20130501 zemetreseni
Ilustrační foto. (NTD News)

Čínské úřady rozproudily debatu nad rolí reportérů v zemětřesením postiženém S'-čchuanu. Státní deník People's Daily ve středu 24. dubna vydal komentář, kde se píše, že reportéři nemají do oblastí postižených pohromou cestovat. Důvodem má být „narušování záchranných prací“. Vláda tvrdí, že sama poskytne dostatečné množství informací z místa.

Problém spočívá v tom, že oficiálním zdrojům věří čím dál méně občanů.

„Pokud je to informace od státního média, myslím si, že by měla být zpochybněna. Domnívám se, že bez ověření jistých tvrzení nezávislými médii veřejnost nebude ochotna mnohým oficiálním informacím věřit,“ napsal čínský blogger Liou Ji-ming.

Bývalý redaktor provinčního rozhlasu říká, že k vyváženému zpravodajství o zemětřesení je potřeba mít víc než jen státem kontrolovaná média.

„Reportéry, kteří přinášejí nové informace o katastrofě, nelze považovat za narušitele. Zpravodajství o skutečném stavu událostí přinese lidem aktuální informace. Lidé chtějí vědět, co se děje. Zároveň to dodá záchranným pracím transparentnost,“ uvedl bývalý redaktor Chepejského lidového rozhlasu Ču Sin-sin.

Známý s'čchuanský aktivista Chuang Čchi řekl televizi NTD, že jemu i dalším dobrovolníkům zakázali vstup do postižených oblastí, kde chtěli pomáhat. Chuang vyšetřoval v roce 2008 nekvalitní stavby v S'-čchuanu, které se zřítily v důsledku silného zemětřesení. Bylo mezi nimi mnoho školních budov, v jejichž troskách zahynula řada studentů.

 

Čtěte také:

Čína: Pomoc oblastem postiženým zemětřesením vázne (video)

Čína: Úřady po zemětřesení ohlásily ztrátu 169 miliard jüanů

Čínský žebrák daroval na oběti zemětřesení tři tisíce