Ilustrační foto. (NTD News)
Ilustrační foto. (NTD News)

Dohled nad čínským internetem znamená, že vláda monitoruje každého v kybernetickém prostoru a veškerý on-line dostupný obsah je pečlivě filtrován pomocí sofistikovaných metod a nástrojů.

Virtuální privátní sítě neboli VPN byly dlouho jedním z mála kanálů, jak tuto kontrolu obejít. Umožňují uživatelům internetu dostat se na stránky, které jsou v Číně zakázané, jako například Facebook nebo Twitter.

Teď však začíná hořet za patami i těmto službám.
Zahraniční poskytovatelé VPN jako Astrill, WiTopia a StrongVPN nedávno oznámili, že jejich servery v Číně jsou blokovány, očividně kvůli zvýšeným cenzurním opatřením.

Státní deník Global Times však napsal, že „Velká počítačová zeď“ (anglicky „Great Firewall“) teď není o nic přísnější, to jen zahraniční VPN provideři operují v Číně nelegálně, protože se tu nezaregistrovali. Nicméně čínský zákon praví, že zaregistrovat se mohou pouze čínské společnosti anebo společné podniky čínských a zahraničních firem.

Narušení sítí VPN přitom nepřináší těžkosti pouze uživatelům, negativně ovlivňuje i obchodní operace. Nadnárodní korporace často používají VPN ke komunikaci s ostatními pobočkami v zahraniční.

 

Čtěte také:

Přes internetovou cenzuru v Číně se nedostane ani Sin-chua (video)

Uvolňuje Čína cenzuru na internetu? (video)

Povýšili šéfa čínské internetové cenzury (video)

Noví čínští vůdci budou svědky revoluce v médiích

Twitter oznámil záměr zavést cenzuru, čínští uživatelé protestují (video)