20121220 zurnalisti
Podle newyorská organizace Výbor na ochranu žurnalistů Číná vězní 32 novinářů. (NTD News)

Počet vězněných novinářů stoupá, tvrdí newyorská organizace Výbor na ochranu žurnalistů (VOŽ). Ve zprávě zveřejněné minulý týden uvádí jména největších hříšníků. ČLR se s 32 reportéry umístila na třetím místě.

Madeline Earpová z asijského oddělení VOŽ v nedávném rozhovoru pro NTD prohlásila, že čínské úřady mají při zatýkání volnější ruce: „Není to tak, že by lidé psali o kontroverznějších tématech. Úřady spíš zařazují do seznamu kontroverzních věcí víc položek.“

Čínský režim podle VOŽ stále víc využívá možností potrestat novináře za protistátní činnost. „Skutečnost, že se stávají terčem trestních žalob a zatýkají je pro podezření z například podněcování k rozvracení státní moci, je velice znepokojivá a měla by trápit každého, kdo se v Číně žurnalistikou zabývá,“ říká Earpová.

Ačkoliv se Čína neumístila na vrcholu žebříčku (předběhly ji Turecko a Írán), její status nové politické a ekonomické velmoci sebou přináší pochopitelné obavy.

„Člověk má dojem, že je tu aktivní občanská společnost a že novináři mohou svobodně mluvit o překážkách, kterým v práci čelí, ale v Číně to tak očividně není,“ uvádí Earpová.

Podle organizace jsou ve větším ohrožení reportéři, kteří informují o potlačování národnostních menšin v Číně. Z 32 uvězněných žurnalistů je jich 19 Tibeťanů nebo Ujgurů. Podle dostupných statistik je v celosvětovém měřítku letos za mřížemi 232 novinářů, reportérů a publicistů, což je o 53 případů víc než vloni.


Čtěte také:

Tchajwanci se bojí o nezávislost médií. Pročínský magnát kupuje velké hráče na trhu (video)