Čínský farmář sbírá vejce na kuřecí farmě ve městě Che-fej ve východní Číně, listopad 2009. Zpráva o čínském dodavateli kuřat pro řetězec KFC, který krmil ptáky škodlivými chemikáliemi, vyvolala obavy o bezpečnost používaného masa. (STR/AFP/Getty Images)
Čínský farmář sbírá vejce na kuřecí farmě ve městě Che-fej ve východní Číně, listopad 2009. Zpráva o čínském dodavateli kuřat pro řetězec KFC, který krmil ptáky škodlivými chemikáliemi, vyvolala obavy o bezpečnost používaného masa. (STR/AFP/Getty Images)

Kuřata určená pro čínské pobočky jídelního řetězce KFC jsou krmena jedovatými chemikáliemi. Tvrdí to nedávná zpráva serveru China Economic Net.

Místní dodavatel kuřat zjistil, že růst opeřenců lze urychlit použitím jedovatého chemického krmiva, píše se ve zprávě, která cituje jednoho dělníka společnosti Suhai Group, která kuřata pro KFC chová.

„Krmivo je plné chemikálií a aditiv. Nevíme přesně, co to je, ale rozhodně je to škodlivé. I mouchy, které kolem toho jedu poletovaly, zdechly," prohlásil anonymní zaměstnanec a dodává, že v závodě nechce nikdo z mladých lidí pracovat.

Suhai Group používá krmivo, které zrychlí růstový cyklus na 45 dnů. Krmivo ovlivňuje růst kostí, poskytuje nadstandardní výživu a vede k váhovým příbytkům 60 – 85 gramů za den. Zpráva uvádí, že firma si chemické přísady vyrábí sama a do krmiv je přidává. Denně se vyrobí kolem pěti set pytlů přísad, přičemž složení tvoří mimo jiné dusičnan stříbrný, chlorid a sterilizační přípravek. Jedna hala přitom pojme až pět tisíc kuřat, což zvyšuje riziko nákazy, nicméně odolnost imunitního systému je posilována antibiotiky. Cílem má být údajně ptáky vypěstovat a zabít co nejrychleji, tak aby se vliv chemikálie obsažené v potravě na jejich těle nestihl projevit.

Dospělá drůbež se neprodává pouze KFC, ale i velkým supermarketům a údajně i síti McDonald's. Server citoval obchodníka, který prozradil, že ročně se vyprodukuje pět až šest várek kuřat, kdy čistý zisk na jednom kusu činí 2 – 3 jüany (6 – 9 korun). KFC se mezitím vyslovila, že od Suhai Group odebírá pouze jedno procento kuřat, zatímco síť McDonald's se od společnosti distancovala úplně.

Tento potravinový skandál, který je pouze jedním z mnoha, podnítil na internetu vášnivou debatu čínských spotřebitelů.

„I kdyby to bylo jedno procento, stejně je používají, ne?" prohlásil jeden z uživatelů. Zřejmě nejznámějším z čínských potravinových skandálů je melaminem kontaminované sušené mléko, které zabilo několik malých dětí a u statisíců dalších vedlo k řadě onemocnění. Úřady tehdy celou věc ututlaly, protože se bály negativních zpráv před olympiádou v Pekingu.

Letos v červenci prohlásil trenér čínského národního týmu volejbalistek, že jeho svěřenkyně nebudou jíst při soutěžích maso, protože se bojí clenbuterolu, chemikálie, kterou mezinárodní sportovní úřady zakazují a která se běžně používá ke krmení čínského dobytka.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Otrávená jablka z Jen-tchaj

Další potravinový skandál v Číně: Sušené chilli obsahuje toxické barvivo

Čína má nejnovější potravinový skandál – vybuchující melouny