20130410mucha-wiki
Plakát od A. Muchy z roku 1909 zobrazující Maude Adamsovou jako Johanku z Arku. (Wikimedia Commons)

Praha – Dlouhý čas žil sběratel, tenista Ivan Lendl, se sbírkou cenných plakátů ve svém domě v Connecticutu, než se rozhodl poskytnout ji k výstavnímu účelu zemi, odkud pochází.

Včera, 9. dubna, zahájila výstavu proslulých plakátů vytvořených Alfonsem Muchou na přelomu 19. a 20. století, Lendlova dcera Marika. Rozlehlé prostory pražského Obecního domu poskytnou skutečně skvělé místo rozměrným plakátům známého secesního tvůrce, které potěší návštěvníky domácí i ze zahraničí. Majitel sbírky, který díla po třicet let sbíral a shromažďoval, přicestuje do Prahy až koncem dubna.

Podnikateli Richardu Fuxovi zabralo necelé dva roky, než se mu podařilo domluvit, za jakých podmínek bude Lendlova sbírka v Praze vystavena.

„Asi před rokem a půl jsem proto oslovil pražského primátora Bohuslava Svobodou, kterému se nápad také zamlouval. Teprve potom jsem zkontaktoval pana Lendla. Následoval dlouhý vyjednávací proces, asi tři měsíce jsme se snažili dohodnout, jak tu výstavu technicky a formálně uskutečnit,“ sdělil Richard Fuxa pro Aktuálně.cz. Pan Fuxa je kromě jiného předsedou představenstva společnosti BigBoard Praha, třetího nejsilnějšího hráče na trhu venkovní reklamy, a jeho jméno v souvislosti s trhem umění není již tak zcela neznámé.

Ivanu Lendlovi se podařilo posbírat 116 ze 119 známých Muchových plakátů, jež vznikly v letech 1894 až 1935 a které malíři přinesly světovou slávu. Jedinečná výstava potěší jak kvalitou vystavených děl, tak i rozsahem sbírky. Kromě plakátů budou součástí výstavy i dekorativní panó, mezi kterými se návštěvníci setkají s notoricky známou alegorickou postavou Léta z roku 1896.

Na Lendlovu unikátní sbírku se mohou těšit nejenom Pražané, ale také obdivovatelé ze zahraničí. Richard Fuxa má v úmyslu následně představit výstavu i za hranicemi České republiky. Uvažuje o Japonsku, Rusku nebo Číně.