu loboval.

Podle Zenga by mohlo jít o politické hrátky ze strany úředníků, kteří se chtějí zavděčit čínskému režimu, nicméně žádné přímé důkazy pro to neexistují. Zapadalo by to však do mezinárodního modelu jednání čínského režimu, kteří vyvíjí na své spojence i nespojence nátlak, aby docílil svých politických záměrů. Zejména mu záleží na umlčení hlasů kritických vůči komunistické straně.

„Je za tím Čínská komunistická strana. TRI, místo aby dostál požadavkům amerického kongresu, se rozhodl, že zajistí, aby se vysílače dostaly dolů co nejrychleji. Takovou motivaci mají jen ČKS a její spojenci na Tchaj-wanu,“ domnívá se Zeng.

SOH bude přesto stále moci vysílat do Číny dál, jelikož má vlastní vybavení, i když ne tak silné, a navíc bude víc náchylné k rušení. Výkonné vysílače v Tainanu mají dosah přes půl zeměkoule a TRI je nechce nechat nikomu jinému, říká Zeng. Nejmenovaná osoba na tainanské radnici mu sdělila: „Důvod, proč chcete ty vysílače zachovat, je přesně důvodem, proč je oni chtějí svalit.“ Sean Lin podotýká, že zatím byla stržena pouze jedna z vysílacích věží a stále zůstává možnost, že by zbytek nebo část mohly být uchovány. To by si však vyžádalo rozhodnutí vysokých politických míst.


Přeložil: Ondřej Horecký small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čínská nezávislá televizní stanice obnovila vysílání