20130508 cenzura
Ilustrační foto, cenzura v Číně. (NTD News)

Čínský režim zahájil další boj proti tomu, co označuje jako „internetové fámy“. Podle Státní informační kanceláře má nová kampaň za cíl především boj proti nepravdivým fámám, které „poškozují důvěryhodnost internetových médií“.

Vzhledem k tomu, jak se neustále snižuje důvěra lidí v oficiální média a rozšiřuje se přístup stále většího počtu lidí k internetu, však tento krok vnímají mnozí spíše jako pokus vlády o kontrolu nad šířením informací.

„Komunistická strana ztrácí na internetu půdu pod nohama. Pro stále více lidí je hlavním zdrojem informací internet, nikoli oficiální státní média,“ uvedl komentátor Chua Pchu-o.

Podle čínských médií byli například v dubnu zatčeni tři lidé za to, že na internetu údajně šířili nepravdivé informace o výskytu viru ptačí chřipky v Kuej-jangu, hlavním městě provincie Kuej-čou. Všichni byli později propuštěni.

Mnoho lidí má obavu, že kromě šíření poplašných zpráv na internetu může nová vládní kampaň sloužit především jako zástěrka pro cenzurování informací a zpráv, které jsou vůči režimu kritické.

„Zvěsti na internetu nemusejí být nutně nepravdivé nebo urážlivé. Často jsou jen neověřené. Lidé jsou sami schopni posoudit důvěryhodnost toho, kdo informaci vypustil a rozhodnout se, zda mu důvěřovat, nebo ne,“ říká kulturní komentátor Jie Kchuang-čeng.

Vládní kampaň si bere na mušku především uživatele internetu, kteří šíří „fámy“, falešné obrázky a populární uživatele, kteří po úřadech požadují ověření informací.

 

Video poskytla Televize NTD

Nové opatření přichází poté, co čínský režim přikázal všem uživatelům sociálních sítí, aby se na internetu registrovali pod svým pravým jménem. Toto ustanovení samo o sobě není jednoznačně negativní, nicméně ukazuje na pokračující trend utužování internetové cenzury.

Ukázkou tohoto trendu bylo například několikadenní zablokování funkce komentářů na čínských sociálních sítích Weibo a Tencent, ke kterému došlo 31. března. Důvodem k tomuto kroku bylo právě obvinění ze šíření nepodložených informací a fám.

 

Čtěte také:

Čínský cenzor poodhalil na internetu zákulisí své práce